Klimatické změny jsou v řadě průzkumů občany evropských zemí považovány za jedno z největších nebezpečí dneška i budoucnosti. Mnozí z nich přitom vychází z vlastní zkušeností s důsledky extrémního počasí, které jsou často připisovány právě klimatickým změnám. Jak přesně ale klimatické změny ovlivnily Evropu? Na to odpovídá analýza serveru GreenMatch.
GreenMatch na základě čtyř trendů v čtyřech oblastech- povrchové teploty, teploty moře, hladiny moří a srážky – prozkoumal, které z 32 evropských zemích byly nejvíce zasaženy klimatickými změnami. První místo připadlo Litvě, kde došlo k značnému vzestupu mořských hladin o 4,46 mm ročně v letech 1970 až 2015. Teplota moře vzrostla o 0,73 ° C v letech 1960 až 2014 a celkové povrchové teploty o 0,325 ° C za dekádu. Srážky se mezi lety 1960 a 2015 zvýšily o 20 mm za dekádu.
Nejméně postiženou evropskou zemí je Island. Jeho pozemní teploty stouply o 0.275 °C za dekádu. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi Island zažil nejmenší vzestup mořských teplot. Během let 1960-2014 teplota jeho moří stoupla o 0,208 °C. Evropský průměr je 0.621 °C, globální 327 °C. Hladiny moří v období od 1970-2015 stouply o 1,31 mm za rok, což je o 0,71 mm méně než je evropský průměr. Srážky na Islandu se zvedly o 35 mm za dekádu v letech 1960-2015, zatímco v průměrné srážky v Evropě se snížily o 1,95 mm za dekádu.
Na druhém místě a třetím místě nejvíce zasažených zemí je Finsko a Lotyšsko, které mají podobně údaje jako Litva. Na opačném konci, na druhém a třetím místě nejméně zasažených zemí, je Řecko a Norsko.
Co se týče extrémních počasí jako jsou sucha, bouře, povodně, vlny veder, od roku 1990 je znatelný nárůst jejich výskytu, zvláště vln veder a sucha. Nejvíce postižená extrémním počasím v letech letech 1960-2019 byla Francie, kterou postihlo 48 povodní, 62 bouří, 17 vln veder a 4 sucha – celkově tedy 131 extrémních událostí spojených s počasím.
Po Francii bylo nejvíce postižené Německo, které zažilo 55 bouří, 12 povodní a 4 vlny vedra, celkově 88 událostí spjatých s extrémním počasím. Přes 80 těchto událostí měli ještě Velká Británie (83), Itálie (81) a Rumunsko (80).
Ze zemí Visegrádu bylo nejvíce postižené Polsko (50). Naopak Slovensko bylo stiženo nejméně (23). Maďarsko (31) na tom bylo podobně jako ČR (30). V ČR dle analýzy došlo k 14 povodním, 9 vlnám vedra a 7 bouřím.
Nejméně zasažená bylo Estonsko (7), Finsko (3) a Island, kde došlo pouze k jedné povodni. Extrémní počasí se též vyhýbalo Norsku (10), Švédsku (10), Slovinsku (10) a Lotyšsku (7).
Podle vědců nelze zcela říci, že by extrémní počasí bylo pouze způsobeno klimatickými změnami, existuje však jistá souvztažnost. Co je však dle vědců je jisté, jsou teplejší teploty.
ČR nyní trápí nezvykle silné sucho. Vod v podzemí oproti loňsku výrazně ubylo, na některých místech se tedy budou problémy se suchem ještě zhoršovat. Situace je zvláště vážná na Moravě a v Polabí.
Související
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Klimatické změny , Počasí , globální oteplování , Sucho , Povodně
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák