Válčící Ukrajinu připomněly happeningy, v Rusku se při nich zatýkalo

Ukrajinu, která dnes 32. dnem vzdoruje ruské invazi, připomněly demonstrace a happeningy v Budapešti, Varšavě, Vilniusu a v dalších evropských městech, ale také v ruské metropoli Moskvě a v Petrohradu. V Rusku ovšem jejich účastníky zadržela policie. Maďarský premiér Viktor Orbán při dnešním setkání s voliči hájil zdrženlivé postoje své vlády k válce na Ukrajině jako správné.

"Dívka v bílých šatech se na znamení protestu polila červenou barvou na schodišti městského sněmu v Petrohradu," napsal petrohradský server Fontanka. "Srdce se zalévá krví," skandovala dívka, než ji zadrželi policisté.

Dívka podle serveru Mediazona měla pod nohami plakát s vysvětlujícím nápisem "Cítím, že je neužitečné vyzývat vás k rozumu, a tak se obracím na vaše srdce".

Podle očitých svědků protest uspořádala aktivistka Jevgenija Isajevová, napsala Fontanka. "Na místě se srotila skupina osob, ve které se našli 'dobří lidé', kteří dívce hlasitě radili, aby se upálila, a pak cosi posuzovali s policisty," dodal portál.

Na moskevském Rudém náměstí zadrželi aktivistu Sergeje Černova s transparentem "Ne fašiZmu" v zjevné narážce na pruhy ve tvaru písmene Z, které slouží k rychlému rozpoznání ruských jednotek válčících proti Ukrajině. Server Avtozak dodal, že spolu s demonstrantem policisté zadrželi i jeho zpravodaje, který protest natáčel. Novináře dovezli k policejní stanici, kde jej propustili. S Černovem před propuštěním sepsali protokol o spáchání přestupku v podobě "diskreditace ozbrojených sil Ruské federace". V případě opakování se tento nově zavedený přestupek mění v trestný čin, za který v Rusku hrozí delší pobyt ve vězení.

Moskevští policisté podle serveru zadrželi také aktivistu Alexandra Savina, který na Rudé náměstí vyšel s plakátkem požadujícím osvobození politických vězňů.

Před mnoha divadly po celé Evropě se dnes objevil nápis "děti" v azbuce, uvedla ruská redakce BBC. Připomněla, že takový obří nápis, dobře viditelný ze vzduchu, byl i před divadlem v obklíčeném Mariupolu, kde se před ruskými nálety a ostřelováním ukrývala zřejmě asi tisícovka lidí. Přesto divadlo zasáhla bomba. O život podle mariupolských úřadů nejméně 300 lidí.

Těmto obětem z Mariupolu byla věnována i akce v Budapešti. Aktivisté na místě památníku obětem holokaustu v podobě opuštěných bot a střevíců na nábřeží Dunaje, kde nacisté za druhé světové války vraždili maďarské Židy - a před zavražděním je nutili se zout, přidali dalších 300 párů obuvi.

Aktivisté se podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby inspirovali projevem prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek na summitu Evropské unie upozornil, že zvěrstva Rusů v Mariupolu v 21. století se nijak neliší od zvěrstev nacistů v Budapešti v letech 1944 a 1945. "Historie se před našima očima opakuje. Nestačí proto nyní jen sympatizovat, zapotřebí jsou konkrétní činy," apeloval Kuleba a vyzval partnery: "Uvalte ještě přísnější sankce, dejte Ukrajině všechny potřebné zbraně, zažeňte Rusko do ještě hlubší izolace, podporujte Ukrajinu ve všem až do našeho vítězství!"

Kyjev má maďarské vládě za zlé její zdrženlivý přístup k ukrajinské obraně před ruskou agresí a k protiruským sankcím. Maďarský premiér Viktor Orbán, který bude příští měsíc usilovat o znovuzvolení, odmítá rozšíření sankcí Evropské unie na dovoz ruské ropy a plynu. "Takové sankce by nám ublížily více než Rusku," prohlásil Orbán. Maďarsko také odmítá posílat Ukrajině na pomoc v boji s Ruskem zbraně. Orbán rovněž zakázal převoz zbraní na Ukrajinu přes území Maďarska.

Zelenskyj ve svém videoposelství Evropské radě Orbánovi vzkázal, že Maďaři se musí sami rozhodnout, s kým jsou. "Viktore, víte, co se děje v Mariupolu?" zeptal se šéfa maďarské vlády a připomněl mu, že i v dnešní době se mohou dít masové vraždy, stejně jako tomu bylo za druhé světové války. "A vy váháte, jestli s Ruskem obchodovat nebo ne? Není čas váhat, je už čas se rozhodnout," řekl Zelenskyj Orbánovi.

Přístup Maďarska k válce na Ukrajině je i z morálního hlediska "takový, jaký by měl být", prohlásil Orbán při dnešním setkání s voliči v okolí Budapešti. Premiér se podle agentury MTI ohradil proti opoziční kritice, že prý Maďaři budou "beznadějný národ", pokud nepošlou Ukrajině vojáky či zbraně a pokud zůstanou stranou. "Ujasněme si, že jsme skvělý národ. Pomáháme více než půl milionu lidem v nouzi. Jsme skvělá země, která si morálně počíná přesně tak, jak by měla. Ale ať po nás nikdo nežádá, abychom se zúčastnili války, která není naší válkou. Vidíme utrpení, ale nesmíme se sami zničit tím, že bychom poslali naše děti do války, která s námi nemá nic společného," prohlásil šéf maďarské vlády.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize EU (Evropská unie) Rusko Policie Rusko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 41 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 10 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy