Finové zatkli neonacistického ruského bojovníka. Chtějí ho vydat Ukrajině

Finské bezpečnostní služby zatkly jednoho z vůdců ruské neonacistické skupiny Rusič Jana Igoroviče Petrovského. O jeho vydání požádala Ukrajina kvůli trestným činům, kterých se měl dopustit mezi lety 2014 a 2015 na Donbase. Výskyt takovýchto bojovníků na straně ruské armády na ukrajinských bojištích není výjimečný.

Evropská unie a Spojené státy na něj už v minulosti uvalily sankce. Zapojil se do bojů na Donbase mezi lety 2014 a 2015. Sankční seznamy vykazují i to, že má vazby na žoldnéře z Wagnerovy skupiny a mohl být i její součástí. S informacemi přišla finská MTV. 

Hlavní odpovědnost za síly Rusič přebral v během loňského roku po zranění bývalého velitele skupiny Alexeje Miltsakova v Charkově. „Policie požaduje prodloužení mužovy vazby za účelem usnadnění extradičního vyšetřování a vydání pachatele,“ uvedl finský Národní úřad pro vyšetřování (KRP) s tím, že o vydání muže požádala Ukrajina. 

Petrovskij žil několik let v Norsku, kde se mu dostalo pozornosti díky jeho vazbám na krajní pravici. Zapojil se například do činnosti krajně pravicové skupiny Vojáci Ódina. Oslo ho ale roku 2016 vyhostilo do Ruska coby bezpečnostní hrozbu. 

V minulosti se muž veřejně prohlásil za ruského nacionalistu a vlastence. Roku 2014 se připojil k separatistickým silám na východě na Ukrajině a přiznal svůj podíl na založení skupiny Rusič. 

Výskyt neonacistických bojovníků na ruské straně není ničím výjimečným. Jedním z nejznámějších je právě zraněný Miltsakov. „Nebudu zacházet do hloubky a říkat, že jsem nacionalista, vlastenec, imperialista a tak dále. Řeknu to na rovinu: jsem nacista,“ řekl muž na videu, o jehož existenci referoval nezávislý server RFE/RL. „Musíte pochopit, že když zabijete člověka, cítíte vzrušení z lovu. Jestli jste nikdy nebyl na lovu, měl byl jste to zkusit. Je to zajímavé,“ dodal. 

„Skutečnost, že ruští vojenští a političtí představitelé vítají neonacistické skupiny, zpochybňuje tvrzení Putina a jeho vlády, že jedním z hlavních motivů invaze je snaha o ‚denacifikaci‘ Ukrajiny,“ poznamenal německý deník Spiegel. 

Podobné hnutí existuje i na straně Ukrajiny – pluk Azov. „Azov, později začleněný do ukrajinské Národní gardy, zmírnil extremistickou rétoriku, ale zachoval si pověst hrozivé bojové jednotky,“ píše RFE/RL. 

„Ruští představitelé po léta využívali Azov i nacionalistické osobnosti 20. století, jako byl Stepan Bandera a další, k propagandistickým účelům, přičemž často překrucovali nebo zveličovali jejich názory a činy na podporu nepravdivého tvrzení, že Ukrajinu ovládají nebo ovládají neonacisté,“ dodává server.

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

Více souvisejících

Finsko válka na Ukrajině Ruská armáda Rusko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 27 minutami

před 36 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy