Evropská komise vyzvala k přijetí Chorvatska, Rumunska i Bulharska do Schengenu

Vlády členských zemí Evropské unie by měly bez dalších průtahů schválit rozšíření Schengenského prostoru o Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko, vyzvala dnes Evropská komise. V novém prohlášení potvrdila své hodnocení, že všichni tři uchazeči splňují podmínky pro ukončení kontrol na hranicích se zbytkem unie. Rozhodnutí by mohlo přijít ještě před koncem českého předsednictví v Radě EU.

"Schengen je Evropa. Tyto tři členské státy si zaslouží cítit se naplno její součástí," uvedla na tiskové konferenci eurokomisařka Ylva Johanssonová. "Čekání bylo dlouhé, řekla bych příliš dlouhé," dodala.

Unijní exekutiva už od roku 2011 považuje Rumunsko a Bulharsko za kandidáty připravené na vstup do Schengenského prostoru, v případě Chorvatska dospěla k tomuto stanovisku v roce 2019. Po přijetí všech tří zemí opakovaně volá také Evropský parlament.

Rozhodující slovo ovšem mají unijní vlády, přičemž rozšíření Schengenu lze v Radě schválit pouze jednomyslně. Potenciální překážkou se aktuálně zdá být Nizozemsko, jehož parlament v říjnu přijal usnesení, které vyzývá vládu k blokování vstupu Rumunska a Bulharska do zóny bez hraničních kontrol. Nizozemský premiér Mark Rutte nicméně o několik dní dříve uvedl, že každá země naplňující příslušné podmínky "se musí připojit do Schengenského prostoru".

Nizozemští poslanci ve své rezoluci hovoří o problémech dvou uvedených zemí s korupcí a organizovaným zločinem a požadují další vyšetřování, podobné výhrady zaznívají také ze Švédska. Podle Evropské komise nicméně mají členské země k dispozici veškeré informace potřebné k vynesení kladného verdiktu.

Rozšíření zóny volného pohybu je jednou z priorit českého předsednictví v Radě EU, které končí na konci roku. Podle Johanssonové plánuje Česko otázku přijetí tří uchazečů zařadit na program jednání ministrů vnitra v první polovině prosince. Uvažuje se prý o odděleném hlasování o Chorvatsku a druhému bodu ohledně Rumunska a Bulharska.

"Komise vyzývá všechny členské země, aby české předsednictví plně podpořily," uvádí unijní exekutiva v čerstvě publikovaném hodnocení.

Pokud by rada požadovaný krok učinila, rozrostl by se Schengenský prostor na 29 zemí. Aktuálně jej tvoří 22 členských zemí EU a také Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Česko do Schengenu vstoupilo na konci roku 2007.

Podle Evropské komise je přijetí nových členů v zájmu celé EU. "Zajistí to, že unie bude silnější, skrze posílenou ochranu naší společné vnější hranice a efektivní policejní spolupráci, bude více prosperovat, v důsledku eliminace ztrát času na hranicích a usnadnění kontaktů mezi lidmi a podniky, a bude atraktivnější, jelikož výrazně rozšíří největší sdílený prostor na světě bez vnitřních hraničních kontrol," uvádí unijní exekutiva.

Jak ovšem znovu ukázaly poslední týdny, kontroly na hranicích uvnitř Schengenu mohou být dočasně obnoveny. Kvůli zvýšeným počtům migrantů přicházejících do EU z Balkánu po této možnosti sáhlo také Česko, které v září zahájilo kontroly na hranici se Slovenskem. Čelí kvůli tomu obviněním Bratislavy, že nedodržuje schengenský kodex a bilaterální dohodu o vracení migrantů.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) schengen Chorvatsko Bulharsko Rumunsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy