Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se netají tím, že chce z Turecka učinit lídra mezinárodního islámu. Magazín Foreign Policy prozkoumal, jakými způsobem toho chce dosáhnout. Podstatnou roli v tomto ambiciózním podniku hraje Muslimské bratrstvo.
V roce 2017 rakouský politik za stranu Zelených zveřejnil uniklé dokumenty od neznámých zdrojů, které měly odhalovat rozsáhlou špionážní síť Turecka od Japonska, Keňu až k Nizozemí a Velkou Británii. O špionáži a pokusů skrytě působit a ovlivňovat v dané zemi hovořila řada bezpečnostních služeb, zvláště pak ty německé.
V Německu, kde žije největší turecká komunita v Evropě, jsou pokusy Erdogana prostřednictvím Diyanetu, tureckého úřadu pro náboženské záležitosti šířit tureckou verzi islámu, kritizovány z nejvyšších míst. Erdogan přesto otevřel v Kolíně nad Rýnem největší německou mešitu.
Německé tajné služby si ale všímají i dalších organizací podporovaných Tureckem, o kterých se na veřejnosti tolik nemluví, ale které mohou v konečném důsledku být ještě větší překážkou integračních snah Německa. Foreign Policy v tomto ohledu výslovně zmiňuje islamistickou organizaci Milli Gorus („Národní vize“), kterou založil Erdoganův politický mentor a první „islamistický“ premiér Turecka, Necmettin Erbakan, v roce 1960. Organizace má asi 300 000 členů a kontroluje asi 300 mešit, převážně v Německu.
Podle zprávy německé zpravodajské služby z roku 2005 Milli Gorus šíří protizápadní, protidemokratické a antisemitické názory a je překážkou v integraci Turků do německé společnosti. Ačkoliv sama Milli Gorus není zařazována mezi radikální organizace, německá zpravodajská služba varuje, že může k radikalizaci nicméně přispívat.
Podpora Milli Gorus ukazuje, jak hluboce se za Erdoganovy vlády změnila oficiální politika státu. Diyanet před jeho nástupem k moci šířila turecký umírněný, sekulární islám a byl v rozporu s islamistickými organizacemi jako je Milli Gorus, které narušovaly Atatürkovy sekulární ideje. Za Erdogana se hranicemi mezi oběma organizacemi v podstatě zcela rozplynuly.
Milli Gorus hraje podstatnou roli v Erdoganových širších ambicí, které jdou za hranice Turecka i turecké diaspory. Organizace je napojená na široké hnutí Muslimského bratrstva. Zatímco Saúdská Arábie, která jako Turecko se pokouší šířit svoji tvrdou verzi islámu šířit v muslimských komunitách, se vůči organizaci staví odmítavě a považuje její členy za teroristy, Ankara ji výrazně podporuje.
Turecko poskytlo řadě prominentních členů Bratrstva azyl poté, co v Egyptě byla svržena jejich vláda a nové vedení prohlásilo Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Členové Bratrstva provádí své obchodní operace či řídí své televizní a další kanály, které často jsou velmi silně zamířené proti současné egyptské vládě.
Turecko také se postavilo proti plánovanému rozhodnutí Donalda Trumpa prohlásit Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Turecký postoj je pochopitelný. Podle Yasina Aktaye, Erdoganova hlavního poradce, Muslimské bratrstvo jako reprezentant mezinárodního islámu přispívá k „měkké síle (soft power)“ Turecka jakožto „vůdce muslimů“, jak se snaží vystupovat Erdogan. Označení za teroristy by tyto Erdoganovy snahy výrazně narušily.
Související
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Teroristický útok v Ankaře: Sídlem letecké společnosti otřásla exploze a střelba, na místě jsou mrtví
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Muslimské bratrstvo , islám , Německo
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 56 minutami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 1 hodinou
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.
Zdroj: Libor Novák