Húsíové potopili v Rudém moři první nákladní loď

Nákladní loď Rubymar, která byla opuštěna v jižním sektoru Rudého moře po útoku jemenských povstalců, se v pátek večer potopila.  

Jde o první potopenou loď v rámci útoků Húsíů na lodní dopravu v Rudém moři. Jemenští povstalci zaútočili na loď 18. února. Plavidlo, které plulo pod vlajkou Belize, bylo útokem natolik poškozeno, že jej musela posádka opustit.

Následně loď ztratila kontrolu a začala se plavit mořskou vodou. Zprávy zhruba týden po útoku naznačovaly únik ropy z potopené lodě, který vytvořil ropnou skvrnu téměř 30 kilometrů dlouhou. Na palubě se nacházelo přes 41 000 tun hnojiv.

Podle informace zveřejněné jemenskou vládou se loď potopila v pátek pozdě večer v době, kdy v oblasti zuřila bouře.

Íránem podporovaní šíité povstalci, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, napadají komerční plavidla v oblasti Rudého moře již od listopadu, což výrazně narušilo světovou námořní dopravu.

Húsíové tvrdí, že jejich útoky jsou reakcí na válku Izraele proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.

Vzhledem k globální propojenosti mezinárodní lodní dopravy jsou však jejich útoky vnímány a postihují desítky zemí světa.

Spojené státy opakovaně reagovaly na útoky Húsíů použitím síly.

Kromě vojenských opatření proti Húsíům USA také vedou koalici států, která má za cíl chránit plavbu lodí v Rudém moři. Washington se snaží vyvinout diplomatický a finanční tlak na jemenské povstalce a nedávno je zařadil na svůj globální seznam teroristických organizací. 

Související

Více souvisejících

lodní doprava

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy