Evropa do nového měsíce vstoupila hlavně ve znamení dalšího uvolňování protikoronavirových opatření. Na různých místech kontinentu se otevřely památky, bary, školy či třeba knihovny. Například Slovensko, kam by Češi mohli od 15. června cestovat bez omezení, ale zatím ještě o úplném otevření svých hranic nerozhodlo. Češi tak nadále mohou cestovat ke slovenským sousedům bez předložení negativního testu a bez karantény jen pod podmínkou, že se do ČR vrátí do 48 hodin.
Celosvětově se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii dlouhodobě monitoruje, nemoc covid-19 dosud potvrdila u více než 6,1 milionu lidí, z nichž na 372.000 zemřelo.
Statistikám již týdny vévodí Spojené státy. Podle JHU země v neděli večer evidovala 104.356 úmrtí způsobených koronavirem, bilance potvrzených případů nákazy narostla na 1,788.762.
V Brazílii za poslední den vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 16.409 na celkových 514.849, zatímco počet úmrtí na 29.314 po nahlášení dalších 480 obětí. O den dříve byl však nárůst bilance nakažených i mrtvých zhruba dvojnásobný.
V Rusku druhým dnem po sobě přibylo více než 9000 nakažených a výrazněji proti předchozímu dni klesl počet pacientů, kteří se vyléčili. Od začátku epidemie Rusové registrují 414.878 nakažených, z čehož 4855 lidí zemřelo.
Británie "vítězí v bitvě proti viru", prohlásil ministr zdravotnictví zdravotnictví Matt Hancock; 111 nově ohlášených úmrtí představuje nejmenší počet za víc než dva měsíce. Celkový počet obětí nákazy v království dosáhl 39.045.
Itálie, oznámila 60 úmrtí pacientů s covidem-19, což je méně než nedělních 75 úmrtí. I 178 nových případů nákazy bylo o polovinu méně než v neděli. V počtu úmrtí s covidem-19 je Itálie (33.475) třetí na světě po USA a Británii.
Švédský premiér Stefan Löfven po kritice ustaví vyšetřovací komisi, která má hledat úspěchy i omyly úřadů v přístupu k pandemii. Terčem kritiky je například údajné selhání při péči o seniory, které nákaza silně zasáhla, nebo malý počet provedených testů. Švédsko eviduje 4403 úmrtí v souvislosti s infekcí, kterou dosud dostalo přibližně 37.800 lidí. Zhruba polovina úmrtí byla hlášena z domovů seniorů s pečovatelskou službou.
Denní přírůstek nakažených vzrostl v Íránu, kde přibylo téměř 3000 nových případů nákazy. Je to nejvíce za minulé dva měsíce. Írán má 154.445 nakažených a 7878 mrtvých.
V Indii se počet nakažených přehoupl přes 190.000, čímž se miliardová země co do počtu případů posunula před Francii a je celosvětově sedmá.
Evropské země od června uvolnily další opatření. V Anglii se po deseti týdnech otevřela část základních škol, tento krok však kritizují někteří vědci i odbory jako předčasný. Část škol otevřelo také Slovensko, nástup dětí tam však není povinný. Rozhodnutí o úplném otevření hranic podle premiéra Igora Matoviče zatím nepadlo.
V Norsku, Finsku a Nizozemsku se opět otevřely restaurace, kavárny a bary. Návrat hostů po "koronavirové" přestávce podobně jako v jiných zemích ale provází přísná hygienická opatření. V Nizozemsku mohou lidé i do divadel a kin, nejvýše však 30 návštěvníků. Norové si mohou ode dneška zajít do zábavních parků, Finové také do knihoven.
V Itálii se otevřely další památky včetně římského Kolosea či vatikánských muzeí. Řecko udělalo první větší krok k zahájení turistické sezóny, když opět povolilo otevření všech hotelů s celoročním provozem.
Pláže, kavárny a restaurace zpřístupnilo Rumunsko. Albánie otevřela hranice, hotely a jesle. V Turecku se mohly znovu otevřít restaurace, kavárny či sportoviště. Lidé si mohou opět nakoupit na istanbulském Velkém bazaru, což někteří považují za symbolický krok k obnovení tamního cestovního ruchu.
Související
Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?
Bohatství v Evropě není rozdělené rovnoměrně. Průzkumy dopadly špatně i pro Švýcary
evropa , Brazílie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 38 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 39 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek