KOMENTÁŘ: Moskva rozuměla důrazným vzkazům v minulosti, rozumět jim může i nyní

Možnost nové ruské vojenské akce na východě Ukrajiny již několik týdnů představuje hlavní téma světových médií i mezinárodních rozhovorů na nejvyšší úrovni. Důvod, proč výrazná aktivita ruských ozbrojených sil u hranic s Ukrajinou vyvolává enormní znepokojení, nevyplývá pouze z povahy této aktivity, ale především ze špatné historické zkušenosti s postupem Kremlu. Nabízí se však i jistá paralela z minulosti, která může naznačovat, že k nejhoršímu scénáři nedojde.

O přípravách opětovného vpádu ruské armády na východ Ukrajiny se spekuluje od listopadu loňského roku, kdy tuto informaci přinesla agentura Bloomberg s odkazem na své nejmenované zdroje v amerických bezpečnostních kruzích. Váhu této eventualitě následně přidalo hromadění sil a další ruská vojenská aktivita na ukrajinském pomezí, stejně jako postup Moskvy na diplomatické scéně v podobě hlasitých požadavků na nové garance a ústupky Západu v bezpečnostní sféře.

V první řadě je plně pochopitelné, že postup Moskvy s ohledem na nedávné, ale i starší zkušenosti vzbuzuje obavy, a to nejen v Kyjevě, ale i dalších metropolích na západ od něj. Rusko – a předtím Sovětský svaz – má dlouho historii nevybíravého přístupu ke svým sousedům. Ve stručnosti jej lze charakterizovat jako jednání z pozice síly, respektive samozvaně nadřazené mocnosti, která v případě potřeby ignoruje státní suverenitu, platné dohody i mezinárodní právo.

V minulosti jsme nicméně také viděli, že Moskva dokázala tento svůj obraz využít ve vlastní prospěch. Pouhým zvýšením vojenské aktivity v krizových dobách Kreml šířil strach, vytvářel nátlak a snažil se usměrnit vývoj kýženým směrem, aniž by ozbrojenou akci reálně plánoval.

Typickým příkladem byl postup Kremlu na počátku osmdesátých let během krize polského komunistického režimu. Snahu Moskvy o jeho záchranu skrze razantní potlačení tamního opozičního hnutí provázela rozsáhlá a konstantní vojenská aktivita v okolí polských hranic, která čítala čtrnáct cvičení Sovětským svazem vedené organizace Varšavské smlouvy i několik samostatných sovětských, případně sovětsko-polských manévrů různého rozsahu.

Současná situace je samozřejmě v mnohém odlišná. Aktuální ukrajinská vláda předně není na rozdíl od tehdejší polské komunistické vlády spojencem Kremlu. Stejně tak cíle, které dnes Moskva sleduje, jsou výrazně jiné. Rusko navíc není Sovětský svaz a nedisponuje jasně vymezenou sférou vlivu v Evropě. Zároveň lze nalézt i styčné body, které nám mohou při analýze stávající krize pomoci.

Stejně jako dnes i před více než čtyřiceti lety světová, především západní média s odkazem na zprávy o vojenské aktivitě na východě informovala o možných přípravách Moskvy na vojenskou intervenci proti sousednímu státu. Činila tak – podobně jako nyní – především na základě nedávných zkušeností, tehdy převážně s připomínkami sovětského postupu v roce 1968 při potlačení pražského jara. Odkazovala také na prohlášení západních politiků, případně uniklé střípky poznatků tajných služeb.

Je jasné, že média nemohla mít interní zprávy o diskuzích za zdmi Kremlu, kterými disponují s odstupem času dnešní historici. Přesto je důležité zmínit, že dostupná dobová dokumentace moskevských politických špiček ukazuje zcela jiný obraz, než jaký byl tehdy prezentován na čelních stranách renomovaných deníků.

Dnes dobře víme, že vyjma poměrně krátkého časového úseku v prosinci 1980 Kreml vojenský zásah v Polsku nechystal. Masivní vojenská aktivita v okolí polských hranic měla ve skutečnosti vytvořit pocit ohrožení, zastrašit polskou opozici, dostat pod určitý tlak polské vedení a také vyslat vzkaz Západu o vlastní síle. V tomto světle také sovětské manévry v reálu vnímali tehdejší analytici i politická reprezentace zemí NATO. Veřejná prezentace mohla být odlišná, protože sledovala své cíle a snažila se naopak dostat pod tlak Moskvu. I takto se totiž dělá politika.

Dostáváme se k zásadnímu poznatku, který si z polské krize můžeme ve vztahu k situaci okolo Ukrajiny odnést. Jedním ze zásadních důvodů, které na počátku osmdesátých let držely Kreml dál od vojenského řešení vývoje v Polsku, bylo právě jednoznačné poselství, jaká západní, především pak americká reakce by následovala.

Sovětský svaz se před čtyřmi dekádami nacházel ve svízelné situaci, ač se navenek stále prezentoval jako silná supervelmoc. V tomto lze opět vidět paralelu se současným Ruskem. Moskva v době polských událostí ztrácela neotřesitelné postavení supervelmoci, musela brát ohled na vnější faktory a konsekvence svých kroků. V první řadě se projevovala značná závislost země na Západu, obzvláště z ekonomického a technologického hlediska. Kreml zoufale usiloval o spolupráci se studenoválečným rivalem, která by kompenzovala jeho zaostávání a nesoběstačnost v těchto oblastech. To v zásadě platí i nyní.

Západ, v čele s tehdejší americkou administrativou prezidenta Ronalda Reagana, dával Moskvě najevo, že v případě vojenské agrese proti cizímu státu přijde zničující odveta v podobě rozsáhlých embarg a sankcí i nového kola vyčerpávajícího závodu ve zbrojení, což si skomírající sovětské hospodářství nemohlo dovolit. Dnes zcela bezpečně víme, že tento výhled sehrál při rozhodování klíčových osob v Kremlu zásadní roli. Takovou, že ozbrojený zásah vyloučily i pro případ, že by se v Polsku dostala k moci nekomunistická vláda.

Polská a ukrajinská krize mají nad veškerou pochybnost více odlišného než společného. Odehrávají se ve zcela jiném uspořádání světa, jde více o geopolitický než ideologický konflikt a Moskva dnes není ani zdánlivě rovnocenným protivníkem Washingtonu (to mohou tvrdit snad jen nejzarytější, od reality odtržení rusofilové). Stávající kremelský vládce Vladimir Putin se také v mnohém odlišuje od tehdy vládnoucího Leonida Brežněva. Přesto se nabízí styčný bod. Může jím být předpoklad, že Moskva se nenachází v postavení, aby mohla jednat bez ohledu na konsekvence svých kroků. A Západ proto činí dobře, když nyní – stejně jako na začátku osmdesátých let – demonstruje, že cena za útok na cizí zemi by byla mimořádně vysoká.

Autor je historik.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Rusko historie Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

před 50 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 8 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 11 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy