Potraviny i dobytek nesmí přes ruské hranice. Rusko vrací úder za západní sankce

Moskva - Rusko dnes zakázalo dovoz hovězího masa a dobytka z Rumunska. Ačkoliv se má oficiálně jednat o opatření před výskytem nemoci šílených krav, podle agentury Reuters jde o další z odvetných kroků Moskvy, které vyvolaly sankce západních zemích uvalené na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin následně podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce.

Rusko již například zakázalo dovoz džusů a mléčných produktů z Ukrajiny a omezilo dovoz ovoce a zeleniny z Polska. Pohrozilo rovněž zákazem dovozu řeckého ovoce a drůbežího masa ze Spojených států.

Některé země již varovaly, že ruské zákazy výrazně poškodí jejich ekonomiku. Analytici nicméně upozorňují, že dopady těchto zákazů by mohli pocítit rovněž běžní Rusové. Ruská centrální banka v úterý uvedla, že omezování dovozu levných produktů ze zahraničí komplikuje snahu o udržení ruské inflace pod kontrolou.

Ruský prezident Vladimir Putin rovněž podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce. Zákaz by měl platit rok.

Prezident následně uložil vládě vypracovat seznam zakázaných položek. Výnos Kremlu nezmiňuje jednotlivé státy, lze však předpokládat, že Česka jako členské země Evropské unie by se měl týkat také.

Putinův příkaz, zveřejněný na webu Kremlu, "zakazuje či omezuje" po dobu jednoho roku uskutečňovat dovoz "jednotlivých druhů zemědělské výroby, surovin a potravin" ze zemí, "které rozhodly o zavedení ekonomických sankcí proti ruským právnickým či fyzickým osobám, anebo se k takovému rozhodnutí připojily".

Rusko silně závisí na dovozu potravin, z nichž většina pochází ze západních zemí, upozornila agentura AP a připomněla, že odveta následuje po posledním kole sankcí Evropské unie z minulého týdne, které si poprvé vzaly na mušku celá odvětví ruské ekonomiky.

Dnešní nařízení kromě konkrétních kroků k prosazení zákazu vládě také ukládá, aby zároveň zajistila dostatek zboží na trhu a nepřipustila prudký růst cen zemědělských a potravinářských výrobků. V případě nutnosti může seznam zakázaných položek i dobu platnosti upravovat, dbát má ale vláda hlavně na zvýšení domácí nabídky.

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

Více souvisejících

Rusko Rumunsko Maso

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy