Ficova vláda získala důvěru slovenské Sněmovny

Kabinet Roberta Fica (Směr-SD) získal důvěru Národní rady (NR) Slovenské republiky. Poslanci ve Sněmovně odsouhlasili programové prohlášení vlády v počtu 78 poslanců ze 143 přítomných, proti bylo 65.

Vládní program poslancům předložil premiér ještě minulý týden a požádal je o vyslovení důvěry kabinetu. Diskuse trvala čtyři dny, vystoupilo v ní přes 70 řečníků, zejména z opozice.

Její zástupci vládnímu programu vyčítali nedostatek konkrétních a jasných cílů. V závěru diskuse premiér poděkoval řečníkům a dodal, že členové vlády diskusi sledovali a že ve více vystoupeních viděl podnětné myšlenky.

Podle nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) má Slovensko nejhorší zkušenosti právě s Ficovými vládami. "Vždy je provázela korupce, vulgárnost, naše země stagnovala, a ta poslední skončila vraždou novináře a jeho snoubenky," uvedl předseda PS Michal Šimečka. 

Programové prohlášení podle agentury TASR deklaruje prioritu silného sociálního a právního státu založeného na principech tržního hospodářství, které je dobře regulováno a potřebně upraveno. Vláda vyjádřila závazek obnovit partnerský dialog na všech úrovních a respektovat oprávněné požadavky partnerů.

V souladu s tím chce nová vláda podniknout kroky směřující k modernizaci a efektivitě státu, s důrazem na sociální jistoty, konkurenceschopné podnikatelské prostředí, zlepšení kvality vzdělávání a zdravotní péče a posílení důvěry veřejnosti ve spravedlnost a právní stát. Zároveň však zdůraznila, že důležité vnitrostátní sociálně-ekonomické cíle neumožní další zvyšování výdajů na obranu.

V rámci svého programu se vláda zavázala zastavit zneužívání bezpečnostních složek k politickým cílům a uklidnit polarizovanou společnost. Rovněž věnuje pozornost národnímu sebevědomí, posilování suverenity, státnosti a zdravého vlastenectví, s důrazem na úctu k státním symbolům, národním a kulturním tradicím.

Ohledně zahraniční politiky se vláda zavázala pokračovat v podpoře řešení konfliktu na Ukrajině, které respektují principy mezinárodního práva, včetně nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Tato podpora má být poskytována v souladu s mezinárodně uznanými hranicemi a právem Ukrajiny na sebeobranu.

Slovenská vláda také plánuje aktivně vystupovat proti zrušení práva veta při rozhodnutích Evropské unie, která vyžadují jednomyslný souhlas všech členských států. Taktéž se postaví proti neodůvodněnému přesouvání pravomocí z členských zemí na EU. Přestože někteří členové tříčlenné vládní koalice vyjádřili kritiku některých rozhodnutí a kroků EU, považuje slovenská vláda členství v unii za nenahraditelné.

V obsáhlém dokumentu s názvem "Lépe, klidněji a bezpečněji žít", který má 88 stran, vláda slibuje zavedení bankovní daně a vyšší zdanění pro občany s vyšším příjmem. Naznačuje také vyšší zdanění mimořádných zisků firem, což částečně inicioval předchozí kabinet. Majitelé dvou nebo více nemovitostí určených k bydlení by měli čelit vyšší majetkové dani.

Plánuje se rovněž zvýšení daní z tabáku a lihu a uvažuje se o zdanění slazených nápojů. Vláda rovněž potvrdila svůj odmítavý postoj k poskytování vojenské pomoci Ukrajině, která čelí ruské vojenské invazi.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy