Orbánova odveta v Evropském parlamentu, Webera Fidesz nepodpoří

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz nepodpoří Manfreda Webera jako kandidáta Evropské lidové strany (EPP) do funkce předsedy Evropské komise. S odvoláním na dnešní Orbánovo prohlášení o tom informovala agentura APA.

"Hledáme jiného kandidáta," prohlásil Orbán na tiskové konferenci po schůzce s rakouským vicekancléřem Heinzem-Christianem Strachem v Budapešti. Jako důvod uvedl, že Weber dříve řekl, že se nechce stát předsedou EK s pomocí hlasů Maďarska. "Pokud někdo takto urazí zemi (Maďarsko), pak premiér této země nemůže jeho kandidaturu dále podporovat."

Předseda EK je Evropskému parlamentu navrhován kvalifikovanou většinou ze strany Evropské rady, kterou tvoří hlavy států a vlád. Parlament následně schvaluje předsedu komise absolutní většinou hlasů. Maďarsko tedy bude moci být ve svém případném odporu vůči Weberovi přehlasováno jak v Evropské radě, tak na půdě parlamentu.

Fidesz dosud Weberovi coby lídrovi kandidátky EPP ve volbách do Evropského parlamentu vyjadřoval podporu. Činil tak přesto, že německý politik loni jako člen frakce EPP v Evropském parlamentu hlasoval pro zahájení řízení EU proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot a letos podpořil i pozastavení členství Fideszu v EPP.

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánovy strany ve své frakci po dlouhém váhání letos v březnu. Jako důvod uvedli, že strana porušuje principy vlády práva, svobodu tisku a práv menšin. Představitelé EPP dali Fideszu tři podmínky pro obnovení členství. První bylo stažení plakátů a dalších materiálů vládní kampaně, která s použitím portrétu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera - nominovaného právě EPP - uváděla nepravdivé informace o záměrech EK ohledně migrace. Fidesz také měl uznat, že pochybil a evropské lidovce poškodil. Třetí podmínkou bylo vyřešení právní nejistoty kolem dalšího působení Středoevropské univerzity v Maďarsku.

Orbán obvinění trvale popírá a dosud tvrdil, že chce součástí největší frakce v EP zůstat. EPP naopak kritizoval, že příliš tíhne k levici. "Potřebujeme najít jinou cestu přes spolupráci s evropskou (krajní) pravicí", řekl Orbán minulý týden po setkání s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim.

Za vzor takovéto spolupráce označil Orbán Rakousko, kde po boku lidovců kancléře Sebastiana Kurze usedla do vlády také Stracheho krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ). "Co funguje ve Vídni, může fungovat i v Bruselu," řekl maďarský premiér.

K možnosti formálního odchodu Fideszu do jiné frakce v EP se Orbán vyjádřil zdrženlivě. "Patříme do EPP," řekl s tím, že záleží na tom, jak se vyvine pozice evropských lidovců po evropských volbách. "Když bude EPP netolerantní, pak si musíme najít své místo někde jinde."

Šéf FPÖ Strache opakovaně vyjádřil naději, že se Fidesz stane součástí budované frakce pravicových protestních stran v EP s názvem Evropská aliance pro lidi a národy (EAPN). Ke členství v tomto politickém uskupení lákal Orbána minulý týden také Salvini.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán evropský parlament Manfred Weber (šéf EPP)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy