Nepotřební a nezaměstnaní humanitní absolventi? Prestižní deník ukázal fakta

NÁZOR - Zkratka STEM (science, technology, engineering, mathematics), tedy věda, technologie, konstrukce a matematika, se objevila v roce 2001 ve Spojených státech a její myšlenkou bylo integrovat a propagovat dovednosti považované za "turbodmychadlo" prosperity, připomíná editorial serveru The Guardian. Renomovaný server kritizuje, že na úkor toho v posledních letech docházelo k upozaďování humanitních oborů.

Garance dobré mzdy a stability

Koncept STEM rychle zakořenil a rozšířil se za hranice Spojených států, i díky své metaforické síle (stem znamená v angličtině "kmen"), protože vědu, technologii, konstrukci a matematiku prezentuje jako základ, ústřední téma a vše ostatní odsouvá do ústraní, konstatuje britský deník. Dodává, že v atmosféře vratkých pracovních vyhlídek, vysokého školného a úměry mezi titulem a nástupním platem se tyto obory její jako garant zaměstnání, dobré mzdy a stability.

Někdejší britská ministryně školství Nicky Morganová kdysi prohlásila, že lidé, kteří dříve nevěděli, co chtějí v životě dělat, šli studovat umění a humanitní vědy, protože byly údajně užitečné, což se ale ukázalo jako nanejvíc vzdálené od pravdy, připomíná editorial. Podotýká, že podle Morganové pouze obory STEM mohly udržet otevřené možnosti pro mladé.

Počet britských studentů, kteří se věnují jazykovědným oborům tak loni ve srovnání se stavem před dvěma lety poklesl o 20 % a počet studentů uměleckých škol se propadl o celých 53 %, uvádí prestižní server. Odkazuje též na čísla z roku 2017, která ukázala, že počet studentů jazykových oborů na britských univerzitách za poslední dekádu klesl o 35 %, zatímco počet těch, kteří studují biologii, matematiku a medicínu stoupl o 47 %, 26 % a 11 %.    

"Kmen (tedy STEM, pozn. redaktora) kvete, ale to je důvod k obavám, že další součásti stromu vzdělání nejsou v tak dobré kondici," deklaruje The Guardian. Upozorňuje, že například propad vystudovaných angličtinářů se ve Spojeném království brzy setká s početně silnými ročníky, které nastoupí na střední školy, tudíž bude potřeba o zhruba 50 tisíc více učitelů pro základní předměty, včetně takových jako jsou občanská výchova, ekonomie či dějepis.

Protesty Black Lives Matter ostatně podle britského deníku ukázaly, jak fatálně zůstávají nepochopeny například dějiny. Nehledě na praktické otázky se také nabízí širší diskuze o tom, co vlastně znamená "dobrý život", píše editorial.

Listy nejsou na okrasu

Skupina britských akademických institucí, zahrnující například prestižní London School of Economics či Arts Council England, v uplynulém týdnu nabídla svou odpověď v podobě paralelní zkratky SHAPE (social sciences, humanities and the arts for people, economy) - společenské vědy, humanitní a umělecká studia pro lidi a ekonomie, poukazuje The Guardian. Dodává, že obory od filozofie přes psychologii po ekonomii nám pomáhají řídit sami sebe, pochopit, jak jsme se vyvíjeli v čase, a přinášet podněty ke zlepšení.  

"Argument ve prospěch SHAPE může být, pokud je třeba, ekonomický," pokračuje renomovaný server. Připomíná, že ve Velké Británii loni umělecký a kulturní sektor překonal v poměru na HDP zemědělství, když dosáhl ročního objemu 10,8 miliardy liber.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Údajný nedostatek zjevných odborných dovedností u studentů humanitních oborů může být ve skutečnosti výhodou, protože v současné ekonomice se cení flexibilita a podnikavost, tvrdí prestižní deník. Dodává, že mýtus o nízké zaměstnatelnosti absolventů oborů SHAPE neodpovídá faktům - v roce 2017 dosahovala jejich zaměstnanost 88 %, což je o pouhé procento méně než v případě absolventů oborů STEM.

Obory SHAPE budou klíčové pro řešení nejnaléhavějších otázek, kterým dnes čelíme, uvádí editorial. Konstatuje, že věda je například základem pro pochopení klimatických změn, ale sama o sobě nepřinese politickou a spotřebitelskou změnu nezbytnou k dosažení uhlíkové neutrality.  

Věda také nedokáže předvídat a tvarovat budoucnost, připomíná britský server. Odkazuje na historika Erica Hobsbawma, který se podivuje nad tím, že někteří módní návrháři občas dokážou předpovídat další vývoj lépe než profesionální analytici. "Kmen stromu je koneckonců vyživován, nikoliv pouze zdoben listy," uvádí The Guardian s odkazem na zkratku STEM.

Neměli bychom se stydět tvrdit, že důvěra a zvědavost, radost a otevřenost jsou dobré samy o sobě, uvádí prestižní deník. Konstatuje, že spolu s technickými a přírodovědnými obory mají ty humanitní a umělecké potenciál otevřít plný rozměr našeho lidství a mohou přispět ke plnohodnotné, empatické a přizpůsobivé politice. Boj za rovný přístup k technickým, přírodoběvdným a humanitním oborům tak označuje nejen za správný, ale také za nutný.

Související

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.
Školství, ilustrační fotografie.

Podzimní prázdniny 2023 nebudou prvním volnem v novém školním roce

Školou povinné děti si ještě užívají poslední dny nejdelších prázdnin v roce, než příští týden po dvou měsících opět usednou do lavic. První volný den v novém ročníku připadá díky státnímu svátku na září. Na konci října budou následovat dvoudenní podzimní prázdniny. 

Více souvisejících

vzdělání věda Školství Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

včera

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

včera

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

včera

včera

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

včera

včera

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

včera

včera

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

včera

Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko

Evropská unie vyzvala proruské separatisty v Podněstří, aby přijali nabídku alternativních dodávek energie, zatímco politické napětí mezi Moldavskem a jeho odtrženým regionem dále eskaluje po rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy