Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se netají tím, že chce z Turecka učinit lídra mezinárodního islámu. Magazín Foreign Policy prozkoumal, jakými způsobem toho chce dosáhnout. Podstatnou roli v tomto ambiciózním podniku hraje Muslimské bratrstvo.
V roce 2017 rakouský politik za stranu Zelených zveřejnil uniklé dokumenty od neznámých zdrojů, které měly odhalovat rozsáhlou špionážní síť Turecka od Japonska, Keňu až k Nizozemí a Velkou Británii. O špionáži a pokusů skrytě působit a ovlivňovat v dané zemi hovořila řada bezpečnostních služeb, zvláště pak ty německé.
V Německu, kde žije největší turecká komunita v Evropě, jsou pokusy Erdogana prostřednictvím Diyanetu, tureckého úřadu pro náboženské záležitosti šířit tureckou verzi islámu, kritizovány z nejvyšších míst. Erdogan přesto otevřel v Kolíně nad Rýnem největší německou mešitu.
Německé tajné služby si ale všímají i dalších organizací podporovaných Tureckem, o kterých se na veřejnosti tolik nemluví, ale které mohou v konečném důsledku být ještě větší překážkou integračních snah Německa. Foreign Policy v tomto ohledu výslovně zmiňuje islamistickou organizaci Milli Gorus („Národní vize“), kterou založil Erdoganův politický mentor a první „islamistický“ premiér Turecka, Necmettin Erbakan, v roce 1960. Organizace má asi 300 000 členů a kontroluje asi 300 mešit, převážně v Německu.
Podle zprávy německé zpravodajské služby z roku 2005 Milli Gorus šíří protizápadní, protidemokratické a antisemitické názory a je překážkou v integraci Turků do německé společnosti. Ačkoliv sama Milli Gorus není zařazována mezi radikální organizace, německá zpravodajská služba varuje, že může k radikalizaci nicméně přispívat.
Podpora Milli Gorus ukazuje, jak hluboce se za Erdoganovy vlády změnila oficiální politika státu. Diyanet před jeho nástupem k moci šířila turecký umírněný, sekulární islám a byl v rozporu s islamistickými organizacemi jako je Milli Gorus, které narušovaly Atatürkovy sekulární ideje. Za Erdogana se hranicemi mezi oběma organizacemi v podstatě zcela rozplynuly.
Milli Gorus hraje podstatnou roli v Erdoganových širších ambicí, které jdou za hranice Turecka i turecké diaspory. Organizace je napojená na široké hnutí Muslimského bratrstva. Zatímco Saúdská Arábie, která jako Turecko se pokouší šířit svoji tvrdou verzi islámu šířit v muslimských komunitách, se vůči organizaci staví odmítavě a považuje její členy za teroristy, Ankara ji výrazně podporuje.
Turecko poskytlo řadě prominentních členů Bratrstva azyl poté, co v Egyptě byla svržena jejich vláda a nové vedení prohlásilo Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Členové Bratrstva provádí své obchodní operace či řídí své televizní a další kanály, které často jsou velmi silně zamířené proti současné egyptské vládě.
Turecko také se postavilo proti plánovanému rozhodnutí Donalda Trumpa prohlásit Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Turecký postoj je pochopitelný. Podle Yasina Aktaye, Erdoganova hlavního poradce, Muslimské bratrstvo jako reprezentant mezinárodního islámu přispívá k „měkké síle (soft power)“ Turecka jakožto „vůdce muslimů“, jak se snaží vystupovat Erdogan. Označení za teroristy by tyto Erdoganovy snahy výrazně narušily.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Muslimské bratrstvo , islám , Německo
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 29 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska.
Zdroj: Libor Novák