Húsíové potopili v Rudém moři první nákladní loď

Nákladní loď Rubymar, která byla opuštěna v jižním sektoru Rudého moře po útoku jemenských povstalců, se v pátek večer potopila.  

Jde o první potopenou loď v rámci útoků Húsíů na lodní dopravu v Rudém moři. Jemenští povstalci zaútočili na loď 18. února. Plavidlo, které plulo pod vlajkou Belize, bylo útokem natolik poškozeno, že jej musela posádka opustit.

Následně loď ztratila kontrolu a začala se plavit mořskou vodou. Zprávy zhruba týden po útoku naznačovaly únik ropy z potopené lodě, který vytvořil ropnou skvrnu téměř 30 kilometrů dlouhou. Na palubě se nacházelo přes 41 000 tun hnojiv.

Podle informace zveřejněné jemenskou vládou se loď potopila v pátek pozdě večer v době, kdy v oblasti zuřila bouře.

Íránem podporovaní šíité povstalci, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, napadají komerční plavidla v oblasti Rudého moře již od listopadu, což výrazně narušilo světovou námořní dopravu.

Húsíové tvrdí, že jejich útoky jsou reakcí na válku Izraele proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.

Vzhledem k globální propojenosti mezinárodní lodní dopravy jsou však jejich útoky vnímány a postihují desítky zemí světa.

Spojené státy opakovaně reagovaly na útoky Húsíů použitím síly.

Kromě vojenských opatření proti Húsíům USA také vedou koalici států, která má za cíl chránit plavbu lodí v Rudém moři. Washington se snaží vyvinout diplomatický a finanční tlak na jemenské povstalce a nedávno je zařadil na svůj globální seznam teroristických organizací. 

Související

Více souvisejících

lodní doprava

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy