Gašparovič míří do Maďarska. Nečekaný zvrat v napjatých vztazích?

Budapešť - Po dlouhých devíti letech přijel dnes slovenský prezident na dvoudenní oficiální návštěvu Maďarska. Nečeká se ale žádný zásadní průlom. Maďarsko-slovenské vztahy nikdy nebyly úplně standardní.

Gašparovič se během dvoudenní návštěvy jižního souseda Slovenska sejde kromě jiného s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem. Naplánovanou má rovněž schůzku s krajany.

Vztahy mezi Maďarskem a Slovenskem, kde se 8,5 procenta obyvatel hlásí k maďarské národnosti, se vyostřily zejména v letech 2006 až 2010 za první vlády nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica. Jeho kabinet tehdy například prakticky vyloučil možnost dvojího občanství pro občany země pod Tatrami v obavě, že by obyvatelé maďarské národnosti hromadně usilovali o získání maďarského občanství.

Gašparovič připomněl, že slovenským zákonem o zamezení dvojího občanství se nyní zabývá ústavní soud, který pravděpodobně dospěje k řešení.

V roce 2009 zase došlo k diplomatické roztržce, když Slovensko odepřelo tehdejšímu maďarskému prezidentovi László Sólyomovi vstup na své území. Vydal se v rámci neoficiálního výletu na jižní Slovensko do Komárna odhalit sochu Sv. Štěpána, zakladatele uherského státu. Sólyom se musel otočit na hraničním mostě přes Dunaj a vrátit se domů.

„Je to návštěva nevítaná, hrubě provokující, hrubě urážející Slováky, protože jede oslavovat maďarskou státnost na území Slovenské republiky," řekl tehdy premiér Fico.

Podle Gašparoviče je tento incident minulostí a měl by jí i zůstat. Slovenská strana se ale tehdy nedopustila porušení žádných mezinárodních dohod, dodal slovenský prezident.

Problematické vztahy mezi Slovenskem a Maďarském vyplývají i z jiných příčin. Násilný odsun svých krajanů – spolu se sudetskými Němci – z Československa roku 1945 je pro Maďary stále traumatizující. Svůj jazyk – malý lingvistický ostrůvek uprostřed Evropy – chtějí chránit a s ním i všechny promaďarsky orientované obyvatele regionu, píše tisk adresovaný Maďarům a maďarské menšině žijící na Slovensku. To je ovšem nepřijatelné pro Slováky, v jejichž zemi Maďaři představují téměř 10 % populace, což z nich dělá nejvýznamnější maďarskou menšinu v Evropě.

Představitelé obou zemí v poslední době sice tvrdí, že mají zájem na zlepšení vzájemné spolupráce, ovšem slovenská vláda při každé vhodné příležitosti vytáhne strašáka maďarské autonomie na jižním Slovensku.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Ivan Gašparovič Slovensko Maďarsko

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy