Bezradnost brexitu? Známý historik Timothy Snyder vtipně glosuje

Známý americký historik a publicista Timothy Snyder je znalcem nejen evropských, ale zejména středoevropských dějin. Několikrát navštívil i Česku republiku. Profesor Yaleovy univerzity vtipně glosuje i politickou krizi v ostrovním království způsobenou brexitem.

Historik, který hovoří jedenácti jazyky, se drží názoru, že historie není jen disciplínou zaměřenou na přerovnávání archivních dokumentů. Znalost dějin je podle něj zásadní pro porozumění současnosti, a tak se začal vyjadřovat z perspektivy hlubokých historických znalostí k současnosti. Pro mnohé je ceněným intelektuálem, pro jiné válečným provokatérem, jelikož jedním z jeho názorů je, že mír, který dnes mezi evropskými národy převládá není nic automatického.

V obdobných intencích zhodnotil i aktuální politickou krizi v britském parlamentu. Dohoda uzavřená britskou premiérkou Theresou Mayovou s představiteli Evropské unie neprošla ani na druhý pokus. V britském parlamentu totiž pro ni logicky nehlasují odpůrci brexitu, ale ani jeho radikální podporovatelé, protože jim nepřipadá dostatečně radikální a odchod Velké Británie by se tak stal pouze symbolický. Za poslední několik měsíců se tak opakovaně ozývá takřka jediná odpověď. "Budeme jednat..."

Jenže poslanci na ostrovech si neuvědomují zásadní zákonitosti mezinárodní politiky a diplomatického vyjednávání. Připomněl jim je slavný historik. "VB bude vyjednávat s EU do nekonečna, protože EU je její nejdůležitější obchodní partner. Možnosti VB jsou tak následující: 1) Odejít bez dohody a pokusit se svým vyjednáváním dojmout; 2) Odejít s dohodou a vyjednávat z pozice slabšího; 3) Neodcházet a vyjednávat z pozice síly," uvedl Timothy Snyder na svém účtu na Twitteru.

The UK will be negotiating with the EU indefinitely, because the EU is its main trading partner. The UK's choices are (1) leave without a deal, and negotiate from pathos; (2) leave with a deal, and negotiate from weakness; (3) don't leave, and negotiate from strength.

— Timothy Snyder (@TimothyDSnyder) March 11, 2019

Někteří britští poslanci totiž očividně zapomněli, že Evropská unie chrání především zájmy svých členů. Ovšem svého členství se chtějí Britové dobrovolně vzdát, tudíž představitelé EU nemají potřebu hopsat, jak rozháraný britský parlament píská. 

Související

Více souvisejících

Brexit Timothy Snyder (historik) Theresa Mayová Parlament Velké Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy