Ruský velvyslanec v Makedonii Sergej Bazdnikin kritizuje rozhodnutí této balkánské země vstoupit do Severoatlantické aliance, neboť Skopje bude podle jeho slov nucena vzdát se ve jménu atlantické solidarity vlastních národních zájmů. V rozhovoru s agenturou TASS velvyslanec dále řekl, že Západ bude příslibem členství v Evropské unii v Makedonii uplatňovat svou politiku. Rovněž varoval, že dohoda, která změnou názvu státu na Severní Makedonii vyřešila spor mezi Skopjí a Aténami, porušuje národní i mezinárodní zákony, což může v explozivním balkánském regionu mít dalekosáhlé následky. Zároveň ale Bazdnikin ujistil, že Rusko na destabilizaci regionu zájem nemá.
Ruský ambasador se obává, že dohoda mezi Aténami a Skopjí nikdy nebude nástrojem dlouhodobého řešení problémů v oblasti, ale naopak způsobí ještě více třenic. Podle jeho názoru mnoho politických sil v Makedonii i v Řecku vystupuje proti ujednání a makedonské referendum, které bylo pro malou účast neplatné, dokazuje pocit obyvatel, že dohoda jim byla vnucena. Dodal, že vznik a prosazení dohody provázela řada protiprávních kroků.
Congratulations to the future Republic of North #Macedonia ??. Soon you will become the 30th member of @NATO and gain 29 Allies. pic.twitter.com/rNN5o1n9AB
— Amb. Jess Baily (@AmbBaily) 6. února 2019
Domnívá se také, že o změně názvu makedonského státu by měla jednat Rada bezpečnosti OSN. Odvolává se na rezoluci tohoto vrcholného orgánu z roku 1993, která ukládá generálnímu tajemníkovi OSN pravidelně radu o vývoji sporu informovat.
Bazdnikin rovněž varoval před přílišným nadšením Makedonců z unijní budoucnosti. Ačkoli Makedonie věří, že bude moci přístupové rozhovory s EU otevřít letos v červnu, přijímací proces podle velvyslance závisí na mnoha faktorech. "A makedonské úsilí je jen jedním z nich," řekl.
"Zdá se, že vyhlídka vstupu do EU byla používána mnoho let, a myslím, že ještě hodně dlouho používána bude, jako ´mrkev´, která Západu dovolovala vést Makedonii i další země v regionu tím správným směrem," uvedl ruský velvyslanec. Za "správný směr" přitom označil zájmy Západu, které se ne vždy shodují se zájmy Makedonie a dalších balkánských států.
Spor o název země, který blokoval evropské ambice Skopje, se vlekl od roku 1991. Řecko používání názvu Makedonie svým severním sousedem považovalo za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Do OSN byla proto země přijata pod dočasným názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM).
Loni v červnu ale premiéři Makedonie Zoran Zaev a Řecka Alexis Tsipras podepsali v řecké Prespě historickou dohodu, kdy Makedonie souhlasila se změnou názvu a Atény přislíbily Skopje podporu v jejím západním směřování. Dohoda má ale četné odpůrce z řad nacionalistů v obou zemích a změnu jména nepotvrdilo kvůli nízké účasti ani makedonské referendum. Plebiscit ale nebyl právně závazný, takže Skopje i Atény nakonec dohody ratifikovaly. Řecko v pátek jako první země NATO potvrdilo protokol o makedonském přistoupení k alianci.
Související

Severomakedonský prezident pověřil sestavením nové vlády Zaeva

Balkán začíná rušit omezení zavedená kvůli koronaviru
makedonie , Rusko , Řecko , NATO , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Prahu čekají víkendové výluky. Tramvaje nahradí metro a dočasně změní trasy
před 1 hodinou

Podvodů na WhatsAppu přibývá. Policisté upozornili na další praktiku
před 1 hodinou

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok
před 2 hodinami

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
před 3 hodinami

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
před 3 hodinami

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
před 4 hodinami

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
před 5 hodinami

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 5 hodinami

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 6 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 7 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 7 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 8 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 9 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 10 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 10 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 10 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 10 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 11 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 12 hodinami
Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.
Zdroj: Zuzana Zídková