Ficova vláda získala důvěru slovenské Sněmovny

Kabinet Roberta Fica (Směr-SD) získal důvěru Národní rady (NR) Slovenské republiky. Poslanci ve Sněmovně odsouhlasili programové prohlášení vlády v počtu 78 poslanců ze 143 přítomných, proti bylo 65.

Vládní program poslancům předložil premiér ještě minulý týden a požádal je o vyslovení důvěry kabinetu. Diskuse trvala čtyři dny, vystoupilo v ní přes 70 řečníků, zejména z opozice.

Její zástupci vládnímu programu vyčítali nedostatek konkrétních a jasných cílů. V závěru diskuse premiér poděkoval řečníkům a dodal, že členové vlády diskusi sledovali a že ve více vystoupeních viděl podnětné myšlenky.

Podle nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) má Slovensko nejhorší zkušenosti právě s Ficovými vládami. "Vždy je provázela korupce, vulgárnost, naše země stagnovala, a ta poslední skončila vraždou novináře a jeho snoubenky," uvedl předseda PS Michal Šimečka. 

Programové prohlášení podle agentury TASR deklaruje prioritu silného sociálního a právního státu založeného na principech tržního hospodářství, které je dobře regulováno a potřebně upraveno. Vláda vyjádřila závazek obnovit partnerský dialog na všech úrovních a respektovat oprávněné požadavky partnerů.

V souladu s tím chce nová vláda podniknout kroky směřující k modernizaci a efektivitě státu, s důrazem na sociální jistoty, konkurenceschopné podnikatelské prostředí, zlepšení kvality vzdělávání a zdravotní péče a posílení důvěry veřejnosti ve spravedlnost a právní stát. Zároveň však zdůraznila, že důležité vnitrostátní sociálně-ekonomické cíle neumožní další zvyšování výdajů na obranu.

V rámci svého programu se vláda zavázala zastavit zneužívání bezpečnostních složek k politickým cílům a uklidnit polarizovanou společnost. Rovněž věnuje pozornost národnímu sebevědomí, posilování suverenity, státnosti a zdravého vlastenectví, s důrazem na úctu k státním symbolům, národním a kulturním tradicím.

Ohledně zahraniční politiky se vláda zavázala pokračovat v podpoře řešení konfliktu na Ukrajině, které respektují principy mezinárodního práva, včetně nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Tato podpora má být poskytována v souladu s mezinárodně uznanými hranicemi a právem Ukrajiny na sebeobranu.

Slovenská vláda také plánuje aktivně vystupovat proti zrušení práva veta při rozhodnutích Evropské unie, která vyžadují jednomyslný souhlas všech členských států. Taktéž se postaví proti neodůvodněnému přesouvání pravomocí z členských zemí na EU. Přestože někteří členové tříčlenné vládní koalice vyjádřili kritiku některých rozhodnutí a kroků EU, považuje slovenská vláda členství v unii za nenahraditelné.

V obsáhlém dokumentu s názvem "Lépe, klidněji a bezpečněji žít", který má 88 stran, vláda slibuje zavedení bankovní daně a vyšší zdanění pro občany s vyšším příjmem. Naznačuje také vyšší zdanění mimořádných zisků firem, což částečně inicioval předchozí kabinet. Majitelé dvou nebo více nemovitostí určených k bydlení by měli čelit vyšší majetkové dani.

Plánuje se rovněž zvýšení daní z tabáku a lihu a uvažuje se o zdanění slazených nápojů. Vláda rovněž potvrdila svůj odmítavý postoj k poskytování vojenské pomoci Ukrajině, která čelí ruské vojenské invazi.

Související

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy