V okolí Černobylu vypukly další požáry. Co hrozí?

V okolí odstavené jaderné elektrárny v Černobylu dnes vinou silného větru propukly tři nové požáry. Úřady ujišťují, že nejsou rozsáhlé a neohrožují důležité objekty, napsala agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na hasiče. Silný vítr ale může komplikovat hašení, upozornila agentura Reuters.

Ze "zakázané zóny" v okolí elektrárny se po jaderné havárii z 26. dubna 1986 musely vystěhovat desítky tisíc lidí, ale zůstává tu úložiště jaderného odpadu či vojenské muniční sklady.

"Hasiči dál kropí vodou jednotlivá místa, kde doutnají povalené suché stromy a dřevní hmota a také rašelina. V důsledku poryvů větru v druhé polovině dne se situace zkomplikovala. Objevila se tři nová ohniska tlení, která ale nejsou rozsáhlá a nepředstavují vážné ohrožení," uvedl mluvčí hasičů. "Kriticky důležité objekty" ale podle něj nejsou nijak ohroženy. Do hašení se zapojila více než tisícovka hasičů se 120 kusy techniky, včetně dvou vrtulníků.

Radiační pozadí v asi 110 kilometrů vzdáleném Kyjevu zůstává podle úřadů "v rozmezí normy" a nepřekračuje přirozené radiační hodnoty.

Ukrajinští hasiči se na počátku měsíce po deset dnů namáhali s velkými lesními požáry u Černobylu, než 14. dubna jejich velitel ohlásil prezidentu Volodymyru Zelenskému, že požár je uhašen. Ale dodal, že tráva a porost budou doutnat ještě několik dnů.

Požáry v "zakázané zóně" Černobylu začaly 4. dubna a plamenům padlo za oběť 12 vysídlených vsí, jejichž obyvatelé byli evakuováni po havárii čtvrtého reaktoru, která poslala mraky jaderného materiálu po celé Evropě. Elektrárna a nedaleké opuštěné město Pripjať se v posledních letech staly turistickou atrakcí, zejména po loni vysílaném a kritiky oceňovaném televizním seriálu společnosti HBO. Černobyl je nicméně v současnosti uzavřen v rámci celostátních opatření proti šíření koronaviru.

Související

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  
Sergej Naryškin, šéf ruské zahraniční zpravodajské služby

Šéf ruské špionáže věří, že Kyjev v Černobylu vyrábí špinavou jadernou bombu

V pondělním prohlášení ředitele ruské Služby vnější rozvědky (SVR) Sergeje Naryškina se uvádí, že Rusko doufá, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a Evropská unie se zaměří na jadernou činnost Ukrajiny. Moskva tvrdí, že tato činnost naznačuje možnost, že Kyjev pracuje na vývoji takzvané špinavé nukleárlní bomby. Informaci zveřejnila agentura Reuters s odkazem na ruskou státní agenturu TASS.

Více souvisejících

Černobyl Ukrajina Požáry

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy