Nadcházející volby do Evropského parlamentu jsou často rámovány odpůrci i zastánci EU jako boj o imigraci. Průzkum mezi občany EU však ukazuje, že spíše než imigrace některé země trápí emigrace. Týká se to především těch zemí, kde tamní lídři nehlasitěji kritizují imigranty, jako je Itálie či Maďarsko.
Podle průzkumu pro think-tank Rada pro mezinárodní vztahy (The Council on Foreign Relations – CFR) většina Evropanů nepovažuje imigraci za nejdůležitější téma. Mnohem podstatnější pro ně jsou domácí záležitosti jako korupce, životní standardy, zaměstnanost či stav životního prostředí.
Pro šest členských zemí je ožehavějším tématem emigrace než imigrace. Týká se to Rumunska, Maďarska, Španělska, Itálie, Polska a Řecka. Tyto země se potýkají s citelným úbytkem obyvatelstva, které odchází do ciziny kvůli lepším pracovním vyhlídkám.
Italští a maďarští politici, respektive ministr vnitra Matteo Salvini a maďarský premiér Viktor Orbán, přitom rámují volby do Evropského parlamentu jako boj proti imigraci. V Itálii však jen 24% respondentů považovalo za větší téma lidi přicházející do země, 32% bylo více znepokojeno odchodem lidí ze země. 35% uvedlo, že je trápí obě podoby migrace.
Ještě silnější rozdíl je v Maďarsku. Jen 20% respondentů si myslelo, že imigrace je největší starost země, přičemž takřka dvojnásobek – 39%- považuje za velký problém země emigraci. 34% odpovědělo obojí.
V těchto zemích je emigrace vnímána natolik palčivý problém, že více než 50% lidí v Španělsku, Řecku a Itálii si myslí, že by občanům mělo být zabráněno odejít ze země na delší dobu. V Maďarsku a Polsku podíl lidí, kteří si to myslí, dosáhl téměř 50%.
Nicméně, ačkoliv imigrace není některými zeměmi vnímána jako nejdůležitější téma, v každé členské zemi si majorita přála lepší ochranu evropských hranic, přičemž občané z Rakouska (80%), České Republiky (84%), Řecka (89%) a Rumunska (77%) patřili mezi ty, kteří nejvíce podporují toto stanovisko.
Vzhledem k odlišným tradicím a podobám zemí je pro některé z nich imigrace mnohem větším tématem než pro jiné, zatímco emigrace je příliš netrápí. Imigrace je tématem především v Dánsku, České Republice, Švédsku a Nizozemí, kde to jako velký problém vnímalo více než 45% respondentů.
Zatímco země Visegrádů se velmi silně proti povinným kvótám, v západní Evropě je mezi občany obecný konzensus, že by uprchlíci měli být distribuováni více férově, poukazuje CFR. Zvláště si to myslí ty, země které byly nejvíce postižené migrační krizí jako je Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Švédsko.
Celkově z průzkumu vyplynulo, že 20% respondentů ze všech zemí znepokojuje téma emigrace, zatímco 32% se obává imigrace. Výzkum byl uskutečněn společností YouGov mezi 50 000 lidmi z 14 členských států EU.
CFR poukazuje na to, že debata o volbách do Evropského parlamentu je spíše řízena tzv. populistickými lídry než že by reflektovala skutečné zájmy voličů. Podle think-tanku proevropští lídři dělají velikou chybu, když se tomuto diskurzu přizpůsobují.
Volby do Evropského parlamentu se budou odehrávat 23.-26.května. Očekává se, že populistické strany při nich dosáhnou svého doposud nejlepšího výsledku, zatímco dominantní centrické strany zažijí značný propad. Výsledkem bude velmi roztříštěný Evropský parlament, ve kterém budou mít velké slovo menší strany jako např. Zelení.
Související
Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko
Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise
migrace , imigrace , Maďarsko , Itálie , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 22 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 44 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 47 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák