Francouzi oproti loňsku dovezli dvojnásobek ruského plynu. Stojí za tím jediný energetický gigant

Nové analýzy podle serveru Euronews prokázaly, že se dovoz ruského zemního plynu do Francie v první polovině letošního roku zdvojnásobil. Závislost Evropy na ruském LNG zvládá posilovat jediný energetický gigant.

Evropa omezila dovoz ropy z Ruska, zemní plyn je ale stále povolen. Nejvíce ho dovážejí společnosti právě ve Francii. V první polovině letošního roku země celkově přivezla o 7 % více zkapalněného ruského zemního plynu než za stejné období před rokem.

„Země nakupující ruský zkapalněný zemní plyn sabotují energetickou transformaci kontinentu a přispívají miliardami na ruské válečné úsilí,“ zdůraznil zakladatel neziskové organizace Razom We Stand Oleh Savytskyj. Tato organizace vede kampaň za zpřísnění sankcí proti ruským fosilním palivům. „Cíl EU postupně vyřadit všechna ruská fosilní paliva do roku 2027 je děsivě mimo,“ dodal.

Podle jednotlivých vlád Evropské unie úplný zákaz dovozu ruského plynu může vést k prudkému nárůstu cen energií. Utrpěli by jak soukromí, tak průmysloví uživatelé plynu.

„Francouzské společnosti dovezly v první polovině letošního roku téměř 4,4 miliardy metrů krychlových ruského LNG, zatímco ve stejném období před rokem to byly více než 2 miliardy metrů krychlových. Další největší dovozci, Španělsko a Belgie, zaznamenali 1% nárůst, respektive 16% pokles,“ uvedl Institut pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu (IEEFA), který provedl jednu z analýz.

Jedním z hlavních dovozců je francouzský energetický gigant TotalEnergies. Ten je dle svých vlastních slov „vázán smlouvami podepsanými před ruskou invazí na Ukrajinu“.

Francouzské ministerstvo financí a hospodářství ale má pro tuto situaci obhajobu. „Útoky hútijských povstalců na lodě proplouvající Suezským průplavem si vynutily změnu struktury dovozu LNG – plyn z Blízkého východu se již nemůže snadno dostat do Evropy, zatímco ruská trasa z Arktidy zůstala nedotčena,“ popsal resort.

„Francie je jedním z hlavních vstupních bodů LNG do Evropy. Francie a Španělsko, každá se sedmi, mají nejvíce terminálů LNG v Evropě,“ dodalo francouzské ministerstvo.

Zatímco se ale Francouzi obhajují útoky jemenských povstalců, klesají i dovozy z USA, Angoly, Kamerunu, Egyptu a Nigérie; a tento pokles se blíží skokovému nárůstu dovozu LNG z Ruska. Vývoz z těchto zemí ale útoky povstalců v Rudém moři nijak neovlivňují, protože lodě odsud plují přes Atlantik.

Společnost TotalEnegies pro Euronews uvedla, že „je právně vázána dodržovat své smlouvy a bude tak činit, dokud budou evropské vlády považovat ruský plyn za nezbytný pro bezpečnost dodávek Evropské unie“.

„TotalEnergies by neměla mít volnou ruku, aby mohla udržovat Evropu v závislosti na ruském plynu,“ opáčil Savyckyj.

Podle mluvčího Evropské komise Adalberta Jahnze dočasné zvýšení objemu dovozu LNG z Ruska nezpochybňuje unijní úspěchy z posledních dvou let. „Diverzifikovali jsme náš dovoz a většinu potřebného plynu nám dodávají spolehliví partneři, jako jsou Norsko a USA,“ podotkl.

Související

Více souvisejících

Francie Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ústavní soud zamítl stížnost na kampaň SPD. Podobné chování je i nadále možné, zlobí se advokátka

Ústavní soud zamítl další stížnost na nenávistnou a xenofobní kampaň SPD, tentokrát v Jihočeském kraji. Údajně nenašel procesní cestu, jak ji podpořit.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy