PŮVODNÍ ZPRÁVA | EXKLUZIVNĚ: Pět procent HDP na obranu? Ptali jsme se v celé Evropě, tady jsou reakce

Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump se přednedávnem nechal slyšet, že by spojenci v Severoatlantické alianci měli investovat do obrany minimálně pět procent hrubého domácího produktu. EuroZprávy.cz se proto obrátily na více než desítku vlád evropských států NATO, aby sdělily, jaký na to mají náhled.

Česká ministryně obrany Jana Černochová má na pětiprocentní hranici jasný názor. „Hranice 5 % je bohužel nejen pro nás, ale i pro většinu členských států aliance v tuto chvíli vzdáleným milníkem. Jsem ale přesvědčena, že pro navyšování obranných výdajů musíme udělat maximum. Do obrany země investujeme hlavně sami kvůli sobě a kvůli bezpečí našich občanů,“ vysvětlila pro EuroZprávy.cz.

Dále zdůraznila, že dvouprocentní investice jsou „podlaha, nikoliv strop“. „Výdaje na obranu musí nadále růst. Už dnes víme, že dvě procenta jednoduše nestačí! Splácíme enormní dluh za období, kdy předešlé vlády obranu nevnímaly jako prioritu. A zároveň čelíme stále se prohlubující bezpečnostní krizi. Dobře víme, že naše závazky v rámci Aliance se budou navyšovat a že 2 % HDP budou málo,“ zdůraznila.

Že třetina členských států NATO nesplňuje ani dvouprocentní hranici připomněl mluvčí slovenského resortu obrany Michal Bachratý. „V situaci, kdy je nevyhnutelné na Slovensku konsolidovat veřejné finance a podílí se na tom i resort obrany, to bez dalších ekonomických důsledků není reálné,“ nastínil.

Dlouhodobá vize to prý může být tehdy, kdy se bude nadále zhoršovat bezpečnostní situace ve světě. „Na prvním místě je ale zvyšování životní úrovně občanů a momentálně nám dvě procenta postačují, abychom modernizovali ozbrojené síly a zároveň podporovali i jiné sektory na vojensko-civilním rozhraní, jako například výstavba vojenské nemocnice v Prešově,“ poznamenal Bachratý.

Pro EuroZprávy.cz následně promluvilo také maďarské ministerstvo obrany. „Rozsah zvýšení současné směrnice NATO je předmětem budoucích jednání v rámci Aliance. I v případě, že by spojenci s navýšením souhlasili, má Maďarsko zájem na jeho postupném a udržitelném provádění,“ uvedlo ve svém prohlášení.

Německý kancléř Olaf Scholz se od Trumpova návrhu distancoval. „Pět procent by bylo přes 200 miliard eur ročně, spolkový rozpočet nedosahuje ani 500 miliard. To by bylo možné pouze za předpokladu masivního zvýšení daní nebo masivních škrtů v mnoha pro nás důležitých věcech,“ upozornil pro EuroZprávy.cz.

Německo podle něj ale dodrží cíl investic na obranu nejméně dvou procent HDP. „Garantuji, že budeme i nadále vydávat dvě procenta našeho hospodářského výkonu na obranu. Každý, kdo říká, že to není správná cesta, musí také říci, odkud se ty peníze vezmou,“ zdůraznil Scholz.

Východní státy NATO jsou k nápadu vstřícnější

Polsko s Trumpovým návrhem souhlasí. „Polsko je jednou z mála zemí NATO, která již plánuje výdaje na obranu na úrovni blízké 5 %, což je v současnosti 4,7 % HDP. V národním rozpočtu na rok 2025 jsme zajistili rekordní částku 124,3 miliardy zlotých, což je ve srovnání s rokem 2024 nárůst o 6,2 miliard,“ uvedl polský resort obrany pro EuroZprávy.cz.

„Spolu s výdaji Fondu na podporu ozbrojených sil (FWSZ) v roce 2025 dosáhnou výdaje na obranu 186,6 miliardy PLN, což je o 27,8 miliardy PLN více, než bylo plánováno v předchozím roce,“ dodalo ministerstvo.

Návrh není cizí ani Estonsku, jak pro EuroZprávy.cz potvrdila mluvčí tamního ministerstva obrany Tiia Falková. „Naprosto souhlasíme s tím, že evropské země musí více přispívat na obranu a bezpečnost – tento postoj sdílí Estonsko s USA již řadu let, a proto jsme zvýšili naše výdaje na obranu. V současné době naše výdaje na obranu dosahují 3,4 % a příští rok se budou blížit 4 %,“ shrnula.

„Důležité nakonec je, aby se spojenci na summitu v Haagu dohodli na výrazném zvýšení výdajů na obranu. Velmi si ceníme příspěvku USA k naší regionální bezpečnosti a podporujeme vedoucí úlohu USA v NATO i vojenskou pomoc Ukrajině,“ doplnila Falková.

Někteří vidí Trumpův návrh bledě

Kupříkladu Lucembursko je velmi kritické. „Potřebujeme vojenské schopnosti, ne abstraktní procenta. Zůstáváme odhodláni dodržet současný dvouprocentní cíl, který byl stanoven na summitu NATO ve Vilniusu v roce 2023 a potvrzen ve Washingtonu v roce 2024 všemi spojenci. Úroveň ambicí je definována na základě konsensu mezi 32 členy Aliance,“ zdůraznil mluvčí tamního resortu obrany Michael Schuster.

Opatrná je také mluvčí norského ministerstva obrany Marita Isaksen Wangbergová. „Norsko splnilo závazek NATO vydávat v roce 2024 dvě procenta HDP na obranu. V roce 2025 činí náš odhad podílu výdajů na obranu na HDP 2,16 %. Prostřednictvím našeho dlouhodobého obranného plánu bude Norsko i nadále výrazně zvyšovat výdaje na obranu. Roční prognózy norského HDP jsou velmi pohyblivé. Nicméně vzhledem k současným prognózám nás to staví na cestu k dosažení tří procent před rokem 2036,“ vysvětlila pro EuroZprávy.cz. 

Související

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

Více souvisejících

Jana Černochová Olaf Scholz NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

Beast Games

RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti

Amazon Prime rozjel svou dle statistik dosud nejsledovanější reality show vůbec. Zdrojem úspěchu je nejsledovanější youtuber posledních let s přezdívkou MrBeast, který v pořadu Beast Games pořádá produkčně robustní soutěže pro stovky lidí. Úspěšný koncept převzatý z jeho tvorby na YouTube naráží na hranice formátu a odhaluje svou vyprázdněnost.

včera

včera

včera

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

včera

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

včera

včera

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?

Bývalý prezident Donald Trump v pondělí nařídil Spojeným státům znovu vystoupit z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, čímž okamžitě izoloval zemi od globálního úsilí zabránit katastrofickému oteplování planety. Tento krok, který přichází na počátku jeho druhého funkčního období, odstartoval novou éru agresivní politiky zaměřené na demontáž opatření přijatých během administrativy Joea Bidena.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?

Evropské státy intenzivně debatují o možnosti vyslání mírových jednotek na Ukrajinu, které by měly dohlížet na dodržování případně sjednaného příměří mezi Kyjevem a Moskvou. Názory jednotlivých zemí se však výrazně rozcházejí. Zatímco Rusko tuto myšlenku kategoricky odmítá, Ukrajina naopak volá po rozsáhlejší a silnější přítomnosti takových jednotek.

včera

Alexandr Lukašenko

Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU

Běloruský režim pod vedením Alexandra Lukašenka podle nových odhalení záměrně podporuje ilegální migraci do Evropské unie jako formu hybridní války. Dokumenty, odposlechy a svědectví bývalých i současných členů běloruských bezpečnostních složek podle serveru Politico ukazují, jak Minsk organizovaně usnadňuje příjezdy migrantů do země a jejich následný přesun na hranice EU.

včera

včera

Záhada ztraceného Trumpa: Proč se od voleb až do inaugurace schovával?

Zdá se, že Donald Trump se od voleb až do inaugurace objevil na veřejnosti jen zřídka, což ostře kontrastuje s jeho aktivní kampaní, během níž absolvoval až čtyři vystoupení denně. Od té doby uplynulo 76 dní, během kterých byl viděn pouze při několika příležitostech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy