Skotské školy znovu zahajují výuku, vede se spor kvůli rouškám

Po téměř pětiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií se dnes ve Skotsku začaly otevírat školy. Děti se do tříd vracejí bez roušek a nemusejí dodržovat ani bezpečnou vzdálenost, což znepokojuje řadu učitelů obávajících se nákazy. Jejich odbory proto podle britských médií chtějí vyjednat s vládou, aby si děti musely zakrývat obličeje.

Většina ze 700 tisíc skotských školáků viděla své učitele naposledy 20. března, kdy se kvůli šíření covidu-19 brány vzdělávacích institucí uzavřely. Dnes se do tříd vracejí děti z regionu na jihu Skotska a Shetlandských ostrovů, ve středu je budou následovat žáci a studenti ve zbytku Skotska. Některé oblasti umožní dětem postupný návrat až do příštího týdne.

"Vím, že mezi rodiči, dětmi i učiteli budou tento týden obavy a nervozita, a myslím, že je to zcela pochopitelné," řekla v podle listu The Herald v pondělí skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Znovuotevření škol je podle ní přes nejistou epidemiologickou situaci zásadní pro výuku dětí.

First Minister @NicolaSturgeon visited @WestCalderHigh this morning to see some of the new measures in place ahead of schools reopening across Scotland this week pic.twitter.com/tVvaraaDF6

— First Minister (@ScotGovFM) August 10, 2020

"Snažíme se zajistit, aby bylo bezpečné a efektivní," dodala na adresu obav, které jsou slyšet zejména ze strany pedagogů. Děti sice budou instruovány, aby si častěji než dříve myly ruce či používaly dezinfekci, žádná další hygienická pravidla však nebudou muset dodržovat. To znepokojuje některé učitele, kteří se mnohdy i s ohledem na svůj vyšší věk obávají, že by na ně děti mohly nákazu přenést.

"Pokud se učitel ve třídě bojí o své zdraví, měl by mít právo dát najevo, že by si děti měly zakrývat obličeje," uvedl podle stanice BBC šéf odborové organizace učitelů EIS Larry Flanagan. Odboráři chtějí se skotskou vládou jednat o úpravě podmínek.

Část učitelů však nechce, aby jejich žáci nosili roušky, neboť je podle nich důležité vidět mimiku, aby byli s dětmi v plném kontaktu. "Můj výraz obličeje je velmi důležitý, stejně jako vzájemná komunikace mezi dětmi," řekla BBC učitelka prvního stupně Laura McConnellová, která je proti zakrývaní tváří dětí či pedagogů.

Británie na jaře zavedla koronavirová omezení o něco později než většina dalších evropských zemí a patřila k nejzasaženějším státům. Kvůli opětovnému nárůstu počtu případů na konci července země odložila plánované uvolnění některých restrikcí na polovinu srpna.

Související

Více souvisejících

Skotsko Roušky a respirátory Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 2 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 10 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

Nizozemsko potvrdilo ukončení těžby na největším plynovém poli ke konci září

Nizozemská vláda v pátek oznámila, že ukončí těžbu na největším evropském plynovém poli Groningen na konci září. Informoval o tom server DW. Důvodem je riziko zemětřesení o nízké intenzitě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy