Sunak po kritice potvrdil účast na summitu OSN o změnách klimatu

Britský premiér Rishi Sunak dnes potvrdil účast na summitu OSN o změnách klimatu COP27, který se v Egyptě koná od 6. do 18. listopadu, uvedla agentura Reuters. Premiér to dnes oznámil navzdory předchozím zprávám Downing Street, že má naléhavější závazky týkající se podzimního státního rozpočtu.

"Dlouhodobý růst není možný bez boje proti klimatické změně. Stejně tak neexistuje energetická bezpečnost bez investic do obnovitelných zdrojů. Proto příští týden pojedu na COP27, abych dostál závazkům z Glasgow," napsal dnes Sunak na svůj twitter s odkazem na minulou konferenci COP26.

Sunaka po oznámení jeho neúčasti kritizovaly klimatické organizace, opozice i někteří konzervativci s tím, že nebere klimatickou krizi vážně. List Financial Times v říjnu poukázal na to, že Konzervativní strana se až donedávna díky práci některých svých předních členů profilovala jako ekologicky uvědomělá.

GOP26 se konala v Británii, ve skotském Glasgow, kde vystoupil s projevem i tehdejší konzervativní premiér Boris Johnson. Ten v roce 2019 ve stranickém manifestu slíbil, že "povede světový boj proti klimatické změně" a naplní cíl uhlíkové neutrality do roku 2050, který stanovila jeho předchůdkyně Theresa Mayová.

V čele poradního Výboru pro změnu klimatu je stále konzervativec a bývalý několikanásobný ministr John Gummer, který se v minulosti postavil proti rozvojovým projektům petrochemických společností Shell a ExxonMobil.

Nejen liberálně orientovaná média ale letos v létě poukazovala na to, že ani jeden z kandidátů na britského premiéra ve vnitrostranickém klání - Liz Trussová a Ruishi Sunak - nepřikládal klimatickým otázkám ve své kampani přílišnou váhu, a to ani ve světle rekordních veder, která ostrovy sužovala.

Premiérkou se nakrátko v září stala Trussová, která zrušila zákaz frakování, ekology kritizované techniky těžby plynu a ropy z břidlicových ložisek pomocí hydraulického štěpení, nebo navýšila těžbu ropy a plynu v Severním moři.

Na začátku října také Trussová jednala s britským králem Karlem III., který je proslulý svým zájmem o klimatické otázky a na setkání COP27 v Šarm aš-Šajchu chtěl pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové.

Sunak po svém nástupu do čela vlády rozhodnutí Trussové zvrátil a zákaz frakování v Anglii znovu zavedl. K tomu, že nebudou tento způsob těžby podporovat, se mimo jiné konzervativci zavázali i ve svém manifestu v roce 2019.

Konference COP27 v Šarm aš-Šajchu se letos kromě Sunaka zúčastní i americký prezident Joe Biden nebo jeho francouzský kolega Emmanuel Macron.

Související

Více souvisejících

Rishi Sunak Klimatické změny EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy