Skotské školy znovu zahajují výuku, vede se spor kvůli rouškám

Po téměř pětiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií se dnes ve Skotsku začaly otevírat školy. Děti se do tříd vracejí bez roušek a nemusejí dodržovat ani bezpečnou vzdálenost, což znepokojuje řadu učitelů obávajících se nákazy. Jejich odbory proto podle britských médií chtějí vyjednat s vládou, aby si děti musely zakrývat obličeje.

Většina ze 700 tisíc skotských školáků viděla své učitele naposledy 20. března, kdy se kvůli šíření covidu-19 brány vzdělávacích institucí uzavřely. Dnes se do tříd vracejí děti z regionu na jihu Skotska a Shetlandských ostrovů, ve středu je budou následovat žáci a studenti ve zbytku Skotska. Některé oblasti umožní dětem postupný návrat až do příštího týdne.

"Vím, že mezi rodiči, dětmi i učiteli budou tento týden obavy a nervozita, a myslím, že je to zcela pochopitelné," řekla v podle listu The Herald v pondělí skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Znovuotevření škol je podle ní přes nejistou epidemiologickou situaci zásadní pro výuku dětí.

First Minister @NicolaSturgeon visited @WestCalderHigh this morning to see some of the new measures in place ahead of schools reopening across Scotland this week pic.twitter.com/tVvaraaDF6

— First Minister (@ScotGovFM) August 10, 2020

"Snažíme se zajistit, aby bylo bezpečné a efektivní," dodala na adresu obav, které jsou slyšet zejména ze strany pedagogů. Děti sice budou instruovány, aby si častěji než dříve myly ruce či používaly dezinfekci, žádná další hygienická pravidla však nebudou muset dodržovat. To znepokojuje některé učitele, kteří se mnohdy i s ohledem na svůj vyšší věk obávají, že by na ně děti mohly nákazu přenést.

"Pokud se učitel ve třídě bojí o své zdraví, měl by mít právo dát najevo, že by si děti měly zakrývat obličeje," uvedl podle stanice BBC šéf odborové organizace učitelů EIS Larry Flanagan. Odboráři chtějí se skotskou vládou jednat o úpravě podmínek.

Část učitelů však nechce, aby jejich žáci nosili roušky, neboť je podle nich důležité vidět mimiku, aby byli s dětmi v plném kontaktu. "Můj výraz obličeje je velmi důležitý, stejně jako vzájemná komunikace mezi dětmi," řekla BBC učitelka prvního stupně Laura McConnellová, která je proti zakrývaní tváří dětí či pedagogů.

Británie na jaře zavedla koronavirová omezení o něco později než většina dalších evropských zemí a patřila k nejzasaženějším státům. Kvůli opětovnému nárůstu počtu případů na konci července země odložila plánované uvolnění některých restrikcí na polovinu srpna.

Související

Více souvisejících

Skotsko Roušky a respirátory Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy