V řadě ukrajinských měst se ráno rozezněly varovné sirény

Ve většině ukrajinských měst čelících ruské invazi se dnes brzy ráno ozývaly varovné sirény vyzývající obyvatele, aby vyhledali úkryt, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní média. Sirény byly slyšet v metropoli Kyjevě, ale také ve městech Lvov, Oděsa, Charkov, Čerkasy a Sumy.

Podle satelitních snímků, o kterých v pátek informovaly tiskové agentury, se zdálo, že ruské síly se přeskupují, aby mohly zaútočit na Kyjev. Některé záběry ukázaly, jak se přibližují k hlavnímu městu a jak nasazují dělostřelectvo.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v noci na dnešek na facebooku oznámil, že zhruba 70 procent této oblasti, která na východě Ukrajiny sousedí s Ruskem, je nyní obsazeno ruskými vojáky. Místa kontrolovaná dosud Kyjevem, jsou neustále ostřelována a desítky civilistů byly zabity či zraněny. Zároveň neexistují únikové koridory pro obyvatele regionu. Tato tvrzení však zatím nebylo možné nezávisle ověřit, upozornila agentura DPA.

Ukrajinští představitelé obvinili Rusko, že při ostřelování těžkým dělostřelectvem poškodilo onkologickou nemocnici a několik obytných budov ve městě Mykolajiv na jihu země. Informovala o tom agentura AP. Vedoucí lékař nemocnice Maksym Beznosenko uvedl, že při útoku, který budovu poškodil, bylo v objektu několik stovek pacientů, nikdo ale nepřišel o život.

Ukrajina a západní země již dříve kritizovaly Rusko za středeční ostřelování nemocnice s porodnicí ve městě Mariupol na jihu země. Při tomto útoku zemřeli tři lidé. Moskva tvrdí, že objekt byl využíván ukrajinskými ozbrojenými silami.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ruská armáda Rusko

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy