Situace je nejvážnější v Chersonu, Charkově a u hlavního města, tvrdí Kyjev

Ruské síly na Ukrajině nyní cílí své útoky především na Kyjev, Cherson na jihu země a Charkov na východě, řekl dnes podle agentury Unian poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. Ruské síly dnes vstoupily do Chersonu, uvedl poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko. V Charkově si ostřelování centra města a rezidenčních oblastí vyžádalo pravděpodobně přes deset mrtvých mezi civilním obyvatelstvem.

"Největší ohnisko je Cherson. Tam se odehrávají pouliční boje... Druhým ohniskem je severozápadní směr od Kyjeva, kde se nepřítel pokouší seskupit a přeskupit a my na něj podnikáme mohutné dělostřelecké údery," sdělil podle agentury Unian Arestovyč z prezidentské kanceláře. Upřesnil, že u Kyjeva jsou ruské jednotky v okolí města Makariv, které je od okraje hlavního města vzdálené asi 40 kilometrů.

"Charkov je samozřejmě ohniskem," dodal Arestovyč. Sdělil také, že Rusko již použilo asi dvě třetiny ze svých raketových kapacit, a počet leteckých útoků se tak podle něj bude snižovat.

Ruské síly se dostaly do Chersonu, který má asi 290.000 obyvatel a leží u ústí Dněpru do Černého moře. Budova místní správy je stále pod kontrolou Ukrajinců, sdělil podle agentury Reuters dnes večer Vadym Denysenko z ukrajinského ministerstva vnitra. Agentura AFP s odvoláním na místního starostu napsala, že ruští vojáci kontrolují výjezdy z města.

Druhé největší ukrajinské město Charkov dnes opět čelilo několika leteckým úderům. Hlášené počty obětí a zraněných se v různých zdrojích liší. Ráno ruská armáda podnikla raketový útok na sídlo samosprávy charkovské oblasti, ostřelována byla budova i přilehlé rozlehlé náměstí. Tento útok si podle poradce ukrajinského ministerstva vnitra Antona Heraščenka vyžádal nejméně deset mrtvých a 35 zraněných. Kvůli ostřelování rezidenční čtvrti pak podle AFP zahynulo nejméně osm lidí. Šéf charkovské oblastní správy Oleh Synehubov sdělil, že při útoku v centru zahynulo podle předběžných údajů nejméně sedm lidí a zatím neupřesněný počet osob v rezidenční oblasti. V Charkově byly zasaženy také budovy opery, filharmonie, univerzity i místní nemocnice.

Dějištěm těžkých bojů je také Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. Následkem ostřelování centra města ruskými silami zemřel jeden člověk a tři utrpěli zranění. Poškozeno tam bylo několik obytných domů a budova školy. Počet zraněných se upřesňuje, uvedlo na facebooku vedení města. Kvůli poškození infrastruktury se město ocitlo bez dodávek teplé vody a elektřiny. Město je společně s Chersonem a Charkovem obklíčeno, udává podle agentury AP britské ministerstvo obrany. Po páté hodině místního času (16:00 SEČ) město podle agentury Unian čelilo dalšímu leteckému útoku, o němž zatím není známo, zda si vyžádal zraněné či dokonce mrtvé.

Mnoho lidí prchá z ohnisek bojů do Lvovské oblasti na západě Ukrajiny. Za první tři dny ruského útoku na Ukrajinu, který začal ve čtvrtek, oblast přijala 31.000 uprchlíků, z nichž někteří po přenocování ve Lvově pokračovali dál do Zakarpatské oblasti. Ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj upozornil, že na východní Ukrajině je bez jídla a světla asi 40.000 lidí a že ruské síly brání jejich evakuaci. Jde například o obyvatele měst Volnovacha, Sartana a Talakivka, kde se bojuje.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Charkov, Ukrajina Ruská armáda Rusko

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Slováci zadrželi 14letého mladíka. Škole vyhrožoval bombou

Během policejní operace pod krycím názvem Škola zasáhla Národní kriminální agentura (NAKA) a zadržela čtrnáctiletou osobu kvůli podezření ze šíření poplašné zprávy. Uvedla tisková agentura TASR.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy