Francouzským úřadům se stále nepodařilo zadržet strůjce žhářských útoků, které ochromily železniční dopravu v den zahájení letních olympijských her v Paříži. Podle expertů je extrémně těžké pachatele vypátrat, protože za útokem pravděpodobně stojí některé z levicových anarchistických hnutí, která nemají zájem o vytvoření veřejné známosti, nýbrž o narušení chodu státu.
Francouzské úřady stále vyšetřují útoky na železniční infrastrukturu ze dne zahájení letních olympijských her v Paříži. Několik nádraží v Paříži se tehdy stalo terčem žhářských útoků zaměřených na železniční infrastrukturu. Tyto útoky výrazně narušily provoz na třech ze čtyř vysokorychlostních tratí.
Téměř čtrnáct dní po útocích ale nedošlo k žádnému zatčení a podezřelí ani nebyli veřejně identifikováni. Podobné případy jsou neobvyklé a „notoricky obtížně řešitelné“, jak píše americký list New York Times.
Zodpovědné úřady ještě nevyloučily žádné možnosti, včetně zahraničního vměšování. Podezření ale mají na krajní levici, kterou označují jako „ultralevici“. Jde o antikapitalistické skupiny snažící se o narušení chodu státu. „Železniční sabotáže jsou pro tyto skupiny tradiční metodou činnosti,“ přiblížil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin.
Souhlasí s ním francouzská zpravodajská služba. Ultralevicové skupiny se často zaměřují na žhářství. „Pravidelně zahajují kampaně zaměřené především na energetickou a telekomunikační infrastrukturu,“ popsala služba.
Růst podobných skupin ale v loňské zprávě popřel Europol. „Počet zatčených za levicové a anarchistické extremistické činy není obecně příliš vysoký,“ uvedla eurounijní agentura pro spolupráci v oblasti prosazování práva.
Ale právě útok z úplného začátku olympijských her nese známky „vzbouřených aktivistů“, varují experti. Potvrzuje to e-mail zaslaný mimo jiné listu NY Times a dalším mediálním organizacím. Jeho odesílatel tvrdil, že cílem bylo narušit olympijské hry, které označil za „oslavu nacionalismu a zkušební polygon pro masovou politickou akci, která ukazuje, jak si státy podmaňují obyvatelstvo“.
„Železnice nejsou neškodnou infrastrukturou. Vždy byly prostředkem kolonizace nových území, předpokladem jejich devastace a hotovou cestou pro rozšíření kapitalismu a státní kontroly,“ stálo v e-mailu.
Experti souhlasí s tím, že za útokem mohla stát levicová anarchistická skupina. „Je těžké s jistotou určit, kdo za útoky stojí. Když se podíváte na nedávnou historii tvrzení, která přicházejí po akcích tohoto druhu, často za nimi stojí povstalecké anarchistické hnutí,“ vysvětlil francouzský expert na terorismus Victor Cachard.
Podle něj útok na železniční systémy a telekomunikační sítě „vyžaduje nejméně energie pro co největší účinnost“. Jak doplnil list NY Times, francouzský železniční systém je příliš rozsáhlý na to, aby mohl být zcela bezpečný a centralizovaný.
Francouzské železniční a telekomunikační sítě se měsíčně stanou terčem desítek drobných vandalských nebo sabotážních činů. „Existuje ochota posunout hranice, jednat nikoli proti lidským životům, ale proti infrastruktuře. V historii vidíte, že sabotáže se stupňují, když stát nereaguje na tradiční způsoby jednání,“ poznamenal Cachard.
Tyto akce mají podle výzkumníka Thomase Dekeysera z Aberystwythsé univerzity ve Walesu jasnou motivaci. „Cílem sabotáží je frustrovat stát a vyslat signál dalším skupinám s podobnými nápady,“ podotkl.
Historik Aurélien Dubuisson zdůraznil, že označení „ultralevice“ je od francouzských úřadů nedostatečné. „Je to tak trochu všezahrnující termín. Označení ultralevice se stalo politickým a mediálním výrazem pro téměř cokoli na levici, co zahrnuje používání nezákonných praktik, ať už násilných nebo nenásilných, v politickém rámci,“ míní.
Obdobný případ se odehrál v březnu v Německu. Někdo založil požár na sloupu vysokého napětí a přerušil dodávku elektřiny do montážního závodu společnosti Tesla. K útoku se přihlásila skupina, která je součástí antifašistického hnutí. „Nechtějí na sebe upozorňovat, ale zaměřují se na akci a zranitelnost infrastruktur,“ uvedl Dekeyser.
Ani tehdy úřady nikoho nezadržely. „Nemají zájem budovat si platformu, ze které by mohli mluvit,“ uzavřel velšský expert.
Související
Případ Gisèle Pelicot, který světu vyrazil dech, končí. Soud odsoudil exmanžela a 50 dalších mužů
Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická
Francie , Policie Francie , Vlaky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 9 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák