Číslo, které může sestřelit Babiše: 3,5 %

V pondělí opětovně proběhly protesty proti premiérovi Andreji Babišovi. Odpůrci demonstrantů tvrdí, že se jedná o nafouknutou bublinu a že není možné, aby protesty docílily jeho odstoupení. Zjištění socioložky Eriky Chenowethové z Harvardské Univerzity však dává demonstrantům naději. Podle Chenowethové stačí jen 3,5% populace, aby se změnilo vedení země. Nicméně, i toto čísla bývá pro mnohé demonstrace zcela nedosažitelné.

Ve spolupráci s Mariou J. Stephanovou, politoložkou z International Center of Nonviolent Conflict (ICNC), uskutečnila Chenowethová extenzivní průzkum údajů o občanské rezistenci v letech 1900 až 2006. Společně výzkumnice stanovily kritéria, podle kterých bylo hnutí považované za nenásilné a za úspěšné a kde k změně režimu nedošlo kvůli různým vojenským faktorům, např. kvůli zahraniční vojenské intervenci. Z seznamu úspěšných hnutí byly např. vyjmuty indické mírové protesty za nezávislost země, protože hlavním faktorem úspěchu byly ubývající vojenské zdroje Velké Británie pro pokračování její okupace Indie.

Výzkumnice shromáždily data z 323 násilných a nenásilných kampaní. Zjistily, že nenásilné kampaně měly dvakrát tak větší úspěšnost (53%) než ty násilné (26%) v tom, že povedou k politické změně. Z 25 největších kampaní, které studovaly, 20 bylo nenásilných, z toho 14 z nich bylo naprosto jasným úspěchem.

Právě velikost kampaní je klíčovým faktorem, který ovlivňuje úspěšnost kampaně, tvrdí Chenowethová. Nenásilné kampaně dokáží přitáhnout mnohem více participantů než ty násilné a proto bývají úspěšnější. Nejedná se jen o velikost, ale i o jejich šíři. Přitahují více lidí z odlišných společenských sfér a tím vedou k citelnějšímu oslabení normálního života a fungování společnosti.

Podle údajů výzkumnic, nenásilné kampaně přitáhly v průměru čtyřikrát více participantů (200 000) jak ty násilné (50 000). Za úspěšné příklady těchto kampaní jmenují např. brazilské protesty, které v letech 1984 a 1985 přilákaly jeden milion lidí či Sametovou revoluci v Československu, která v roce 1989 přilákala 500 000 účastníků.

Nenásilné kampaně mají na rozdíl od těch násilných výhodu v schopnosti přilákat i osoby, které nejsou tak fyzicky zdatné, např. starší ženy. Naopak násilné bývají uskutečňovány takřka výhradně mladšími, rozhněvanými, fyzicky zdatnými muži. Nenásilné jsou též transparentnější a tím více známější než ty násilné, které bývají kvůli používání zbraní v zásadě často tajnými operacemi.

Tím, že jsou nenásilné a zahrnují větší podíl populace, též tyto typy revolucí dokážou přitáhnout ve větší míře policisty a armádu, což bývají pilíře autoritářských režimů. V davech mohou mít své příbuzné či známé a mohou být tedy méně ochotní proti nim zakročit. Zároveň je mohou vyděsit i samotné početné davy.

O přetáhnutí armády se právě nyní pokouší lídr venezuelské opozice Juan Guaidó. Právě podpora armády udržuje současného venezuelského prezidenta, vůči kterému jsou silné demonstrace, Nicoláse Maduru, u moci.

Podle Chenowethové údaje ukázaly, že nenásilné protesty mají takřka zaručenou cestu k úspěchu, pokud se jím podaří splnit tzv. 3,5% pravidlo. „ Nebyly zde žádné kampaně, které by selhaly poté, co dosáhly 3,5% participace během vrcholu události,“ tvrdí výzkumnice s odkazem na úspěšné a velmi masivní protesty v Estonsku v roce 1980 či v Gruzii v roce 2003.

Dosáhnout tohoto procenta však není jednoduché. Východoněmecké povstání roku 1953 zahrnovalo více než 400 000 lidí (okolo 2% populace), přesto to nestačilo. Pokud by např. Američané chtěli v protestech dosáhnout sesazení amerického prezidenta Donalda Trumpa, muselo by se jich v ulicích shromáždit na 11, 5 miliónů, což je více, než kolik obyvatel má New York a třikrát více, než kolik účastníků měl masivní Pochod žen (odhaduje se, že se je zúčastnilo okolo 3 267 134 až 5 246 670 lidí, tedy přibližně 1,0 až 1,6% americké populace).

Podle shromážděných údajů výzkumnicemi nenásilné revoluce selhaly v 47% případů. Kromě nedostatečného přitáhnutí dostatečného množství lidí v tom hrálo roli i rozhádanost skupin v nich angažovaných. Musí též být schopny získat si přízeň – nebo je alespoň donutit, aby proti nim nevystupovaly a nevnímaly je jako větší zlo – elit, ať už finančních, kulturních či jiných.

Související

Miloš Zeman

Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek

Tisíce lidí dorazily na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze a vyslechly si i exprezidenta Miloše Zemana. Jeho hlas zazněl, ačkoliv bývalý prezident je momentálně hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Motol. Zemana zmínil i jeden z řečníků, konkrétně bývalý premiér Jiří Paroubek. 
Organizátoři připravují protivládní protest na Václavském náměstí. (23.3.2024)

Na protivládní demonstraci v Praze dnes promluví Hašek či Foldyna

Tisíce lidí se v sobotu odpoledne sešly na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze, za kterou stojí mimoparlamentní strana PRO v čele se svým předsedou Jindřichem Rajchlem. Ten pozval k mikrofonu například dva někdejší výrazné sociálnědemokratické politiky.

Více souvisejících

Demonstrace USA (Spojené státy americké) Násilí sametová revoluce demonstrace proti Babišovi (6. 5. 2019)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 54 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy