Německo má jeden z nejmenších podílů vzdělaných migrantů, ukázal průzkum. Izrael a Itálie o ně nestojí

Vysoce vzdělaní a kvalifikovaní migranti bývají žádanou komoditou. Přesto existují jisté země, které o ně příliš nestojí, ukázal průzkum ve 12 státech provedený společností Pew Research Center.

Veřejnost ve většině zemí stále podporuje migraci vzdělaných pracovníků. Nejvíce se pro ni vyslovili respondenti v Švédsku (88). Navzdory brexitu též britská veřejnost má za to, že vzdělaní migranti představují spíše vzpruhu než zátěž pro ekonomiku (85%). Příznivě se na takovýto typ migrantů dívají též v Kanadě (84%), Německu (81%), Austrálii (79%) i v USA (79%).

Větší skepticismus projevují občané Francie (68%), Španělska (67%), Nizozemí (61%), Řecka ( 54%). V Izraeli (42%) a Itálii (35%) dokonce převažují ti, co jsou proti migraci vzdělaných lidí (Izrael 51%, Itálie 50%).

 V Izraeli přitom jsou migranti výrazně vzdělanější než nativní populace. Zatímco univerzitní vzdělání má v Izraeli 49% v cizí zemi narozených lidí starších 25 let, v případě nativní populace je to 35% . je to tedy 14% rozdíl. Podobně je na tom Velká Británie, kde 49% migrantů má univerzitní vzdělání proti 37% nativního obyvatelstva (12%) rozdíl.

V jiných zemích nicméně rozdíl nebývá tak vysoký. V Kanadě a Austrálii je jen 4% ve prospěch migrantů, V Švédsku 1%. V ostatních zemí bývá nativní populace vzdělanější. V Itálii, Španělsku o 1%, v Francii o 3% , v USA o 4%, v Německu a Nizozemsku o 5% a v Řecku dokonce o 9%.

Největší podíl vzdělanosti mezi migranty má Kanada (63%) a Austrálie (61%). V ostatních státech je větší počet migrantů, kteří nemají univerzitní vzdělání. Ve Velké Británii a Izraeli je podíl migrantů s titulem v přistěhovalecké populaci  49%, v Švédsku 41%, v USA 36%, ve Španělsku 29%, v Nizozemí 28%, v Francii 26%, v Německu a Řecku 22% a v Itálii 14%.  

USA má přesto stále největší počet vzdělaných migrantů. V roce 2015 to bylo 14,7 miliónu lidí, třikrát víc než v Kanadě (4,4 miliónu lidí) a čtyřikrát víc než v Velké Británii (3,3 miliónu lidí).

 Velké rozdíly existují mezi vzděláním jednotlivých migračních skupin. Zatímco v roce 2015 jen 9% mexických migrantů, největší imigrační skupiny vstupující do USA, mělo univerzitní vzdělání, u čínských migrantů to bylo 52% a u indických dokonce 80%. Mnozí migranti z subsaharské Afriky jsou taktéž velmi vzdělaní, často přesahující průměrné vzdělanostní stupně v USA. 

Data ukazují, že ty státy, které se přímo zaměřují na přitáhnutí vzdělaných migrantů, bývají v tomto ohledu úspěšnější než ty, které nemají žádné specifické požadavky na vzdělání migrantů. Např. Kanada zavedla bodový systém v roce 1967, který dává přednost těm migrantům s větším vzděláním, znalostí jazyka a příznivým věkem. Podíl migrantů s titulem vzrost z 13% v roce 1971 na 44% v roce 1981. Dvě třetiny (63%) migrantů v Kanadě starších v Kanadě má nějaké postsekundární vzdělání.

V porovnání, ve Francii vzrost počet migrantů s univerzitním vzděláním z 9% v roce 1970 na 40% po roce 2010. Francie nemá specifický systém, který by partikulárně preferoval vzdělané migranty. Vzestup vzdělaných migrantů u ní tedy nebyl tak výrazný jako u Kanady.

Související

Více souvisejících

migrace vzdělání Německo Izrael Itálie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých

80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži

Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět blouzní. Rusko podle něj válku na Ukrajině neazačalo

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu prohlásil, že Rusko a USA jsou v "neustálém kontaktu" ohledně možné výměny vězňů, která by mohla zahrnovat i propuštění amerického novináře Evana Gerškoviče, jenž byl minulý rok zatčen kvůli obvinění ze špionáže. Uvedla to agentura AFP.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči odklízí následky tragické srážky vlaků v Pardubicích. (6.6.2024) Prohlédněte si galerii

Video zachytilo vlakové neštěstí v Pardubicích. Rychlík zřejmě projel zákaz

Středeční tragickou srážku vlaků zachytila kamera, a to včetně ohlušující rány způsobené nárazem. Vlakovou nehodu nepřežili čtyři lidé, další desítky osob utrpěly zranění. Podle dosavadních zjištění Drážní inspekce rychlík projel zákaz. Policie se případem zabývá pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. 

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinská armáda v noci zaútočila drony na Rusko

Ukrajinské ozbrojené síly v noci na čtvrtek drony zaútočily na ropnou rafinerii v Novošachtinsku v Rostovské oblasti na jihu Ruska i na sklad ropných látek v městské části Staryj Oskol v Belgorodské oblasti.

před 6 hodinami

Volby, ilustrační foto

Eurovolby poskytují dezinformátorům i hackerům možnost manipulace. EU má nástroje na zamezení cizímu vměšování

Volby do Evropského parlamentu jsou kvůli svému rozsahu velmi lákavé pro různé zájmové skupiny. Jejich prostřednictvím se mohou pokusit ovlivnit směřování politiky Evropské unie. Stačí k tomu ovlivnění voleb v jediné zemi, která může změnit celý rozhodovací proces v evropských institucích. Z Evropské komise ale zaznívá, že Unie má nástroje pro to, aby vměšování zabránila. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst

Více než jedno ze čtyř dětí mladších pěti let na světě žije ve "velké" potravinové chudobě, což znamená, že více než 180 milionům dětí hrozí nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj. Oznámil to ve středu Dětský fond Spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.

před 8 hodinami

Lotyšsko zabavuje auta opilým řidičům. Opancéřuje je a pošle na Ukrajinu

Lotyšsko posílá Ukrajině vozidla zabavená opilým řidičům. Tímto způsobem baltská země bojuje proti řízení pod vlivem alkoholu a současně pomáhá Ukrajině, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy