Skandál v Rusku? Kvůli okupaci Československa je dusno

Poslanci ruské Dumy se sešli u kulatého stolu, aby probrali schválení zákona o oprávněnosti okupace Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy. Zákon, který je popřením mezinárodních dohod mezi Ruskem, Českou a Slovenskou republikou, se poslanci chystají podpořit.

Zákon připravený z pera účastníka okupace Československa Jurije Petroviče Sinělščikova, který o podobnou právní úpravu usiluje dlouhodobě, se obrací k výkladu okupace Československa v roce 1968 Sovětským svazem a spřátelenými vojsky. Ruská federace jakožto nástupnický stát SSSR nese v současnosti hlavní odpovědnost za celou událost.

Zákon se v roce 2016 již pokoušela prosadit ruská komunistická strana. Tentokrát však podle českých a slovenských médií má návrh zákona podporu napříč stranami zastoupenými v Dumě.

Kromě schválení aktu mezinárodní agrese by zákon mimo jiné přinesl status veterána přímým účastníkům okupace, z čehož by pro ně plynuly i konkrétní výhody, jako například sociální dávky určené válečným veteránům.

Několik českých a slovenských politiků se ihned vůči informaci ohradilo.

„Československo bylo v srpnu 1968 okupováno SSSR a většinou států Varšavské smlouvy v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů," zdůraznil v reakci na zprávu český ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Československo bylo v srpnu 1968 okupováno SSSR a většinou států Varšavské smlouvy v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů. Více k návrhu ruského zákona o veteránech. → https://t.co/MEuIAtbOmU

— Tomáš Petříček (@TPetricek) 3. června 2019

Poslanec Jan Lipavský (Piráti) se ihned vůči informaci ohradil a bude žádat speciální jednání ve Sněmovně. „Ruská Duma chce prohlásit použití síly proti Československu v roce 1968 za "oprávněné". Z České strany musí přijít jasné a hlasité odmítnutí této nechutnosti. Budu požadovat jednání zahraničního výboru,“ uvedl na sociální sítích politik.

Ruská Duma chce prohlásit použití síly proti Československu v roce 1968 za "oprávněné". Z České strany musí příjt jasné a hlasité odmítnutí této nechutnosti. Budu požadovat jednání zahraničního výboru @snemovna.@ZaoralekL @TPetricek, @AndrejBabis #nejsmePutinovaKolonie.

— Jan Lipavský (@JanLipavsky) June 2, 2019

Slovenský politik Miroslav Beblavý (Spolu) se vůči plánům ruských poslanců ihned vymezil. „Jestli Rusko příjme zákon o oprávněnosti okupace Československa, měli bychom stáhnout našeho velvyslance z Moskvy. To musí podpořit i Andrej „Agent“ Danko. Jestli bylo podle nich oprávněné obsadit nás tehdy, jak říkají, je to oprávněné i dnes. To nemůžeme nikdy přijmout.“

Podle slovenského deníku Sme bude téma součástí rozhovorů premiéra Petera Pellegriniho na jeho státní návštěvě Ruska 5. a 6. června. Jak uvedlo Ministerstvo zahraničí SR je jakákoliv relativizace tehdejší okupace nepřípustná.

I když se jedná o znepokojivé stanovisko, prozatímní usnesení poslanců Dumy není závazné a na oficiální projednání si musíme ještě počkat.

Související

Více souvisejících

Rusko okupace 1968 Jan Lipavský Slovensko 1968 Československo

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy