Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se netají tím, že chce z Turecka učinit lídra mezinárodního islámu. Magazín Foreign Policy prozkoumal, jakými způsobem toho chce dosáhnout. Podstatnou roli v tomto ambiciózním podniku hraje Muslimské bratrstvo.
V roce 2017 rakouský politik za stranu Zelených zveřejnil uniklé dokumenty od neznámých zdrojů, které měly odhalovat rozsáhlou špionážní síť Turecka od Japonska, Keňu až k Nizozemí a Velkou Británii. O špionáži a pokusů skrytě působit a ovlivňovat v dané zemi hovořila řada bezpečnostních služeb, zvláště pak ty německé.
V Německu, kde žije největší turecká komunita v Evropě, jsou pokusy Erdogana prostřednictvím Diyanetu, tureckého úřadu pro náboženské záležitosti šířit tureckou verzi islámu, kritizovány z nejvyšších míst. Erdogan přesto otevřel v Kolíně nad Rýnem největší německou mešitu.
Německé tajné služby si ale všímají i dalších organizací podporovaných Tureckem, o kterých se na veřejnosti tolik nemluví, ale které mohou v konečném důsledku být ještě větší překážkou integračních snah Německa. Foreign Policy v tomto ohledu výslovně zmiňuje islamistickou organizaci Milli Gorus („Národní vize“), kterou založil Erdoganův politický mentor a první „islamistický“ premiér Turecka, Necmettin Erbakan, v roce 1960. Organizace má asi 300 000 členů a kontroluje asi 300 mešit, převážně v Německu.
Podle zprávy německé zpravodajské služby z roku 2005 Milli Gorus šíří protizápadní, protidemokratické a antisemitické názory a je překážkou v integraci Turků do německé společnosti. Ačkoliv sama Milli Gorus není zařazována mezi radikální organizace, německá zpravodajská služba varuje, že může k radikalizaci nicméně přispívat.
Podpora Milli Gorus ukazuje, jak hluboce se za Erdoganovy vlády změnila oficiální politika státu. Diyanet před jeho nástupem k moci šířila turecký umírněný, sekulární islám a byl v rozporu s islamistickými organizacemi jako je Milli Gorus, které narušovaly Atatürkovy sekulární ideje. Za Erdogana se hranicemi mezi oběma organizacemi v podstatě zcela rozplynuly.
Milli Gorus hraje podstatnou roli v Erdoganových širších ambicí, které jdou za hranice Turecka i turecké diaspory. Organizace je napojená na široké hnutí Muslimského bratrstva. Zatímco Saúdská Arábie, která jako Turecko se pokouší šířit svoji tvrdou verzi islámu šířit v muslimských komunitách, se vůči organizaci staví odmítavě a považuje její členy za teroristy, Ankara ji výrazně podporuje.
Turecko poskytlo řadě prominentních členů Bratrstva azyl poté, co v Egyptě byla svržena jejich vláda a nové vedení prohlásilo Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Členové Bratrstva provádí své obchodní operace či řídí své televizní a další kanály, které často jsou velmi silně zamířené proti současné egyptské vládě.
Turecko také se postavilo proti plánovanému rozhodnutí Donalda Trumpa prohlásit Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Turecký postoj je pochopitelný. Podle Yasina Aktaye, Erdoganova hlavního poradce, Muslimské bratrstvo jako reprezentant mezinárodního islámu přispívá k „měkké síle (soft power)“ Turecka jakožto „vůdce muslimů“, jak se snaží vystupovat Erdogan. Označení za teroristy by tyto Erdoganovy snahy výrazně narušily.
Související
Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země
Pád Asada jako jeden z největších ruských neúspěchů. Expert pro EZ řekl, co teď Sýrii čeká
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Muslimské bratrstvo , islám , Německo
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 1 hodinou
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 1 hodinou
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 3 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 4 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 5 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 7 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 8 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 20 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera