Imigrace jako hlavní hrozba pro Evropu? Průzkum ukázal, jak to ve skutečnosti je

Nadcházející volby do Evropského parlamentu jsou často rámovány odpůrci i zastánci EU jako boj o imigraci. Průzkum mezi občany EU však ukazuje, že spíše než imigrace některé země trápí emigrace. Týká se to především těch zemí, kde tamní lídři nehlasitěji kritizují imigranty, jako je Itálie či Maďarsko.

Podle průzkumu pro think-tank Rada pro mezinárodní vztahy (The Council on Foreign Relations – CFR) většina Evropanů nepovažuje imigraci za nejdůležitější téma. Mnohem podstatnější pro ně jsou domácí záležitosti jako korupce, životní standardy, zaměstnanost či stav životního prostředí.

Pro šest členských zemí je ožehavějším tématem emigrace než imigrace. Týká se to Rumunska, Maďarska, Španělska, Itálie, Polska a Řecka. Tyto země se potýkají s citelným úbytkem obyvatelstva, které odchází do ciziny kvůli lepším pracovním vyhlídkám.

Italští a maďarští politici, respektive ministr vnitra Matteo Salvini a maďarský premiér Viktor Orbán, přitom rámují volby do Evropského parlamentu jako boj proti imigraci. V Itálii však jen 24% respondentů považovalo za větší téma lidi přicházející do země, 32% bylo více znepokojeno odchodem lidí ze země. 35% uvedlo, že je trápí obě podoby migrace.

Ještě silnější rozdíl je v Maďarsku. Jen 20% respondentů si myslelo, že imigrace je největší starost země, přičemž takřka dvojnásobek – 39%- považuje za velký problém země emigraci. 34% odpovědělo obojí.

V těchto zemích je emigrace vnímána natolik palčivý problém, že více než 50% lidí v Španělsku, Řecku a Itálii si myslí, že by občanům mělo být zabráněno odejít ze země na delší dobu. V Maďarsku a Polsku podíl lidí, kteří si to myslí, dosáhl téměř 50%.

Nicméně, ačkoliv imigrace není některými zeměmi vnímána jako nejdůležitější téma, v každé členské zemi si majorita přála lepší ochranu evropských hranic, přičemž občané z Rakouska (80%), České Republiky (84%), Řecka (89%) a Rumunska (77%) patřili mezi ty, kteří nejvíce podporují toto stanovisko.

Vzhledem k odlišným tradicím a podobám zemí je pro některé z nich imigrace mnohem větším tématem než pro jiné, zatímco emigrace je příliš netrápí. Imigrace je tématem především v Dánsku, České Republice, Švédsku a Nizozemí, kde to jako velký problém vnímalo více než 45% respondentů.

Zatímco země Visegrádů se velmi silně proti povinným kvótám, v západní Evropě je mezi občany obecný konzensus, že by uprchlíci měli být distribuováni více férově, poukazuje CFR. Zvláště si to myslí ty, země které byly nejvíce postižené migrační krizí jako je Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Švédsko.

Celkově z průzkumu vyplynulo, že 20% respondentů ze všech zemí znepokojuje téma emigrace, zatímco 32% se obává imigrace. Výzkum byl uskutečněn společností YouGov mezi 50 000 lidmi z 14 členských států EU.

CFR poukazuje na to, že debata o volbách do Evropského parlamentu je spíše řízena tzv. populistickými lídry než že by reflektovala skutečné zájmy voličů. Podle think-tanku proevropští lídři dělají velikou chybu, když se tomuto diskurzu přizpůsobují.

Volby do Evropského parlamentu se budou odehrávat 23.-26.května. Očekává se, že populistické strany při nich dosáhnou svého doposud nejlepšího výsledku, zatímco dominantní centrické strany zažijí značný propad. Výsledkem bude velmi roztříštěný Evropský parlament, ve kterém budou mít velké slovo menší strany jako např. Zelení.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 
Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

migrace imigrace Maďarsko Itálie uprchlíci

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 22 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 44 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy