Rok v pandemii. Profesor nastínil, kdo si vedl dobře a kdo selhal

NÁZOR – Světová zdravotnická organizace (WHO) loni 11. března oznámila, že krize související s covidem-19 přerostla v pandemii, a to za situace, kdy se nemoc vyskytla ve 114 zemích, prokazatelně se nakazilo 121,5 tisíce lidí a evidováno bylo na 4 tisíce obětí, připomíná expert na politickou komunikaci Darren Lilleker v komentáři pro server The Conversation. Profesor z Bournemouth University dodává, že o rok později je registrováno přes 115 milionů nakažených a přes 2,5 milionu mrtvých.

„Pandemie není slovo, které se užívá lehkovážně a bezhlavě,“ cituje profesor prohlášení ředitele WHO  Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse pronesené před rokem. Sám konstatuje, že během roku ale osud mnoha zemí závisel na tom, jaká slova tamní politici volili.

Dopad pandemie je bezprecedentní a vlády čelí výzvě, jak si poradit s vážnou, ale nepředvídatelnou hrozbou pro životy lidí, uvádí politolog. Dodává, že některé vlády reagovaly lépe. Sám je spoluautorem studie, která hodnotila, jak 27 zemí reagovalo na příchod viru a první vlnu a jak tamní vlády komunikovaly s občany.

Na analýze se podíleli experti ze zkoumaných zemí, kteří hodnotili komunikační styl jednotlivých vlád, zveřejňování informací o koronaviru a reakci občanské společnosti, přičemž srovnávali tyto reakce s počtem mrtvých v konkrétních zemích, nastiňuje Lilleker. Shrnuje, že studie odhalila různorodost reakcí a naznačila, že zvládání pandemie v jednotlivých zemích odráží zažité vzorce vládního jednání.

Při zprávách o šíření koronaviru napříč hranicemi musela být domácí preventivní opatření pečlivě vysvětlována, uvádí profesor. Přiznává, že WHO se v tomto směru ukázala jako nepřipravená, poskytovala protichůdné a chybné informace o mezinárodním cestování - včetně čínské provincie Chu-pej - či účinnosti roušek.

Hodně tak záviselo na sdělení jednotlivých politiků občanům, jaké hrozbě čelí, konstatuje politolog. Zmiňuje názor expertů na krizový management a sociálních psychologů, že v komunikaci během zdravotní krize je důležitá jednoznačnost a empatie. „Takže, kdo si vedl dobře a kdo propadl?“ táže se Lilleker.

Jižní Korea a Ghana

Studie identifikovala dvě země, kde komunikace zafungovala velmi dobře, poukazuje odborník. Vysvětluje, že Jižní Korea se vyhnula lockdownu díky jasnému sdělení, že covid-19 je hrozba, které přišlo již v lednu 2020, přičemž jej doprovázelo doporučení nosit roušky a představení aplikací na trasování kontaktů.

Každá změna oficiální úrovně ohrožení byla doprovázena radami ohledně sociálních kontaktů a byla pečlivě objasňovaná vedoucí jihokorejského centra pro infekční nemoci Jong Eun-kyeong, která na základě příkladů změn vlastního chování ukazovala, jak mohou nová doporučení fungovat v praxi, poukazuje politolog. Doplňuje, že takto transparentní přístup zvolil i ghanský prezident Nana Akufo-Addo.

Akufo-Addo přijal zodpovědnost za koronavirová opatření, pečlivě každé z nich vysvětloval a byl upřímný ohledně výzev, které zemi čekají, upozorňuje profesor. Podotýká, že empatie ghanskému prezidentovi vynesla uznání doma i ve světě. „Víme, jak znovu oživit ekonomiku. To, co neumíme, je oživovat lidi,“ cituje autor komentáře Nanova slova.

Brazílie, Velká Británie a Indie

Jižní Korea a Ghana přijaly konsistentní rétoriku ohledně hrozeb pandemie a jejich zmírňování, hůře si naopak vedly země, které obyvatelstvo uklidňovaly a o hrozbě koronaviru vysílaly nekonsistentní zprávy, deklaruje Lilleker. Jako příklad uvádí britského premiéra Borise Johnsona, který ještě v březnu 2020 - tři týdny před tím, než v zemi vyhlásil lockdown a sám se nemocí nakazil - covid-19 zlehčoval a tvrdil, že si navzdory doporučení expertů potřásal rukou s infikovanými lidmi. Dnes má Británie jeden z nejvyšších počtů obětí na počet obyvatel na světě, dodává politolog.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Také brazilský prezident Jair Bolsonaro, který rovněž prodělal covid-19, ve snaze vyhnout se plnému lockdownu volal po pokračování běžného života, stavěl se proti radám expertů a polarizoval společnost dle politického přesvědčení, připomíná akademik. To podle něj oslabilo důvěru Brazilců v oficiální informace, přispělo k šíření dezinformací a z dodržování opatření učinilo ideologickou, nikoliv zdravotní otázku.

Proti tomu indický premiér Narendra Módí vyhlásil tvrdý lockdown s pouhým čtyřhodinovým předstihem, což vyvolalo vnitřní migrační krizi, kdy chudí pracující opouštěli města a vydávali se na tisícikilometrové pochody do svých venkovských domovů, uvádí politolog. Dodává, že lidé se pochopitelně více báli ztráty střechy nad hlavou a hladovění než šíření nemoci v zemi.

„Žádná z těchto odpovědí dobře nezvážila, jaký bude mít koronavirus dopad na společnost, ani to, že důvěru si lze získat konzistentností,“ píše Lilleker. Tvrdí, že chabé výsledky uvedených zemí částečně odráží chyby tamních politiků.

Smůla, nebo chybný úsudek?

Průběh pandemie nebyl zajisté pouze důsledkem způsobu komunikace politiků, roli sehrály také úroveň zdravotnictví a demografie, přičemž nejvíce zasaženy byly globální dopravní uzly a oblíbené destinace jako Londýn, New York, či Paříž, připouští odborník. Dodává, že moudré bylo uzavřít hranice, ačkoliv to WHO nedoporučovala.

„Přesto je evidentní, že politici, kteří zaujali jasný, včasný, expertní, srozumitelný a empatický přístup, si vedli lépe ve smyslu přijetí veřejností a dokázali zmírnit nejhorší dopady viru,“ tvrdí Lilleker. Deklaruje, že ti, kdo virus politizovali, prezentovali nezkrotný optimismus nebo se uchylovali k rozhodování na poslední chvíli, stojí zpravidla v čele zemí, které evidují nejvíce nákaz a úmrtí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jižní Korea Ghana Velká Británie Brazílie Indie

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy