Skandál v Rusku? Kvůli okupaci Československa je dusno

Poslanci ruské Dumy se sešli u kulatého stolu, aby probrali schválení zákona o oprávněnosti okupace Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy. Zákon, který je popřením mezinárodních dohod mezi Ruskem, Českou a Slovenskou republikou, se poslanci chystají podpořit.

Zákon připravený z pera účastníka okupace Československa Jurije Petroviče Sinělščikova, který o podobnou právní úpravu usiluje dlouhodobě, se obrací k výkladu okupace Československa v roce 1968 Sovětským svazem a spřátelenými vojsky. Ruská federace jakožto nástupnický stát SSSR nese v současnosti hlavní odpovědnost za celou událost.

Zákon se v roce 2016 již pokoušela prosadit ruská komunistická strana. Tentokrát však podle českých a slovenských médií má návrh zákona podporu napříč stranami zastoupenými v Dumě.

Kromě schválení aktu mezinárodní agrese by zákon mimo jiné přinesl status veterána přímým účastníkům okupace, z čehož by pro ně plynuly i konkrétní výhody, jako například sociální dávky určené válečným veteránům.

Několik českých a slovenských politiků se ihned vůči informaci ohradilo.

„Československo bylo v srpnu 1968 okupováno SSSR a většinou států Varšavské smlouvy v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů," zdůraznil v reakci na zprávu český ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Československo bylo v srpnu 1968 okupováno SSSR a většinou států Varšavské smlouvy v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů. Více k návrhu ruského zákona o veteránech. → https://t.co/MEuIAtbOmU

— Tomáš Petříček (@TPetricek) 3. června 2019

Poslanec Jan Lipavský (Piráti) se ihned vůči informaci ohradil a bude žádat speciální jednání ve Sněmovně. „Ruská Duma chce prohlásit použití síly proti Československu v roce 1968 za "oprávněné". Z České strany musí přijít jasné a hlasité odmítnutí této nechutnosti. Budu požadovat jednání zahraničního výboru,“ uvedl na sociální sítích politik.

Ruská Duma chce prohlásit použití síly proti Československu v roce 1968 za "oprávněné". Z České strany musí příjt jasné a hlasité odmítnutí této nechutnosti. Budu požadovat jednání zahraničního výboru @snemovna.@ZaoralekL @TPetricek, @AndrejBabis #nejsmePutinovaKolonie.

— Jan Lipavský (@JanLipavsky) June 2, 2019

Slovenský politik Miroslav Beblavý (Spolu) se vůči plánům ruských poslanců ihned vymezil. „Jestli Rusko příjme zákon o oprávněnosti okupace Československa, měli bychom stáhnout našeho velvyslance z Moskvy. To musí podpořit i Andrej „Agent“ Danko. Jestli bylo podle nich oprávněné obsadit nás tehdy, jak říkají, je to oprávněné i dnes. To nemůžeme nikdy přijmout.“

Podle slovenského deníku Sme bude téma součástí rozhovorů premiéra Petera Pellegriniho na jeho státní návštěvě Ruska 5. a 6. června. Jak uvedlo Ministerstvo zahraničí SR je jakákoliv relativizace tehdejší okupace nepřípustná.

I když se jedná o znepokojivé stanovisko, prozatímní usnesení poslanců Dumy není závazné a na oficiální projednání si musíme ještě počkat.

Související

Více souvisejících

Rusko okupace 1968 Jan Lipavský Slovensko 1968 Československo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy