Konec jedné éry, komentují Britové úmrtí panovnice. Karel III. podle nich může mít problémy

Královna Spojeného království Alžběta II. byla základním kamenem britské společnosti a pracovala prakticky až do své smrti. Podle některých je to úctyhodný výkon, navíc doplněný o její milé a důstojné vystupování. Panovnice si vysloužila respekt lidí a státníků po celém světě.

Pohřeb královny byla jedna z nejvýznamnějších akcí v novodobé historii Spojeného království. Období od její smrti až po pohřeb se neslo ve znamení státního smutku. „Je to jako konec jedné éry. Její smrt semkla lidi dohromady, ti tak cítí, že mohou truchlit a oslavovat její život společně,“ řekla Margaret June Hutchings, která se podle informací serveru BBC narodila ve stejný den, kdy byla královna korunována, tedy 2. června 1953.

Byla jedním z tisíců lidí, kteří strávili před Westminsterským opatstvím v Londýně dlouhé hodiny, aby se s královnou mohli ještě naposledy rozloučit, a vstoupit tak do nové éry.

Královna na lidi vesměs působila přátelsky a nesmírně pracovitě. „Nevím, jaká královna byla osobně, ale vždycky vypadala jako přátelská a chovala se mile a důstojně. Sloužila po neuvěřitelnou řadu let, a dokonce těsně před svou smrtí pracovala. To je v 96 letech pozoruhodné,“ myslí si Alan z Llandudna ve Walesu.

Alan věří, že Spojené království bez monarchie dokáže přežít „Někteří si ale myslí, že je základním kamenem britské společnosti, nebo že nás rodina ochrání před budoucí diktaturou. Navíc si ani nemyslím, že by královská rodina byla pro Británii ekonomická zátěž. Právě díky ní k nám jezdí spousta turistů a masivně do ekonomiky přispívají,“ dodal Alan z Walesu pro EuroZprávy.cz.

Podle jiných královna pro Brity znamenala hodně jako osoba, nikoliv coby monarcha. „Dala Spojenému království celý život a hodně za ní stála. Nemyslím si ale, že nějak moc hluboké pocity vůči královské rodině mají všichni lidé po celém Spojeném království. Spíše jim záleželo na osobě královny než na jejím postavení,“ popsal Miles ze severoanglického Bury pro EuroZprávy.

„Nevím, jak se král Karel III. zhostí své nové role na tak vysoké pozici. Už jen z hlediska jeho upřímných a kontroverzních názorů. Pokud si je nechá pro sebe, pak nebude mít žádné problémy. Jestli je ale od svých povinností nedokáže oddělit, pak bude mít velké trable,“ míní Velšan.

Jeho příprava na roli budoucího krále probíhala již od dětství. „Hodně se zajímal o společenské a ekologické problémy. Tyto možnosti dostal také díky své pozici a také měl hodně času,“ řekl vedoucí charity The Prince’s Foundation Kenneth Dunsmuir zpravodajskému serveru CNN. Právě tuto charitu Karel III. založil.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Královna Alžběta II. pohřeb královny Alžběty II. (19.9.2022) Král Charles III. (Karel III.) královská rodina (gbr)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy