Rusko dostává z Iráku s pomocí Íránců vojenské vybavení pro boje na Ukrajině včetně granátometů a protitankových střel. Napsal to dnes s odvoláním na blízkovýchodní tajné služby britský list The Guardian.
Dodávky obsahují kromě granátometů a protitankových střel i brazilský raketový odpalovací systém. Teherán daroval Rusku v Íránu vyráběnou mobilní raketovou jednotku Bávar-373 podobnou ruskému raketovému systému S-300, sdělil zdroj, který pomáhal organizovat převoz.
Podle listu The Guardian svědčí využívání nelegální sítě k přesunu zbraní o dramatické změně ruské strategie. Protiruské sankce Moskvu nutí spoléhat na Írán jako na spojence v Sýrii. Tento vývoj má významné důsledky na trasy a objem nelegálního obchodování se zbraněmi.
V Iráku působila od svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003 americká armáda, která poskytla iráckým kolegům výcvik i zbraně k obraně proti povstaleckým skupinám. Po téměř dvou desetiletích je Irák zaplavený zbraněmi a mnohé z nich skončily u Íránem podporovaných šíitských milicí, jež nesouhlasí s přítomností Američanů v Iráku. V roce 2016 byly oficiálně začleněny do irácké armády coby účastníci boje proti teroristickému Islámskému státu (IS). Tyto skupiny jsou známé razancí v bojích proti IS i brutalitou vůči sunnitským civilistům a jsou významnou složkou iráckých ozbrojených sil.
Granátomety RPG a protitankové rakety, jež měla ve výzbroji zastřešovací šíitská milice Hašd Šaabí, byly 26. března převezeny přes hranici do Íránu. Převzala je íránská armáda, aby je po moři přepravila do Ruska, citoval The Guardian velitele jednotky na hraničním přechodu.
Milice Hašd Šaabí také rozmontovala brazilský raketový odpalovací systém Astros II a jednotlivé díly 1. dubna poslala do Íránu. "Je nám jedno, kam se ty zbraně dostanou, protože je nyní nepotřebujeme. Cokoli, co je protiamerické, nám udělá radost," sdělil zdroj z Hašd Šaabí.
Tři lodě schopné převézt tento náklad, z nichž jedna plula pod íránskou a dvě pod ruskou vlajkou, pak přepluly Kaspické moře z íránského Bandar Anzalí do Astrachaně v deltě Volhy.
"Rusko teď na Ukrajině potřebuje rakety. K jejich přepravě je třeba odbornost, protože jsou křehké a mohou explodovat, ale když vám o to jde, dokážete to. Jejich přepravu nezachytí satelity, protože jsou ve velkých krabicích a běžných lodních kontejnerech," sdělil turecký odborník na lodní přepravu Yörük Işik.
Mohanad Hage Ali z blízkovýchodní sekce Carnegieho nadace řekl, že dodávky moderních zbraní mohou změnit vývoj bojů na Ukrajině. Hašd Šaabí mají pod kontrolou většinu irácko-íránského pohraničí, což přesuny zbraní usnadňuje.
"Jiné státy jako Čína přistupují ke zbrojní pomoci Rusku kvůli sankcím obezřetně. Írán si přeje, aby Rusko v tom konfliktu neprohrávalo. Destabilizace Putinova režimu by měla pro Írán významné důsledky, zejména v Sýrii, kde Damašek závisí na ruské letecké podpoře a Rusko dokáže odvracet přímý střet s Izraelem," sdělil Ali.
K sankcím uvalovaným na Rusko od 24. února, kdy začala invaze na Ukrajinu, patří zákaz vývozu zboží s obojím využitím - civilním i vojenským. Jde i o náhradní autodíly, určité druhy elektroniky a optických přístrojů. Podle ukrajinských zdrojů to zasahuje ruský průmysl a ruská továrna na obrněnou techniku i továrna na výrobu traktorů mají nedostatek dílů pro výrobu a opravu tanků.
Související

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí bude o víkendu typicky jarní, ukazuje předpověď
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice si znovu vybojovaly postup do finále, Dynamo nedalo Hradci šanci
včera

Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
včera

Bílý dům zveřejnil skutečnou výši cel pro Čínu. S EU bude Trump jednat jako s celkem
včera

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1
včera

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát
včera

Otevírací doba na Velikonoce: Jak budou mít obchody otevřeno?
včera

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem
včera

Německo činí historický vojenský krok, chce své jednotky přímo u ruských hranic
včera

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci
včera

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí
včera

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA
včera

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi
včera

Americká demokracie nad propastí? Brzy se můžeme klanět králi Trumpovi, varuje Sanders
včera

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?
včera

Kriminalisté zasahují v Pardubicích kvůli podezření na manipulace s veřejnými zakázkami
včera

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí
včera

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
včera

Zahraniční vojáci na Ukrajině? Kyjev představil plán na mírovou misi, USA mlčí
včera
Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích
Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.
Zdroj: Libor Novák