Berlín/Washington - Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA), kterou letos zasáhla aféra kolem celosvětového sledování telefonní a internetové komunikace, věděla v roce 1961 předem, že se komunistické vedení Německé demokratické republiky chystá postavit zeď rozdělující Berlín. Tehdejšího amerického prezidenta Johna Kennedyho o tom ale neinformovala.
NSA podle nich zachytila 9. srpna 1961 zprávu východoněmecké komunistické strany, v níž se hovořilo o plánech uzavřít přechody pro pěší mezi východní a západní částí tehdy rozděleného Berlína. Tehdejší pracovník americké výzvědné služby to vyhodnotil jako "první krok v plánu uzavření (berlínské) hranice". Ačkoli mu následný vývoj dal zapravdu, NSA tuto informaci podle dokumentů dál nezpracovávala.
Berlínská zeď se začala stavět 13. srpna a Kennedy se o tom dozvěděl až ten den odpoledne. Podle dobových svědectví byl kvůli tomu hodně naštvaný a pověřil šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johna McConea, aby toto selhání amerických tajných služeb prověřil. McCone však žádné varování ohledně stavby zdi nenašel.
Kennedy sice její výstavbu veřejně odsoudil a později podpořil obyvatele ohrazené západní části Berlína projevem se slavnou větou "Já jsem Berlíňan", podle amerických dokumentů si ale vnitřně oddechl, že se otázka rozděleného Berlína vyřešila. Zeď pak německou metropoli dělila až do podzimu 1989, kdy její pád předznamenal kolaps komunistického režimu v NDR.
Zeď se zdolávala všemožnými způsoby
Když bylo "kapesní vydání" železné opony v roce 1963 dokončeno, podél 160 km hlídalo 30.000 vojaků, 193 strážních věží a 208 bunkrů, vkusně doplňovaných širokým pásem písku s minovými poli, automaticky spouštěnými poplašnými sirénami a automaticky střílejícími samopaly, přechodů zůstala jen hrstka. Stráže, vybavené psy, měly příkaz střílet, ale chodily po dvojicích a hlídaly nejenom zeď, ale i sebe navzájem. I na západní straně bylo podél zdi vytvořeno "území nikoho". Tam se sice nestřílelo, ale výstražné cedule "Nepřibližujte se! Nebezpečí újmy na zdraví" neponechaly nikoho na rozpacích o co jde.
Od prvních okamžiků se lidé pokoušeli u zdolání zdi, každý tak jak uměl. Mnoho lidí skočilo z okna do požárnických plachet anebo na předem shozené matrace. Jiní jednoduše hodili přes zeď lano a čekali, že je někdo na druhé straně podrží. Mnoho lidí uteklo pod zemí, ať už skrz bludiště odpadních stok či pomocí některého z mnoha tunelů.
Jeden řezník se omotal párky a pláty slaniny a takto vybavený se převalil přes ostnatý drát aniž by se zachytil.
Mnozí se ke svobodě proplavali některou z vodních cest, jimiž je Berlín protkán, dokonce i skupinka neplavců navlečených do autoduší se přeplácala na druhý břeh.
Jedna skupina mládežníků ukradla sovětské auto, dali na něj falešnou poznávací značku, vyzdobili si doma zhotovené sovětské uniformy hvězdičkami z lepenky a byli bez mrknutí oka puštěni přes oficiální přechod. Jinou skupinku rozstříleli jak řešeto i s ukradeným autobusem přímo na čáře...
Každý známý zdařený útěk byl ale rozpracován tajnou policií a byla přijata opatření, aby se to nemohlo opakovat: poklice ke kanalizaci byly zabetonovány, lano vhodné tloušťky bylo staženo z prodeje, tunely byly vybagrovány nebo vyhozeny do povětří, když projel vlak poslední stanicí před západním Berlínem bez zastavení, vytrhali koleje, když projelo nízké sportovní auto pod závorami, zlepšili je a před hranicemi vystavěli labyrint překážek. Hned prvního dne přeběhlo za všeobecného zmatku přes tisíc lidí, ale útěky byly těžší a těžší. I přesto se během dvou let výstavby zdi podařilo 16 500 útěků, ale také byli za pokus o útěk nebo napomáhání k němu ve veřejných široce publikovaných soudech odsouzeni 4 lidé k trestu smrti a 18 na doživotí, 68 lidí bylo při útěku zastřeleno, píše server totalita.cz.
Související

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Německo čeká smutné výročí. Sovětské tanky utopily touhu lidí po svobodě v krvi
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
před 2 hodinami

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
před 3 hodinami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 3 hodinami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 4 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 5 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
včera

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
včera

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
včera
Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.
Zdroj: Libor Novák