Húsíové potopili v Rudém moři první nákladní loď

Nákladní loď Rubymar, která byla opuštěna v jižním sektoru Rudého moře po útoku jemenských povstalců, se v pátek večer potopila.  

Jde o první potopenou loď v rámci útoků Húsíů na lodní dopravu v Rudém moři. Jemenští povstalci zaútočili na loď 18. února. Plavidlo, které plulo pod vlajkou Belize, bylo útokem natolik poškozeno, že jej musela posádka opustit.

Následně loď ztratila kontrolu a začala se plavit mořskou vodou. Zprávy zhruba týden po útoku naznačovaly únik ropy z potopené lodě, který vytvořil ropnou skvrnu téměř 30 kilometrů dlouhou. Na palubě se nacházelo přes 41 000 tun hnojiv.

Podle informace zveřejněné jemenskou vládou se loď potopila v pátek pozdě večer v době, kdy v oblasti zuřila bouře.

Íránem podporovaní šíité povstalci, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, napadají komerční plavidla v oblasti Rudého moře již od listopadu, což výrazně narušilo světovou námořní dopravu.

Húsíové tvrdí, že jejich útoky jsou reakcí na válku Izraele proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.

Vzhledem k globální propojenosti mezinárodní lodní dopravy jsou však jejich útoky vnímány a postihují desítky zemí světa.

Spojené státy opakovaně reagovaly na útoky Húsíů použitím síly.

Kromě vojenských opatření proti Húsíům USA také vedou koalici států, která má za cíl chránit plavbu lodí v Rudém moři. Washington se snaží vyvinout diplomatický a finanční tlak na jemenské povstalce a nedávno je zařadil na svůj globální seznam teroristických organizací. 

Související

Více souvisejících

lodní doprava

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy