BBC: Moskva se neopírá o fakta, když zpochybňuje mrtvé civilisty u Kyjeva

Zpravodajská společnost BBC dnes analyzovala několik ruských tvrzení týkajících se zpráv z osvobozené obce Buča u Kyjeva a dospěla k závěru, že vyjádření zpochybňující utrpení civilistů odporují vizuálním důkazům i svědectvím místních.

Ve městě severozápadně od ukrajinské metropole se po odchodu ruských jednotek našly desítky až stovky mrtvol a zatímco ukrajinští a západní představitelé hovoří o válečných zločinech, Moskva bez důkazů obviňuje Kyjev z provokace.

Ruské ministerstvo obrany například přišlo s tvrzením, že v čase ruské okupace Buči se nikdo z místních nestal obětí násilí. Toto vyjádření je v přímém rozporu s mnoha svědectvími. Místní obyvatelé například vylíčili BBC, že Rusové systematicky vpadali lidem do domů a kradli jídlo i cennosti, zatímco domácí museli být ve sklepech. Jedna žena uvedla, že ruští vojáci zabili jejího syna, když šel do pneuservisu, kde pracoval.

Desperately sad story from just outside Kyiv, about a woman called Iryna whose son was killed by Russian soldiers. We were the first outsiders she'd seen since the Russians left her village on Friday. Shot and edited by @leedurant. Produced by @producerkathy pic.twitter.com/vKE1tjL1kf

— Jeremy Bowen (@BowenBBC) April 3, 2022

Jistá místní učitelka lidskoprávní organizaci Human Rights Watch dnes řekla, že Rusové v Buče zadrželi pětici mužů a jednoho náhodně vybraného zavraždili. Další lidé situaci popsali ruskému investigativnímu webu The Insider. "Byly to strašlivé dny... Bylo zakázáno vycházet na ulici. Když jste vyšli, zastřelili vás," uvedla místní obyvatelka Kristina.

Když o tomto víkendu znovu převzali kontrolu nad obcí Ukrajinci, začaly se šířit snímky mrtvol ležících na ulicích, přičemž některé měly podle reportérů ruce svázané za zády. Oficiální ruské kanály pak začaly tyto záběry zpochybňovat jako zinscenované. Zatímco se šířilo video natočené z projíždějícího auta, na němž jsou vidět mrtvoly na obou stranách, ruské velvyslanectví v Kanadě na twitteru sdílelo upravenou verzi s tvrzením, že ruka u jednoho z ležících těl se pohnula.

Podle zjištění BBC ale toto tvrzení pouze využívá nízké kvality záznamu a toho, že na čelním skle auta byla kapka vody nebo nečistota, která obraz zkresluje. "Další ruské tvrzení se zaměřuje na jinou část záznamu. Auto projíždí kolem dalšího těla... Jak jede dál, tělo se na moment objeví v pravém zpětném zrcátku. Proruské účty tvrdí, že se tělo 'posadilo'. Ovšem zpomalená verze videa ukazuje, že boční zrcátko jasně deformuje odraz těla, stejně jako budov v pozadí," píše BBC. Kromě toho obě mrtvoly našla na fotografiích agentur Getty a AFP.

Ruské ministerstvo zahraničí zase na twitteru psalo o údajně pozoruhodných vlastnostech těl zdokumentovaných v Buče a mimo jiné označilo za znepokojivé, že "nejsou ztuhlá". Tělo člověka po smrti prochází procesem zvaným rigor mortis, při němž se svaly stahují a tuhnou, vyjádření ruské diplomacie je však zavádějící. Jistý patolog, který pracoval mimo jiné v Kosovu a Rwandě, ovšem nepřál si být jmenován, BBC řekl, že rigor mortsi do několika dní "zpravidla pomíjí".

Další důkazy proti ruským tvrzením pak přinesl deník The New York Times (NYT), který získal satelitní snímky Buči z času ruské okupace. Na nich identifikoval mnohá těla civilistů, která byla o víkendu nalezena po ruském odchodu. Snímky od firmy Maxar Technologies údajně svědčí o tom, že nejméně 11 mrtvol nalezených na jedné z místních ulic tam leželo už od 11. března.

https://twitter.com/malachybrowne/status/1511066858790785032

"Příčiny úmrtí nejsou jasné. Některá těla měla vedle sebe něco, co připomínalo dopadový kráter. Jiná byla u opuštěných aut. Tři těla ležela vedle jízdních kol. Některá mají ruce svázané za zády bílým kusem látky," píše NYT.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Buča, Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy