Blinken a Austin se sešli se Zelenským, slíbili Ukrajině další pomoc

Ministři zahraničí a obrany Spojených států Antony Blinken a Lloyd Austin při nedělní návštěvě Kyjeva slíbili Ukrajině přímou a nepřímou pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard Kč) a postupný návrat amerických diplomatů do země. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké představitele.

Blinken a Austin byli prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války, již Rusko rozpoutalo koncem února. V Kyjevě se sešli s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími vysokými ukrajinskými představiteli. O návštěvě v neděli bez dalších podrobností informoval poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč; dnes ji potvrdila i americká strana.

Američtí diplomaté opustili velvyslanectví v Kyjevě téměř dva týdny před ruskou invazí na Ukrajinu, která začala 24. února, a přesunuli se nejprve do západoukrajinského Lvova a poté do Polska. Příští týden se diplomaté USA chystají obnovit své "denní cesty" přes hranici do Lvova a urychlovány jsou plány na návrat do kyjevské mise, prohlásil podle Reuters nejmenovaný představitel amerického ministerstva zahraničí. "Osobní kontakt je nenahraditelný, a pak je v návratu do země také jistá symbolika," dodal.

Zmíněný představitel také řekl, že americký prezident Joe Biden oficiálně jmenuje nynější americkou velvyslankyni na Slovensku Bridget Brinkovou velvyslankyní na Ukrajině. Tato funkce nebyla více než dva roky obsazená, poznamenala agentura Reuters.

Blinken a Austin rovněž Zelenského informovali o nové vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši více než 322 milionů dolarů. "Poskytne podporu, kterou Ukrajina potřebuje, zvlášť pro boj na Donbase," podotkl americký činitel. "Tato podpora také pomůže ukrajinským ozbrojeným silám v přechodu k vyspělejším zbrojním a protivzdušným systémům," dodal.

Téměř 400 milionů dolarů americké vojenské pomoci má připadnout 15 dalším zemím střední a východní Evropy a Balkánu, které od začátku války dodávají Ukrajině vojenský materiál.

Blinken: Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná

Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná, prohlásil dnes po návštěvě Kyjeva americký ministr zahraničí Antony Blinken. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Šéf americké diplomacie navštívil ukrajinskou metropoli společně s ministrem obrany Spojených států Lloydem Austinem.

Podle dřívějších informací Reuters slíbili Ukrajině a dalším zemím v regionu pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard Kč) a oznámili postupný návrat amerických diplomatů na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s americkými ministry poděkoval Spojeným státům za "bezprecedentní" pomoc.

"Rusko se snažilo v rámci svého cíle odebrat (Ukrajině) suverenitu, vzít jí nezávislost. To se nepovedlo," řekl dnes Blinken podle stanice CNN na tiskové konferenci uspořádané poblíž polsko-ukrajinských hranic. "Nevíme, jak se bude tato válka dál vyvíjet, ale víme, že suverénní nezávislá Ukrajina bude existovat mnohem déle, než bude na scéně (ruský prezident) Vladimir Putin," prohlásil dále Blinken.

Ministr obrany Austin podle Reuters řekl, že povaha boje na Ukrajině se vyvinula tak, že tato země nyní potřebuje zbraně dlouhého dosahu. "Zdůrazňují potřebu tanků. A my děláme vše, co je v našich silách, abychom jim poskytli takový typ podpory, typ dělostřelectva a munice, které budou v této fázi boje účinné," citovala CNN Austina.

Blinken a Austin byli prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války, kterou Rusko rozpoutalo koncem února.

Oba američtí představitelé uvedli, že skutečnost, že mohli přijet do Kyjeva, je důkazem houževnatosti Ukrajiny, která minulý měsíc donutila Moskvu upustit od útoku na hlavní město, píše Reuters. Slíbili rovněž další pomoc při odrážení ruských jednotek, které se nyní pokoušejí o postup na východě země. "Co jste dokázali při odražení Rusů v bitvě o Kyjev je mimořádné a upřímně řečeno inspirující pro zbytek světa," řekl Austin.

Dvojice ministrů podle agentur cestovala nejprve do Polska, odkud pak vlakem pokračovala do Kyjeva. Se Zelenským a dalšími ukrajinskými představiteli se setkali v neděli. Zelenského informovali o nové vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši přibližně 322 milionů dolarů, píše AP. Zbytek z přislíbených 713 milionů dolarů americké vojenské pomoci má podle agentur připadnout 15 dalším zemím střední a východní Evropy a Balkánu, které od začátku války dodávají Ukrajině vojenský materiál.

Američtí diplomaté se vrátí na Ukrajinu od příštího týdne, uvedl později Blinken. "Poté začnou hledat způsob, jak skutečně otevřít samotné velvyslanectví v Kyjevě. Myslím, že to potrvá několik týdnů," dodal Blinken. Američtí diplomaté opustili velvyslanectví v Kyjevě téměř dva týdny před ruskou invazí a přesunuli se nejprve do západoukrajinského Lvova a poté do Polska. Nyní se vrátí nejprve do Lvova. Blinken rovněž potvrdil dřívější informaci, že americký prezident Joe Biden se chystá jmenovat velvyslankyni na Slovensku Bridget Brinkovou šéfkou diplomatické mise na Ukrajině.

Zelenskyj po setkání s Blinkenem a Austinem ocenil dosavadní pomoc USA. "Vidíme to. Cítíme to," uvedl podle prohlášení na prezidentských webových stránkách. S delegací projednal aktuální priority pro svou zemi - obrannou pomoc, finanční podporu, bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a posílení sankcí proti Rusku, píše se v prohlášení. Zelenskyj konstatoval, že dosud poskytnutá podpora USA ve výši 3,4 miliardy dolarů (přes 77 miliard korun) je nejvyšším příspěvkem k posílení ukrajinské obranyschopnosti.

Cílem výpravy amerických ministrů, která byla podle AP "zahalená tajemstvím", bylo vyjádřit podporu Ukrajině. Cesta rovněž zdůraznila posun v konfliktu poté, co ukrajinské síly, vyzbrojené mnoha zbraněmi ze Západu, úspěšně odrazily ruský útok na Kyjev, napsal Reuters.

Rusko popírá, že by mělo v úmyslu svrhnout ukrajinskou vládu. Západní země tvrdí, že to bylo jeho cílem od samého počátku, ale tváří v tvář ukrajinskému odporu neuspělo, píše Reuters a připomíná, že ještě před několika týdny byl Kyjev frontovým městem a na jeho okraji se shromažďovaly desetitisíce ruských vojáků. Dnes jsou nejbližší ruské jednotky stovky kilometrů daleko, do metropole se vrací normální život, postupně ji navštěvují západní představitelé a země v ní znovu otevírají svá velvyslanectví.

Rusko mezitím zaslalo Spojeným státům nótu požadující zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu, informovala dnes agentura TASS. Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov podle ní prohlásil, že zbrojní dodávky Kyjevu nepřispívají k nalezení diplomatického řešení a řešení situace. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února, agresi označuje za "zvláštní vojenskou operaci".

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Antony Blinken Lloyd J. Austin III

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy