Populismus nikam nezmizel, varuje konzultant. Rozebral situaci v Evropě

NÁZOR - Volební porážka Donalda Trumpa může svádět k předpokladu, že pravicově populistická hnutí ve světě jsou na ústupu, konstatuje Henry Olsen v komentáři pro server Washington Post. Politický konzultant a komentátor z think tanku Ethics & Public Policy Center dodává, že pečlivější pohled ukazuje opak.

Populisté mají podstatnou podporu

Jako příklad dává Olsen poslední volby v Německu a Nizozemsku, kde sice vládnoucí politici obhájili posty, ale pravicově populistické strany si vedly rovněž dobře.

V německých spolkových zemích Porýní-Falc a Bádensko-Württembersko se volilo minulou neděli, přičemž Svobodní voliči - konzervativní strana vymezující se proti establishmentu - získali 3 % hlasů, což dorovnalo ztráty větší nacionalisticko-populistické Alternativy pro Německo, nastiňuje autor komentáře.

Ve středečních nizozemských volbách pak tři pravicově populistické strany - Strana pro svobodu, Fórum pro demokracii a JA21 - dohromady získaly 29 ze 150 křesel v poslanecké sněmovně, poukazuje konzultant. Vyvozuje z toho, že navzdory celkovým výsledkům v Nizozemsku i dvou německých spolkových zemích mají populistické hlasy nadále podstatnou podporu.

"Důkazy o trvající síle populistů jsou ještě silnější jinde v Evropě," píše Olsen. Poukazuje, že dvěma italským pravicově populistickým stranám, protipřistěhovalecké Lize a sociálně konzervativním Bratrům Itálie, poslední průzkumy dohromady přisuzují průměrně 41 % hlasů. Spolu s tím, jak se kdysi dominantní italská politická pravicová strana, Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho, propadla na 7 %, okupují dnes část politického spektra napravo od středu téměř výhradně populisté, dodává komentátor.

Ve Finsku populistická Strana Finů dohnala v průzkumech vládnoucí sociální demokracii a vykazuje podporu 21 %, ve Španělsku se ultranacionalistická strana Vox během pěti let vyhoupla v průzkumech z méně než 0,25 % na průměrných 18 %, upozorňuje konzultant. Zmiňuje i belgickou protipřistěhovaleckou stranu Vlámské zájmy, která podporuje vlámskou nezávislost a vévodí volebním průzkumům v zemi.

Dobře si v průzkumech vedou i nacionalistické strany ve Švédsku, Portugalsku a Rakousku, konstatuje Olsen. Dodává, že bez ohledu na to, zda jsou uvedené strany na vzestupu, či si pouze drží vysokou podporu, sotva lze mluvit o ústupu pravicově orientovaného populismu.

Populistická témata ovlivňují veřejnou politiku i v zemích, kde dominují politické strany hlavního proudu, upozorňuje autor komentáře. Připomíná, že vládnoucí Lidová strana v Rakousku v roce 2017 v průzkumech zaostávala, než do svého čela dosadila třicetiletého Sebastiana Kurze, který se proslavil protipřistěhovaleckými prohlášeními, načež se strana téměř přes noc vyhoupla do čela, přebrala hlasy ostře populistickým Svobodným, v roce 2019 vyhrála volby a nyní pohodlně vévodí průzkumům.   

"Dánští sociální demokraté vytáhli stejný trik v roce 2019, kdy podpořili imigrační opatření Dánské lidové strany ve snaze získat podporu pracující třídy," pokračuje Olsen. Konstatuje, že taktika zafungovala a populisté mezi lety 2015 a 2019 oslabili z 21  na pouhých 9 %, navíc sociální demokraté pokračují v protiimigrační politice i ve vládě, když nedávno navrhli zavést limity na podíl "nezápadních" přistěhovalců v lokalitách na 30 %, které má podle konzervativního komentátora Petera Franklina bojovat s "apartheidem naruby".

Johnsonova učebnice

Za nejznámějšího politika hlavního proudu, který se uchyluje k populismu, označuje konzultant britského premiéra Borise Johnsona. Připomíná, že rázná podpora brexitu a kontrole přistěhovalectví mu vynesla přesvědčivé vítězství ve volbách před dvěma lety. "(Johnson) podobně jako Trump získal velký počet hlasů v dříve jasně labouristických dělnických obvodech, které angličtí experti označují a 'rudou zeď'," uvádí Olsen. Vysvětluje, že Konzervativní strana, která tradičně oslovovala vyšší vrstvy, má nyní podporu anglických a waleských pracujících, což je zvrat křivky, která charakterizovala britskou politiku více než století.

Vše uvedené považuje autor komentáře za důkazy, že populistické hodnoty nadále oslovují téměř všude velkou část populace, jelikož původní obyvatelé bez vysokoškolského vzdělání a kvalifikace chtějí nacionalistická opatření omezující migraci, stejně jako zajistit, že ekonomický růst pocítí všechny sociální skupiny a regiony. Sociálně konzervativní a nábožensky orientovaní voliči se navíc domnívají, že jejich hodnoty, které kdysi na Západě dominovaly, lze takto uchránit před šířícím se liberalismem, poukazuje Olsen. Dodává, že daná demografická skupina v žádné z velkých zemí netvoří většinu, ale je dost vytrvalá a velká, než aby byla snadno upozaděna.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To je také poučení pro obě velké strany ve Spojených státech, deklaruje konzultant: pro republikány zní, že jakákoliv úspěšná velká strana musí zmíněná témata artikulovat, podobně jako činí Kurz a Johnson, zatímco demokraté si musejí uvědomit, že takové názory nelze zcela ignorovat, aniž by strana byla vnímána jako od lidu odtržená elita. Američtí demokraté nemusí jít tak daleko jako dánská sociálně demokratická premiérka Mette Frederiksenová, ale například uvolnění protiimigračních opatření, které vytváří krizi na jižních hranicích USA, je zajisté oslabí, míní Olsen.

"Navzdory pandemii žijeme nadále v populistické éře," tvrdí autor komentáře. Soudí, že přežijí ti politici, kteří si to uvědomí, zatímco ostatním se dařit nebude.

Související

Kapitol Spojených států amerických

KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních teorií

Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu. Je příliš brzy na to, abychom dokázali říct, nakolik bude datum 6. ledna 2021, kdy se dav pokusil zvrátit výsledek prezidentského klání, pro dějiny Spojených států z dlouhodobé perspektivy významné. Již nyní je ale zřejmé, že násilnosti na Capitol Hill ukázaly, jakou hrozbu pro demokracii představuje současný politický populismus v kombinaci s konspiračními teoriemi.
Komunismus

KOMENTÁŘ: Soumrak po sto letech. Jsme skutečně připraveni na konec komunistů v parlamentu?

„Letos už nebudou!“ Pod tímto lakonickým heslem iniciativy několika umělců a spolku Dekomunizace se skrývá jeden ze silně rezonujících otazníků blížících se sněmovních voleb. Českým komunistům hrozí, že vůbec poprvé za sto let jejich stranické existence je voliči nevyšlou do parlamentních lavic. Jejich případný konec ve vysoké politice může být dalekosáhlý, ale nejen z důvodů, které jsou ve veřejném prostoru tradičně stavěny do popředí.

Více souvisejících

populismus Boris Johnson Sebastian Kurz Mette Frederiksenová imigrace

Aktuálně se děje

včera

včera

Vladimir Putin

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu

Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.

včera

Situace v Gaze po izraelských náletech

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli

Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.

včera

včera

Student snědl banán, zničil tak umění

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl

Kultovní umělecké dílo „Comedian“ od italského provokatéra Maurizia Cattelana – banán přilepený lepicí páskou na zeď – bylo opět snědeno. Tentokrát došlo k incidentu 12. července v Centre-Pompidou Metz ve východní Francii, kde výstavu navštívil neukázněný návštěvník, jenž banán bez váhání snědl.

včera

Čína, ilustrační fotografie

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat

Čína tento týden hostí summit s lídry Evropské unie. Peking požaduje zrušení cel na elektromobily, Brusel ho však viní z podpory Ruska v jeho válce proti Ukrajině a agresivní hospodářské politiky. Obě strany vstupují do jednání s minimem důvěry, zato s maximem očekávání. Výsledek určí další směřování evropsko-čínských vztahů ve světě sílícího strategického soupeření. Obě strany se přitom nutně potřebují.

včera

USS Preble vypálila střelu s plochou dráhou letu Tomahawk.

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?

Nedávné spekulace o tom, že Spojené státy by mohly poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Tomahawk, vyvolaly silnou odezvu ve světových médiích i v politických kruzích. Celý příběh začal poté, co americký prezident Donald Trump podle některých zpráv zvažoval možnost, že by Ukrajina získala tyto pokročilé zbraně. Následující den se pak objevily další informace naznačující, že Trump se přímo dotazoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, zda by Ukrajina byla ochotna zaútočit na klíčová ruská města, pokud by tyto zbraně obdržela. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes aktualizoval svou výstrahu. Upozorňuje nejen na pokračující vysoké teploty, ale nově varuje i před silnými bouřkami, které mohou v odpoledních a večerních hodinách zasáhnout velkou část republiky. Nejvíce ohroženy budou Morava, Slezsko a východní část Čech.

včera

Palestina, pásmo Gazy

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě

Gaza se opět ocitla na titulních stránkách světových médií, tentokrát kvůli tragické smrti čtyřleté Razan Abu Zaher, která podle místních zdravotníků podlehla následkům hladu a podvýživy. Její příběh se tak stal dalším důkazem prohlubující se humanitární krize v oblasti, kde se hlad šíří stejně rychle jako zoufalství.

včera

Ilustrační foto

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

včera

včera

WhatsApp

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa

V Rusku sílí tlak na úplné zablokování oblíbené komunikační aplikace WhatsApp. Podle místopředsedy výboru pro informační politiku Státní dumy Antona Gorelkina by se americká služba, vlastněná společností Meta, měla „připravit na odchod z ruského trhu“. WhatsApp, který má v zemi více než 97 milionů uživatelů, je tak zřejmě dalším cílem kampaně proti zahraničním platformám.

včera

Hans Petter Midttun

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun

Americká vojenská pomoc Ukrajině se mění v obchodní strategii, tvrdí norský bezpečnostní expert Hans Peter Midttun exkluzivně pro EuroZprávy.cz. Reaguje tak na oznámení prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlé zbrojní pomoci přes NATO, kterou Spojené státy podmínily nákupy zbraní evropskými spojenci. Podle Midttuna jde o důkaz, že USA sledují vlastní zájmy, zatímco ochota skutečně pomoci Ukrajině slábne. „Prosazuje mírový plán, který je návodem pro plán Kremlu na porážku Ukrajiny, odměňuje agresora a tlačí na jeho oběť,“ upozornil Midttun.

včera

Izraelská armáda

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců

Papež Lev XIV. ostře odsoudil válku v Pásmu Gazy jako „barbarství“ a upozornil na „bezohledné používání síly“ proti civilnímu obyvatelstvu. Jeho slova zazněla jen několik hodin poté, co podle palestinských úřadů izraelské jednotky zabily při čekání na humanitární pomoc nejméně 93 lidí poblíž města Gaza. Jde o jeden z nejkrvavějších incidentů spojených s distribucí potravin v této válkou zničené oblasti.

včera

20. července 2025 21:27

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí

Významná evropská diplomatka obvinila Spojené státy vedené prezidentem Donaldem Trumpem z podkopávání mezinárodního úsilí o nalezení a záchranu tisíců ukrajinských dětí unesených ruskými silami od počátku války na Ukrajině v roce 2022. Dle jejích slov americké škrty v zahraniční pomoci a sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) komplikují práci institucí sledujících osudy těchto dětí.

20. července 2025 21:04

Lamine Yamal

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě

Talent, jaký tady dlouho nebyl. Tím je určitě v současném světovém fotbale považován španělský útočník Lamine Yamal, který brázdí fotbalové trávníky na profesionální scéně už od svých patnácti let, kdy si ho Barcelona poprvé vytáhla do svého A-týmu. Před několika dny vstoupil mezi dospělé, když oslavil své osmnácté narozeniny. A jaksepatří, oslavu uspořádal velikou, avšak v mnohém pro někoho i divokou. Natolik, že se na ni zaměřilo španělské ministerstvo sociálních práv, které vyšetřuje, zda během ní nebyl porušen zákon.

20. července 2025 20:15

20. července 2025 19:00

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc

V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy