Fico využívá strachu z neznámého, píše Guardian. Děním na Slovensku hýbou i extrémisté

Volby do Národní rady Slovenské republiky extrémním způsobem polarizují společnost. Potvrzuje to i britský server Guardian, který zpovídal ředitelku bratislavského progresivistického divadla Hviezdoslav Valerii Schulczovou. Její divadlo se stalo terčem protestů, jí samotné hrozili pravicoví extremisté uříznutím hlavy. To vše může být ještě dědictví komunistického režimu, jehož konec měl na Slovensku velice odlišné dopady. 

V nové divadelní sezóně se rozhodla pro sérii provokativních, nikoliv však pobuřujících inscenací. Schulczová ale nepočítala s polarizací a dramatem, které kampaň před volbami přinese. 

Jen během několika dní se její e-mailová schránka zaplnila výhrůžkami nejen násilím, ale dokonce uříznutím hlavy. Petici za její odvolání podepsaly tisíce lidí. Pravicové demonstranty musela rozhánět policie. Šlo o lidi organizované motorkářským gangem napojeným na proruské skupiny. 

Coby hlavní obrázek nadcházející sezóny sloužili mladí lidé pochodující pod ukrajinskými, antifašistickými a duhovými vlajkami, jejichž obrázek se nacházel na vitráži divadla. „Hlavním poselstvím našeho snímku bylo právě ukázat velmi liberální mladé lidi v dnešní Bratislavě, šťastné a spokojené pod těmito vlajkami, ale také jaksi zapomínající na poučení z minulosti o autoritářství a diktatuře. Kdyby nebyly volby, nikdo by si toho nevšiml,“ vylíčila ředitelka. 

Schulczová se obává nástupu Roberta Fica, jehož strana Smer-SD dlouhodobě vede ve volebních průzkumech. „Myslím, že Fico bude mnohem podobnější Orbánovi. Teď se osmělil a myslí si, že by mu to společnost mohla tolerovat,“ poznamenala. 

Fico před volbami využívá právě témata ukončení podpory Ruskem napadené Ukrajině a LGBTQ+ komunity. Smer se z tématiky této části společnosti snaží udělat ústřední téma voleb, a to po boku svých krajně pravicových spojenců – potenciálních členů jím vedené koalice. 

Více než polovina Slováků žije v konzervativních malých městech či na venkově a k progresivním a liberálním hodnotám se staví s nedůvěrou. To vše je spojené s koncem komunistického režimu, kdy řada voličů přišla o práci a viděla, jak se kdysi stabilní komunity roztříštily a uklidňující jistoty byly vyvráceny, píše Guardian. 

Dnes tito lidé pobírají nízké důchody a často se jim nedostává vyhovující zdravotní péče. „Je to dlouhá a hluboká nostalgie. Očekávání mnoha lidí od demokracie se ukázala jako prázdná, jsou rozčarovaní. A volí Fica a strany více napravo. Část Slovenska je určitě stále tradiční a konzervativní a nebyla vystavena rozmanitosti, takže využití tohoto strachu z neznámého je velmi účinné,“ vysvětlil analytik Dominik Hajdu ze slovenského think-tanku GLOBSEC. 

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Peter Pellegrini

Novým slovenským prezidentem bude Peter Pellegrini

Novým prezidentem Slovenské republiky bude Peter Pellegrini. Vyplývá to z výsledků prezidentských voleb, kdy po sečtení 99 procent hlasů vyhrál se ziskem 53,38 procent nad svým soupeřem Ivanem Korčokem. Ten získal 46,62 procent.

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy