Běloruští policisté na místě Stalinem nařízených poprav zatýkali demonstranty

Běloruská policie zatkla 15 demonstrantů, kteří se snažili úřadům zabránit v odstranění křížů v lese Kuropaty nedaleko Minsku, kde za dob komunistického diktátora Josifa Stalina tajná policie popravila desítky tisíc lidí. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Les Kuropaty má silný význam pro odpůrce autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož režim se během čtvrtstoleté vlády odvolává na mnoho pozůstatků ze sovětských dob. Lukašenko si minulý měsíc postěžoval na kříže, které opozice vztyčila u hromadných hrobů v Kuropatech. Počet obětí na tomto místě masových poprav se odhaduje na 30.000 až více než 200.000, poznamenala agentura AP.

Policie dnes místo uzavřela a lesní dělníci začali kříže odstraňovat. Demonstranti se podle policie pokoušeli dělníkům bránit v práci.

Aktivista Dmitri Daškevič řekl agentuře AFP, že během dopoledne úřady odstranily 70 šestimetrových křížů, které zde spolu s dalšími aktivisty postavil v létě díky sbírce na internetu.

Podle státní agentury Belta se na místě podnikají úpravy a odstraňují se zařízení, která zde byla nainstalována bez povolení. Opozice zveřejnila snímek, jak traktor strhává kříže, a vyzvala své přívržence k obraně místa.

Podle nezávislého serveru Tut.by se u křížů v Kuropatech dnes pomodlily asi dvě stovky lidí, kteří zde zapalovali svíčky a kladli květy na paměť obětem. Na místě hlídkovali policisté a už byl vztyčen plot, jako výsledek dnešních "úprav" pietního místa. K hrobům ale přišel i polský velvyslanec v Bělorusku, kněz a řada opozičních politiků. "Za poslední rok tu zaznělo více modliteb než za předchozích 20 let. Určitě je to znamení, že se musíme modlit za naši zem a lid. Kuropaty je místo, kde se vytvářela naše země, protože lidé, kteří zde byli zastřeleni, nemohli naplnit své předurčení," řekl kněz.

Hlava běloruské katolické církve vyzvala úřady, aby okamžitě přestaly s odstraňováním křížů, údiv nad počínáním úřadů vyjádřila i pravoslavná církev. Běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová, oceněná Nobelovou cenou, označila strhávání křížů za zločin.

Lukašenkova mluvčí prohlásila, že prezident ještě v březnu nařídil příslušným úřadům, aby v Kuropatech udělaly pořádek. "Toto místo se musí upravit, to je jednoznačné stanovisko prezidenta, jsou tam pochováni naši lidé! Ale musí to být uděláno řádně, v souladu s našimi zvyky, náboženskými tradicemi a podle plánu. Udělá se vše, aby toto místo vyhlíželo důstojně - a bez jakékoliv politiky," řekla podle Tut.by.

AFP připomněla, že v únoru neznámí pachatelé v Kuropatech rozbili lavičku, kterou památníku daroval tehdejší americký prezident Bill Clinton během své návštěvy v roce 1994. Vandalský čin odsoudilo americké velvyslanectví.

Související

Více souvisejících

Bělorusko Josif Stalin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy