Američané posílají stíhačky do Pobaltí, Rusko do Běloruska

Šest amerických stíhaček F-15 dnes přistálo na estonské letecké základně, kde mají být nasazeny týden a půl v rámci posilování východního křídla Severoatlantické aliance kvůli sporům s Ruskem o Ukrajinu. Oznámila to dnes agentura Reuters. Rusko naopak do Běloruska vysílá své stíhačky Su-35 z východní části země, podle serveru Topwar.ru má jít celkem o dvanáct strojů.

NATO v pondělí uvedlo, že uvádí své síly do pohotovosti a posiluje východoevropské spojence dalšími loděmi a stíhačkami, což Rusko odsoudilo jako západní "hysterii". Krok aliance ovšem vyvolalo soustřeďování ruských jednotek u ukrajinských hranic. Oznámení NATO se nicméně nezmínilo o rozmístění amerických stíhaček v Estonsku.

"Šest stíhaček bude nasazeno do konce příštího týdne," řekl mluvčí na letecké základně Ämari v Estonsku. F-15 posílí misi NATO zajišťující protivzdušnou obranu Pobaltí, uvedlo velitelství letectva NATO.

Estonsko, Litva a Lotyšsko, které byly dříve součástí Sovětského svazu, ale nyní jsou součástí NATO i Evropské unie, nemají vlastní stíhačky a spoléhají na alianci, že ohlídá jejich vzdušný prostor.

NATO již dříve oznámilo, že Dánsko ve čtvrtek vyšle čtyři stíhačky F-16 na nedalekou litevskou leteckou základnu v Šiauliai. Tato letadla mají podle aliančního velitelství spolupracovat s dalšími spojeneckými zeměmi v celém Pobaltí a kromě ochrany vzdušného prostoru také nacvičovat vzdušné souboje a útoky na pozemní cíle.

Napětí stoupá poté, co Rusko shromáždilo odhadem 100.000 vojáků poblíž hranic Ukrajiny ze severu, východu a jihu, dodal Reuters.

Rusko naopak vysílá ze svých východních oblastí do Běloruska stíhačky Su-35, které jsou ruským protějškem amerických strojů F-15. "Posádky víceúčelových stíhaček Su-35 Východního vojenského okruhu, zapojené do prověrky sil rychlé reakce svazového soustátí, pokračují v přeletech na běloruská letiště," citoval list Ukrajinska pravda z komuniké ruského ministerstva obrany. Ruské stíhačky se z běloruských základen mají zapojit do bojových hlídek v rámci společné protivzdušné obrany Ruska a Běloruska.

Prověrka sil se má uskutečnit ve dvou etapách: do 9. února se mají uskutečnit přesuny sil a poté bude do 20. února následovat společné cvičení, zaměřené na "odvrácení a odražení vnější agrese", uvedlo ministerstvo.

Ukrajinský deník dodal, že dnes začalo velké cvičení Černomořské flotily ruského vojenského námořnictva.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Ruská armáda F-15 Eagle

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy