NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie, připomínají Tamara Popicová a Alexandru Moise v komentáři pro server The Conversation. Politoložka a politický ekonom z European University Institute poukazují, že díky včasnému zavedení velmi přísných preventivních opatření země regionu vykazovaly podstatně menší počet úmrtí spojených s nemocí covid-19 než západoevropské státy.
Někteří tvrdí, že důvod byl ekonomický a že východoevropské země zavedly brzký lockdown v obavách, že si tamní hospodářství nedokáže poradit s velkým množstvím nemocných, uvádějí odborníci. Dodávají, že dle jiných názorů mimořádný úspěch vysvětluje východoevropská kultura, především z komunistické éry pramenící mentalita strachu a ochota dodržovat přísná pravidla.
"Ale pokud tyto faktory sehrály roli v první vlně, nemají stejný efekt v té druhé," upozorňují autoři komentáře. Konstatují, že podzimní zkušenost východní Evropy se dramaticky liší a všechny země v regionu vykazují zásadní růst případů i mrtvých, pro což předkládají následující vysvětlení.
Náskok z první vlny
Za jednoznačné Popicová a Moise považují, že východní Evropa vyšla z první vlny na konci června mnohem lépe než Evropa západní a v poměru k velikosti populace vykazovala mnohem nižší počty nakažených a mrtvých.
Lze srovnat, jak restriktivní přístup západní a východní Evropa během první vlny volily, a to na základě metodiky Ofxordské univerzity (OxCGRT), která měří přísnost snah kontrolovat šíření koronaviru na stupnici 0-100, přičemž 100 značí nejvíce restriktivní přístup, poukazují experti. Deklarují, že oba regiony ale na jaře zaváděly přibližně stejně přísná opatření.
Ze statistik smrtnosti je přitom zjevné, že východoevropské země zaváděly restrikce v době, kdy ve srovnání se západní Evropou zaznamenávaly mnohem méně nákaz i úmrtí, podotýkají autoři komentáře. Za nejprostší vysvětlení, proč si východní Evropa zpočátku vedla mnohem lépe, tak považují její náskok - tamní země zavedly přísná opatření ve chvíli, kdy byly jen mírně zasažené, zatímco západní země až za nepříznivé situace.
Promrhání jarního náskoku
"To ukazuje, že východoevropské země využily příležitost jednat rychle," píšou akademici. S nástupem druhé vlny v září se podle nich nabízí jiná otázka: Proč východoevropské země nereagovaly, navzdory rapidnímu růstu nakažených a mrtvých?
Počty úmrtí ve východní Evropě předběhly ty v západní části kontinentu na začátku října, ale v té době restriktivní opatření v regionu - která se po první vlně rozvolnila - zaostávala za těmi na západě, upozorňují Moise a Popicová. Vysvětlují, že mezi dvěma vlnami nákaz východní část Evropy rozvolnila opatření více než západní, navíc byla méně ochotná obnovit je.
"Východní Evropa promrhala svůj jarní náskok a následně zopakovala chyby západu z jara: čekání se zaváděním opatření než se případy a úmrtí vymknou kontrole," pokračují experti. Za odpověď na otázku, co vysvětluje toto váhání, považují možnost, že východoevropské země se staly obětí vlastního úspěchu a koronavirus na jaře zastavily tak úspěšně, že nezažily děsivé scény známé z nemocnic v severní Itálii.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.To mohlo vést ke skepsi o závažnosti pandemii, naznačují Popicová a Moise. Dodávají, že únava z pandemie je sice přítomná v celé Evropě, ale na východě může být silnější, jelikož část tamních obyvatel má pocti, že lockdown přišel naprosto zbytečně.
Rozdíly existují
Za důležité odborníci považují, že mezi východoevropskými státy existují rozdíly, až do začátku listopadu připadal vzestup úmrtí především na Českou republiku a ani nyní nejsou počty nakažených a mrtvých v regionu rovnoměrně rozloženy.
To platí i o přísnosti opatření v jednotlivých zemích, uvádějí akademici. Připomínají, že Česka republika reagovala velmi pozdě a přísná opatření zavedla až na konci října, po měsíci vzestupu počtu nakažených a mrtvých, zatímco sousední Slovensko zavedlo přísná opatření jen při mírném nárůstu.
"Zdá se, že alespoň některé země v regionu se poučily," pokračují Moise a Popicová. Přiznávají však, že pochopit, proč východoevropské země reagují v druhé vlně odlišně, je složité. Rozdíly v ekonomické síle by mohly vysvětlovat, proč například relativně bohatá Česká republika čekala s opětovným zavedením restrikcí - předpokládajíc, že se dokáže vypořádat s vysokým počtem nákaz -, naznačují autoři komentáře. Tážou se ale, proč stejně postupovalo i relativně chudé Rumunsko.
Vodítkem může být politická situace, uvádějí politologové. Podotýkají, že v České republice se v říjnu konaly regionální volby a komunální volby proběhly o měsíc dříve i v Rumunsku, přičemž zemi brzy čekají i volby parlamentní. "Volební politika může vysvětlit neochotu těchto dvou zemí vstoupit do další karantény - kterou politici vidí jako nepopulární opatření, které by také vedlo k odkladu voleb," píšou odborníci.
Za jedno z vysvětlení pak Popicová s Moisem považují kulturu ve východoevropských zemích - i tam, kde vlády v říjnu vyhlásily relativně přísné restrikce, například ve Slovinsku a v Litvě, totiž zůstávají počty nakažených a mrtvých vysoké. To podle autorů komentáře ukazuje nízkou ochotu obyvatel dodržovat pravidla.
Související

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
Česká republika , Slovensko , Rumunsko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
včera

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
včera

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
včera

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
včera

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
včera

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
včera

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
včera

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
30. dubna 2025 21:59

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
30. dubna 2025 21:11
Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit.
Zdroj: Jan Hrabě