Francouzi dál hledají pachatele sabotáží, které narušily úvod olympiády. Tušení ale mají

Francouzským úřadům se stále nepodařilo zadržet strůjce žhářských útoků, které ochromily železniční dopravu v den zahájení letních olympijských her v Paříži. Podle expertů je extrémně těžké pachatele vypátrat, protože za útokem pravděpodobně stojí některé z levicových anarchistických hnutí, která nemají zájem o vytvoření veřejné známosti, nýbrž o narušení chodu státu. 

Francouzské úřady stále vyšetřují útoky na železniční infrastrukturu ze dne zahájení letních olympijských her v Paříži. Několik nádraží v Paříži se tehdy stalo terčem žhářských útoků zaměřených na železniční infrastrukturu. Tyto útoky výrazně narušily provoz na třech ze čtyř vysokorychlostních tratí.

Téměř čtrnáct dní po útocích ale nedošlo k žádnému zatčení a podezřelí ani nebyli veřejně identifikováni. Podobné případy jsou neobvyklé a „notoricky obtížně řešitelné“, jak píše americký list New York Times. 

Zodpovědné úřady ještě nevyloučily žádné možnosti, včetně zahraničního vměšování. Podezření ale mají na krajní levici, kterou označují jako „ultralevici“. Jde o antikapitalistické skupiny snažící se o narušení chodu státu. „Železniční sabotáže jsou pro tyto skupiny tradiční metodou činnosti,“ přiblížil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. 

Souhlasí s ním francouzská zpravodajská služba. Ultralevicové skupiny se často zaměřují na žhářství. „Pravidelně zahajují kampaně zaměřené především na energetickou a telekomunikační infrastrukturu,“ popsala služba. 

Růst podobných skupin ale v loňské zprávě popřel Europol. „Počet zatčených za levicové a anarchistické extremistické činy není obecně příliš vysoký,“ uvedla eurounijní agentura pro spolupráci v oblasti prosazování práva. 

Ale právě útok z úplného začátku olympijských her nese známky „vzbouřených aktivistů“, varují experti. Potvrzuje to e-mail zaslaný mimo jiné listu NY Times a dalším mediálním organizacím. Jeho odesílatel tvrdil, že cílem bylo narušit olympijské hry, které označil za „oslavu nacionalismu a zkušební polygon pro masovou politickou akci, která ukazuje, jak si státy podmaňují obyvatelstvo“. 

„Železnice nejsou neškodnou infrastrukturou. Vždy byly prostředkem kolonizace nových území, předpokladem jejich devastace a hotovou cestou pro rozšíření kapitalismu a státní kontroly,“ stálo v e-mailu. 

Experti souhlasí s tím, že za útokem mohla stát levicová anarchistická skupina. „Je těžké s jistotou určit, kdo za útoky stojí. Když se podíváte na nedávnou historii tvrzení, která přicházejí po akcích tohoto druhu, často za nimi stojí povstalecké anarchistické hnutí,“ vysvětlil francouzský expert na terorismus Victor Cachard. 

Podle něj útok na železniční systémy a telekomunikační sítě „vyžaduje nejméně energie pro co největší účinnost“. Jak doplnil list NY Times, francouzský železniční systém je příliš rozsáhlý na to, aby mohl být zcela bezpečný a centralizovaný.

Francouzské železniční a telekomunikační sítě se měsíčně stanou terčem desítek drobných vandalských nebo sabotážních činů. „Existuje ochota posunout hranice, jednat nikoli proti lidským životům, ale proti infrastruktuře. V historii vidíte, že sabotáže se stupňují, když stát nereaguje na tradiční způsoby jednání,“ poznamenal Cachard.

Tyto akce mají podle výzkumníka Thomase Dekeysera z Aberystwythsé univerzity ve Walesu jasnou motivaci. „Cílem sabotáží je frustrovat stát a vyslat signál dalším skupinám s podobnými nápady,“ podotkl.

Historik Aurélien Dubuisson zdůraznil, že označení „ultralevice“ je od francouzských úřadů nedostatečné. „Je to tak trochu všezahrnující termín. Označení ultralevice se stalo politickým a mediálním výrazem pro téměř cokoli na levici, co zahrnuje používání nezákonných praktik, ať už násilných nebo nenásilných, v politickém rámci,“ míní. 

Obdobný případ se odehrál v březnu v Německu. Někdo založil požár na sloupu vysokého napětí a přerušil dodávku elektřiny do montážního závodu společnosti Tesla. K útoku se přihlásila skupina, která je součástí antifašistického hnutí. „Nechtějí na sebe upozorňovat, ale zaměřují se na akci a zranitelnost infrastruktur,“ uvedl Dekeyser.

Ani tehdy úřady nikoho nezadržely. „Nemají zájem budovat si platformu, ze které by mohli mluvit,“ uzavřel velšský expert.

Související

Více souvisejících

Francie Policie Francie Vlaky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ústavní soud zamítl stížnost na kampaň SPD. Podobné chování je i nadále možné, zlobí se advokátka

Ústavní soud zamítl další stížnost na nenávistnou a xenofobní kampaň SPD, tentokrát v Jihočeském kraji. Údajně nenašel procesní cestu, jak ji podpořit.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy