Konec jedné éry, komentují Britové úmrtí panovnice. Karel III. podle nich může mít problémy

Královna Spojeného království Alžběta II. byla základním kamenem britské společnosti a pracovala prakticky až do své smrti. Podle některých je to úctyhodný výkon, navíc doplněný o její milé a důstojné vystupování. Panovnice si vysloužila respekt lidí a státníků po celém světě.

Pohřeb královny byla jedna z nejvýznamnějších akcí v novodobé historii Spojeného království. Období od její smrti až po pohřeb se neslo ve znamení státního smutku. „Je to jako konec jedné éry. Její smrt semkla lidi dohromady, ti tak cítí, že mohou truchlit a oslavovat její život společně,“ řekla Margaret June Hutchings, která se podle informací serveru BBC narodila ve stejný den, kdy byla královna korunována, tedy 2. června 1953.

Byla jedním z tisíců lidí, kteří strávili před Westminsterským opatstvím v Londýně dlouhé hodiny, aby se s královnou mohli ještě naposledy rozloučit, a vstoupit tak do nové éry.

Královna na lidi vesměs působila přátelsky a nesmírně pracovitě. „Nevím, jaká královna byla osobně, ale vždycky vypadala jako přátelská a chovala se mile a důstojně. Sloužila po neuvěřitelnou řadu let, a dokonce těsně před svou smrtí pracovala. To je v 96 letech pozoruhodné,“ myslí si Alan z Llandudna ve Walesu.

Alan věří, že Spojené království bez monarchie dokáže přežít „Někteří si ale myslí, že je základním kamenem britské společnosti, nebo že nás rodina ochrání před budoucí diktaturou. Navíc si ani nemyslím, že by královská rodina byla pro Británii ekonomická zátěž. Právě díky ní k nám jezdí spousta turistů a masivně do ekonomiky přispívají,“ dodal Alan z Walesu pro EuroZprávy.cz.

Podle jiných královna pro Brity znamenala hodně jako osoba, nikoliv coby monarcha. „Dala Spojenému království celý život a hodně za ní stála. Nemyslím si ale, že nějak moc hluboké pocity vůči královské rodině mají všichni lidé po celém Spojeném království. Spíše jim záleželo na osobě královny než na jejím postavení,“ popsal Miles ze severoanglického Bury pro EuroZprávy.

„Nevím, jak se král Karel III. zhostí své nové role na tak vysoké pozici. Už jen z hlediska jeho upřímných a kontroverzních názorů. Pokud si je nechá pro sebe, pak nebude mít žádné problémy. Jestli je ale od svých povinností nedokáže oddělit, pak bude mít velké trable,“ míní Velšan.

Jeho příprava na roli budoucího krále probíhala již od dětství. „Hodně se zajímal o společenské a ekologické problémy. Tyto možnosti dostal také díky své pozici a také měl hodně času,“ řekl vedoucí charity The Prince’s Foundation Kenneth Dunsmuir zpravodajskému serveru CNN. Právě tuto charitu Karel III. založil.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Královna Alžběta II. pohřeb královny Alžběty II. (19.9.2022) Král Charles III. (Karel III.) královská rodina (gbr)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy