Íránská garda zadržela kontejnerovou loď spojenou s Izraelem

Íránské Revoluční gardy v sobotu poblíž Hormuzského průlivu zadrželi kontejnerovou loď spojenou s Izraelem, uvedla íránská státní média. 

Íránská státní tisková agentura IRNA oznámila, že speciální jednotka námořních sil Revolučních gard pomocí vrtulníku obsadila loď MCS Aries. Operace se uskutečnila nedaleko pobřeží Spojených arabských emirátů (SAE). MCS Aries byla následně nasměrována k teritoriálním vodám Íránu.

Izraelská armáda na sociální síti X uvedla, že MSC Aries pluje pod vlajkou Portugalska a má izraelské vlastníky, píše agentura DPA.

Bezpečnostní služba Ambrey se odvolala na videozáznam, na kterém se nejméně tři osoby spouštějí po laně z vrtulníku na kontejnerovou loď. Ambrey připomněla, že takové metody používají íránské Revoluční gardy.

Hormuzský průliv mezi Íránem a Ománem je důležitá námořní cesta pro vývoz ropy. USA opakovaně obvinily íránské vojenské námořnictvo ze zásahů vůči civilním plavidlům v tomto průlivu či přilehlém Ománském zálivu, připomíná DPA.

Írán přislíbil, že podnikne odvetný úder za izraelský útok na íránský konzulát v syrském Damašku z 1. dubna, při kterém zahynulo sedm členů íránských elitních Revolučních gard včetně dvou generálů.

Izrael se připravuje na "přímý" útok z Íránu už v pátek nebo v sobotu, informoval americký deník Wall Street Journal (WSJ). 

WSJ se odvolal na osobu "seznámenou s touto záležitostí". Osoba, které dalo informace íránské vedení, však podle listu řekla, že Írán o plánech diskutuje, ale rozhodnutí o útoku ještě nepadlo.

List WSJ také uvedl, že útok by se měl odehrát v rámci hranic Izraele, a ne mířit na izraelské zájmy jinde ve světě.

Írán se zapřísahal, že podnikne odvetu za útok na svůj konzulát v syrském Damašku, při kterém zahynuli nejvyšší představitelé íránské armády – ačkoli Teherán představitelům USA jasně řekl, že jakákoli odveta „nebude eskalovat “ situaci.

Írán pohrozil odvetou po leteckém úderu, při němž byl zasažen íránský konzulát v Damašku. Útok nepřežilo jedenáct lidí včetně velitele íránských revolučních gard. Podle íránské diplomacie došlo k porušení všech diplomatických norem a mezinárodních dohod. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prý kompletně přišel o rozum kvůli dění v Pásmu Gazy. 

Íránští lídři prohlásili, že pondělní útok na diplomatickou misi je bezprecedentní událostí, přičemž slíbili ostrou odpověď. Odvetný úder má být přinejmenším stejného rozsahu. Izrael oficiálně nepřiznal, že za incidentem stojí. Událost má každopádně potenciál destabilizovat region.

IDF v rámci opatření proti řízeným střelám začala s rušením signálu GPS, čímž způsobila problémy v navigaci, leteckém provozu a dalších každodenních činnostech. Podle dostupných informací se to týká i Tel Avivu či Jeruzaléma. 

Podle někdejšího šéfa izraelské zpravodajské služby Amose Yadlina může Írán zaútočit už v pátek. "Nebudu překvapen, pokud Írán zaútočí zítra. Nepanikařte. Neutíkejte do krytů," vzkázal občanům s tím, že mají spoléhat na protivzdušnou obranu. Lidé mají sledovat zprávy a počítat s možnou eskalací v reakci na íránský útok. 

Související

Írán, ilustrační foto Analýza

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

Více souvisejících

Írán lodní doprava Izrael

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy