Skotské školy znovu zahajují výuku, vede se spor kvůli rouškám

Po téměř pětiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií se dnes ve Skotsku začaly otevírat školy. Děti se do tříd vracejí bez roušek a nemusejí dodržovat ani bezpečnou vzdálenost, což znepokojuje řadu učitelů obávajících se nákazy. Jejich odbory proto podle britských médií chtějí vyjednat s vládou, aby si děti musely zakrývat obličeje.

Většina ze 700 tisíc skotských školáků viděla své učitele naposledy 20. března, kdy se kvůli šíření covidu-19 brány vzdělávacích institucí uzavřely. Dnes se do tříd vracejí děti z regionu na jihu Skotska a Shetlandských ostrovů, ve středu je budou následovat žáci a studenti ve zbytku Skotska. Některé oblasti umožní dětem postupný návrat až do příštího týdne.

"Vím, že mezi rodiči, dětmi i učiteli budou tento týden obavy a nervozita, a myslím, že je to zcela pochopitelné," řekla v podle listu The Herald v pondělí skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Znovuotevření škol je podle ní přes nejistou epidemiologickou situaci zásadní pro výuku dětí.

First Minister @NicolaSturgeon visited @WestCalderHigh this morning to see some of the new measures in place ahead of schools reopening across Scotland this week pic.twitter.com/tVvaraaDF6

— First Minister (@ScotGovFM) August 10, 2020

"Snažíme se zajistit, aby bylo bezpečné a efektivní," dodala na adresu obav, které jsou slyšet zejména ze strany pedagogů. Děti sice budou instruovány, aby si častěji než dříve myly ruce či používaly dezinfekci, žádná další hygienická pravidla však nebudou muset dodržovat. To znepokojuje některé učitele, kteří se mnohdy i s ohledem na svůj vyšší věk obávají, že by na ně děti mohly nákazu přenést.

"Pokud se učitel ve třídě bojí o své zdraví, měl by mít právo dát najevo, že by si děti měly zakrývat obličeje," uvedl podle stanice BBC šéf odborové organizace učitelů EIS Larry Flanagan. Odboráři chtějí se skotskou vládou jednat o úpravě podmínek.

Část učitelů však nechce, aby jejich žáci nosili roušky, neboť je podle nich důležité vidět mimiku, aby byli s dětmi v plném kontaktu. "Můj výraz obličeje je velmi důležitý, stejně jako vzájemná komunikace mezi dětmi," řekla BBC učitelka prvního stupně Laura McConnellová, která je proti zakrývaní tváří dětí či pedagogů.

Británie na jaře zavedla koronavirová omezení o něco později než většina dalších evropských zemí a patřila k nejzasaženějším státům. Kvůli opětovnému nárůstu počtu případů na konci července země odložila plánované uvolnění některých restrikcí na polovinu srpna.

Související

Více souvisejících

Skotsko Roušky a respirátory Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 23 minutami

COP29

Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou

Na nadcházejícím klimatickém summitu COP29, který se koná v listopadu v ázerbájdžánském Baku, budou chybět klíčoví světoví lídři, včetně zástupců Spojených států, Evropské unie a Brazílie. Summit OSN o změně klimatu, jehož cílem je koordinovat globální úsilí proti klimatické změně, tak letos postrádá účast významných politických osobností, což může ovlivnit jednání a očekávané výsledky konference. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v muniční továrně v USA

Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, bylo v noci po vítězství Donalda Trumpa plné znepokojených politiků, diplomatů a podnikatelů, kteří se sešli v jedné z kyjevských restaurací. Zatímco venku houkaly sirény, uvnitř panovala atmosféra plná nejistoty. Někteří se smáli, jiní vypadali zmateně a mnozí si kladli otázku, zda prezident Joe Biden nyní uvolní všechny restrikce a poskytne Ukrajině vše, co si přála, než bude příliš pozdě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

před 7 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

před 10 hodinami

Co může napáchat Trumpovo zvolení? Útok na jaderná zařízení i rozsáhlou válku

Soudě podle jeho prvního funkčního období, lze očekávat, že nově zvolený prezident Donald Trump bude na Blízký východ klást velký důraz i tentokrát. Během svého předchozího období si vybral Saúdskou Arábii pro svou první zahraniční cestu, pokusil se o "dohodu století" mezi Izraelem a Palestinci, posílil regionální integraci židovského státu a výrazně zvýšil tlak na Írán.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy