Evropou se šíří nebezpeční komáři! Přenášejí smrtelný virus

Londýn - Britští vědci nalezli druh komára, který přenáší na lidi virus západonilské horečky. Jde o první takový objev od roku 1945, informuje ve čtvrtek agentura Reuters.

Vědci, kteří zkoumali mokřiny na jihu Británie, zaznamenali v letech 2010 a 2011 významný výskyt komárů Culex modestus na několika místech v hrabstvích Kent a Essex.Komáři Culex modestus jsou přenašečem viru západonilské horečky (WNV). Ten většinou napadá ptáky, ale prostřednictvím komárů se může z ptáků přenést na lidi.Onemocnění má většinou asymptomatický průběh, ale v některých případech vede k aseptické meningitidě, encefalitidě a hepatitidě. Těžší forma onemocnění může být smrtelná."Není jasné, jak dlouho se tento druh komára vyskytuje ve Velké Británii," řekl Nick Golding z Oxfordské univerzity, který vedl výzkum. "V současné době nejde o nic znepokojujícího, ale měli bychom sledovat situaci," dodal Golding.Vědec zdůraznil, že přestože jeho tým objevil komáry, nebezpečný virus zatím nezaznamenal.Golding předpokládá, že nová komáří populace se musela dostat do Velké Británie nedávno, pravděpodobně prostřednictvím mezinárodní dopravy.WNV se běžně vyskytuje v Africe, na Středním východě, v Severní Americe a západní Asii.Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) loni varovalo, že WNV se nyní vyskytuje i v jižní Evropě. V poslední zprávě z 13. ledna ECDC uvedlo, že případy infekce WNV u lidí byly zaznamenány v Řecku, Maďarsku, Itálii a Rumunsku.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

evropa komáři nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy