Rok v pandemii. Profesor nastínil, kdo si vedl dobře a kdo selhal

NÁZOR – Světová zdravotnická organizace (WHO) loni 11. března oznámila, že krize související s covidem-19 přerostla v pandemii, a to za situace, kdy se nemoc vyskytla ve 114 zemích, prokazatelně se nakazilo 121,5 tisíce lidí a evidováno bylo na 4 tisíce obětí, připomíná expert na politickou komunikaci Darren Lilleker v komentáři pro server The Conversation. Profesor z Bournemouth University dodává, že o rok později je registrováno přes 115 milionů nakažených a přes 2,5 milionu mrtvých.

„Pandemie není slovo, které se užívá lehkovážně a bezhlavě,“ cituje profesor prohlášení ředitele WHO  Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse pronesené před rokem. Sám konstatuje, že během roku ale osud mnoha zemí závisel na tom, jaká slova tamní politici volili.

Dopad pandemie je bezprecedentní a vlády čelí výzvě, jak si poradit s vážnou, ale nepředvídatelnou hrozbou pro životy lidí, uvádí politolog. Dodává, že některé vlády reagovaly lépe. Sám je spoluautorem studie, která hodnotila, jak 27 zemí reagovalo na příchod viru a první vlnu a jak tamní vlády komunikovaly s občany.

Na analýze se podíleli experti ze zkoumaných zemí, kteří hodnotili komunikační styl jednotlivých vlád, zveřejňování informací o koronaviru a reakci občanské společnosti, přičemž srovnávali tyto reakce s počtem mrtvých v konkrétních zemích, nastiňuje Lilleker. Shrnuje, že studie odhalila různorodost reakcí a naznačila, že zvládání pandemie v jednotlivých zemích odráží zažité vzorce vládního jednání.

Při zprávách o šíření koronaviru napříč hranicemi musela být domácí preventivní opatření pečlivě vysvětlována, uvádí profesor. Přiznává, že WHO se v tomto směru ukázala jako nepřipravená, poskytovala protichůdné a chybné informace o mezinárodním cestování - včetně čínské provincie Chu-pej - či účinnosti roušek.

Hodně tak záviselo na sdělení jednotlivých politiků občanům, jaké hrozbě čelí, konstatuje politolog. Zmiňuje názor expertů na krizový management a sociálních psychologů, že v komunikaci během zdravotní krize je důležitá jednoznačnost a empatie. „Takže, kdo si vedl dobře a kdo propadl?“ táže se Lilleker.

Jižní Korea a Ghana

Studie identifikovala dvě země, kde komunikace zafungovala velmi dobře, poukazuje odborník. Vysvětluje, že Jižní Korea se vyhnula lockdownu díky jasnému sdělení, že covid-19 je hrozba, které přišlo již v lednu 2020, přičemž jej doprovázelo doporučení nosit roušky a představení aplikací na trasování kontaktů.

Každá změna oficiální úrovně ohrožení byla doprovázena radami ohledně sociálních kontaktů a byla pečlivě objasňovaná vedoucí jihokorejského centra pro infekční nemoci Jong Eun-kyeong, která na základě příkladů změn vlastního chování ukazovala, jak mohou nová doporučení fungovat v praxi, poukazuje politolog. Doplňuje, že takto transparentní přístup zvolil i ghanský prezident Nana Akufo-Addo.

Akufo-Addo přijal zodpovědnost za koronavirová opatření, pečlivě každé z nich vysvětloval a byl upřímný ohledně výzev, které zemi čekají, upozorňuje profesor. Podotýká, že empatie ghanskému prezidentovi vynesla uznání doma i ve světě. „Víme, jak znovu oživit ekonomiku. To, co neumíme, je oživovat lidi,“ cituje autor komentáře Nanova slova.

Brazílie, Velká Británie a Indie

Jižní Korea a Ghana přijaly konsistentní rétoriku ohledně hrozeb pandemie a jejich zmírňování, hůře si naopak vedly země, které obyvatelstvo uklidňovaly a o hrozbě koronaviru vysílaly nekonsistentní zprávy, deklaruje Lilleker. Jako příklad uvádí britského premiéra Borise Johnsona, který ještě v březnu 2020 - tři týdny před tím, než v zemi vyhlásil lockdown a sám se nemocí nakazil - covid-19 zlehčoval a tvrdil, že si navzdory doporučení expertů potřásal rukou s infikovanými lidmi. Dnes má Británie jeden z nejvyšších počtů obětí na počet obyvatel na světě, dodává politolog.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Také brazilský prezident Jair Bolsonaro, který rovněž prodělal covid-19, ve snaze vyhnout se plnému lockdownu volal po pokračování běžného života, stavěl se proti radám expertů a polarizoval společnost dle politického přesvědčení, připomíná akademik. To podle něj oslabilo důvěru Brazilců v oficiální informace, přispělo k šíření dezinformací a z dodržování opatření učinilo ideologickou, nikoliv zdravotní otázku.

Proti tomu indický premiér Narendra Módí vyhlásil tvrdý lockdown s pouhým čtyřhodinovým předstihem, což vyvolalo vnitřní migrační krizi, kdy chudí pracující opouštěli města a vydávali se na tisícikilometrové pochody do svých venkovských domovů, uvádí politolog. Dodává, že lidé se pochopitelně více báli ztráty střechy nad hlavou a hladovění než šíření nemoci v zemi.

„Žádná z těchto odpovědí dobře nezvážila, jaký bude mít koronavirus dopad na společnost, ani to, že důvěru si lze získat konzistentností,“ píše Lilleker. Tvrdí, že chabé výsledky uvedených zemí částečně odráží chyby tamních politiků.

Smůla, nebo chybný úsudek?

Průběh pandemie nebyl zajisté pouze důsledkem způsobu komunikace politiků, roli sehrály také úroveň zdravotnictví a demografie, přičemž nejvíce zasaženy byly globální dopravní uzly a oblíbené destinace jako Londýn, New York, či Paříž, připouští odborník. Dodává, že moudré bylo uzavřít hranice, ačkoliv to WHO nedoporučovala.

„Přesto je evidentní, že politici, kteří zaujali jasný, včasný, expertní, srozumitelný a empatický přístup, si vedli lépe ve smyslu přijetí veřejností a dokázali zmírnit nejhorší dopady viru,“ tvrdí Lilleker. Deklaruje, že ti, kdo virus politizovali, prezentovali nezkrotný optimismus nebo se uchylovali k rozhodování na poslední chvíli, stojí zpravidla v čele zemí, které evidují nejvíce nákaz a úmrtí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jižní Korea Ghana Velká Británie Brazílie Indie

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

před 1 hodinou

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

před 1 hodinou

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 2 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 3 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 4 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 4 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 8 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 9 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 10 hodinami

včera

včera

Izraelská armáda během operace v Pásmu Gazy objevila těla tří rukojmích

Izraelská armáda během noční operace v Pásmu Gazy objevila těla tří rukojmích, kteří byli uneseni z jihu Izraele při vpádu palestinských militantů 7. října 2023. Informovala o tom agentura AFP a zpravodajský web The Times of Israel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy