PŮVODNÍ ZPRÁVA | Expert exkluzivně pro EZ: Státy ICC mají pojištěné, že osobu se zatykačem skutečně zadrží. Jinak hrozí i sankce

Mezinárodní trestní soud (ICC) má zejména v posledních měsících plné ruce práce. Ať už jde o zatykače týkající se ruské agrese proti Ukrajině, nebo řešení podezření na izraelskou genocidu v Pásmu Gazy. EuroZprávy.cz proto oslovily profesora mezinárodního práva Marka Klamberga ze Stockholmské univerzity, aby objasnil, co jednotlivá rozhodnutí znamenají a jak jsou vymahatelná. 

Loni ICC vydal dosud bezprecedentní zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Přináší to nepříjemnou povinnost pro 124 zemí, které od roku 1998 podepsaly Římský statut Mezinárodního trestního soudu. „Všechny státy, které jsou stranami statutu ICC, mají zákonnou povinnost spolupracovat se soudem a vydávat mu osoby,“ uvedl Klamberg.

Řada států se pojistila, že se tak skutečně stane, pokud osoba, na níž je vydaný zatykač, do jejich země dorazí. „Mnoho států, které jsou stranami statutu ICC, zavedlo a změnilo své vnitrostátní právní předpisy tak, že jejich vnitrostátní orgány jsou povinny žádosti ICC plnit,“ upřesnil s tím, že zakročit může například policie.

Jako příklad Klamberg uvedl plánovanou návštěvu Putina v Jihoafrické republice z loňského roku, kde měl navštívit summit organizace BRICS. „Jihoafričtí politici ho nechtěli zatknout, pokud by na summit do JAR přijel, nicméně státní orgány a soudy byly podle jihoafrického práva povinny příkaz k zatčení od ICC realizovat. Proto Putin svou účast zrušil,“ vysvětlil.

Rovněž přiblížil, jak se členské státy ICC mohou chovat, pokud některý z nich rozhodnutí ICC neprovede. „Soud se může obrátit na Shromáždění smluvních států ICC. Jde o fórum pro státy, které jsou stranami statutu ICC, a mohou společně rozhodnout, zda a jakým způsobem budou rozhodnutí soudu vykonávat. To se může dít prostřednictvím sankcí a podobných opatření,“ vylíčil.

Tohoto mechanismu bylo využito například v roce 2013, kdy Čad ani Libye nespolupracovali ve věci vydání prezidenta Súdánu Omara al-Bašíra. ICC jej obvinil z kampaně masového zabíjení, znásilňování a drancování civilistů. Po převratu z roku 2019, který jej sesadil, zakročila až nová súdánská vláda a o rok později souhlasila s jeho vydáním. ICC v této věci rozhodnul, že „připomínky Čadské republiky nebudou zohledněny“ a předala případ Radě bezpečnosti OSN a Shromáždění smluvních států ICC.

Genocida nebo zločin proti lidskosti?

Klamberg považuje rozhodnutí ICC do jisté míry za účinné. „Putinovi a Lvové-Belové to ztížilo cestování,“ doplnil s odkazem na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Belovovou, na níž ICC vydal zatykač společně s Putinem.

Je ale opatrnější, pokud se jedná o obvinění z genocidy. „Myslím, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti jsou vhodnější označení pro popis zločinů v těchto konfliktech. Genocida obsahuje vyšší práh, pokud je o úmysl, který se obtížně dokazuje,“ míní švédský expert.

„Nicméně někteří představitelé Ruska, Izraele a Hamásu učinili prohlášení, která by mohla podpořit obvinění z genocidy, z tohoto důvodu jsem méně kategorický v odpovědi ano nebo ne na tuto otázku, dodal.

V případě války mezi Izraelem a Hamásem ale prokurátor ICC nebude stíhat pouze izraelské chování. „Prokurátor ICC již požádal o zatčení tří vůdců Hamásu – Sinvara, al-Mastího a Haníji. Jinými slovy, prokurátor ICC vytvořil nebo vytváří případ proti vedoucím představitelům Hamásu,“ uzavřel Klamberg.

Související

Více souvisejících

ICC (Mezinárodní trestní soud) Mark Klamberg

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy