BBC: Moskva se neopírá o fakta, když zpochybňuje mrtvé civilisty u Kyjeva

Zpravodajská společnost BBC dnes analyzovala několik ruských tvrzení týkajících se zpráv z osvobozené obce Buča u Kyjeva a dospěla k závěru, že vyjádření zpochybňující utrpení civilistů odporují vizuálním důkazům i svědectvím místních.

Ve městě severozápadně od ukrajinské metropole se po odchodu ruských jednotek našly desítky až stovky mrtvol a zatímco ukrajinští a západní představitelé hovoří o válečných zločinech, Moskva bez důkazů obviňuje Kyjev z provokace.

Ruské ministerstvo obrany například přišlo s tvrzením, že v čase ruské okupace Buči se nikdo z místních nestal obětí násilí. Toto vyjádření je v přímém rozporu s mnoha svědectvími. Místní obyvatelé například vylíčili BBC, že Rusové systematicky vpadali lidem do domů a kradli jídlo i cennosti, zatímco domácí museli být ve sklepech. Jedna žena uvedla, že ruští vojáci zabili jejího syna, když šel do pneuservisu, kde pracoval.

Desperately sad story from just outside Kyiv, about a woman called Iryna whose son was killed by Russian soldiers. We were the first outsiders she'd seen since the Russians left her village on Friday. Shot and edited by @leedurant. Produced by @producerkathy pic.twitter.com/vKE1tjL1kf

— Jeremy Bowen (@BowenBBC) April 3, 2022

Jistá místní učitelka lidskoprávní organizaci Human Rights Watch dnes řekla, že Rusové v Buče zadrželi pětici mužů a jednoho náhodně vybraného zavraždili. Další lidé situaci popsali ruskému investigativnímu webu The Insider. "Byly to strašlivé dny... Bylo zakázáno vycházet na ulici. Když jste vyšli, zastřelili vás," uvedla místní obyvatelka Kristina.

Když o tomto víkendu znovu převzali kontrolu nad obcí Ukrajinci, začaly se šířit snímky mrtvol ležících na ulicích, přičemž některé měly podle reportérů ruce svázané za zády. Oficiální ruské kanály pak začaly tyto záběry zpochybňovat jako zinscenované. Zatímco se šířilo video natočené z projíždějícího auta, na němž jsou vidět mrtvoly na obou stranách, ruské velvyslanectví v Kanadě na twitteru sdílelo upravenou verzi s tvrzením, že ruka u jednoho z ležících těl se pohnula.

Podle zjištění BBC ale toto tvrzení pouze využívá nízké kvality záznamu a toho, že na čelním skle auta byla kapka vody nebo nečistota, která obraz zkresluje. "Další ruské tvrzení se zaměřuje na jinou část záznamu. Auto projíždí kolem dalšího těla... Jak jede dál, tělo se na moment objeví v pravém zpětném zrcátku. Proruské účty tvrdí, že se tělo 'posadilo'. Ovšem zpomalená verze videa ukazuje, že boční zrcátko jasně deformuje odraz těla, stejně jako budov v pozadí," píše BBC. Kromě toho obě mrtvoly našla na fotografiích agentur Getty a AFP.

Ruské ministerstvo zahraničí zase na twitteru psalo o údajně pozoruhodných vlastnostech těl zdokumentovaných v Buče a mimo jiné označilo za znepokojivé, že "nejsou ztuhlá". Tělo člověka po smrti prochází procesem zvaným rigor mortis, při němž se svaly stahují a tuhnou, vyjádření ruské diplomacie je však zavádějící. Jistý patolog, který pracoval mimo jiné v Kosovu a Rwandě, ovšem nepřál si být jmenován, BBC řekl, že rigor mortsi do několika dní "zpravidla pomíjí".

Další důkazy proti ruským tvrzením pak přinesl deník The New York Times (NYT), který získal satelitní snímky Buči z času ruské okupace. Na nich identifikoval mnohá těla civilistů, která byla o víkendu nalezena po ruském odchodu. Snímky od firmy Maxar Technologies údajně svědčí o tom, že nejméně 11 mrtvol nalezených na jedné z místních ulic tam leželo už od 11. března.

https://twitter.com/malachybrowne/status/1511066858790785032

"Příčiny úmrtí nejsou jasné. Některá těla měla vedle sebe něco, co připomínalo dopadový kráter. Jiná byla u opuštěných aut. Tři těla ležela vedle jízdních kol. Některá mají ruce svázané za zády bílým kusem látky," píše NYT.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Buča, Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

před 3 hodinami

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 8 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy