Iron Dome není stoprocentní. Izraelské nebe chrání i díky americké finanční pomoci

Iron Dome je považován za jeden z nejspolehlivějších systémů protivzdušné obrany na světě. Přesto nedokázal zachytit všechny rakety Hamásu z počátku října. Izraelská armáda tvrdí, že systém nedokáže být „vzduchotěsný“, ale má až devadesátiprocentní úspěšnost. 

Systém Iron Dome byl uveden do provozu v roce 2011, přičemž byl vyvinut Izraelci v reakci na válku, kterou země vedla s libanonským militantním hnutím Hizballáh v roce 2006, kdy byly na Izrael odpáleny tisíce raket. Ty způsobily obrovské škody, masové evakuace, a vyžádaly si desítky mrtvých.

Některým ze střel Hamásu se jím ale podařilo projít. „Ačkoliv Iron Dome odvádí celkem dobrou práci, systém nikdy nebyl vzduchotěsný,“ podotkl mluvčí izraelské armády Richard Hecht. 

Iron Dome je obecně považován za nejlepší obranu proti raketám a střelám na světě, píše server Defense One. Na samém počátku útoku Hamás vypálil tisíce raket na řadu cílů po celém Izraeli. Obranná strategie nebyla a ani nemohla být stoprocentně účinná. 

Systém protivzdušné obrany se skládá ze tří složek. Jako první se aktivují radary, které detekují, identifikují a sledují přilétající rakety. Radary Izraelců mají dosah mezi 4 a 70 kilometry. Pokud je objekt potvrzen jako hrozba, operátoři systému ho po odhadnutí místa dopadu sledují a následně vypalují rakety protivzdušné obrany. Když nepřátelská raketa nabere rychlost zhruba jednoho kilometru za sekundu, obranný systém má na reakci maximálně minutu.

Rakety z Iron Dome dokážou podle izraelských zdrojů zachytit 90 % všech raket. „Pokud máte raketu poslanou z Gazy do neobydlené oblasti Izraele, Iron Dome nebude aktivován,“ uvedl bezpečnostní expert Jean-Loup Samaan pro server Euronews. „V sobotu 7. října Hamás vypálil více raket než za posledních deset dní konfliktu mezi Hamásem a Izraelem v roce 2021.“

Udržení systému v chodu je navíc velice drahé. Podle Samaana jedna ze stíhacích raket Tamir stojí okolo 47 tisíc eur, v přepočtu přes 1,1 milionu korun. Izrael je ale nefinancuje sám. Spojené státy do baterií, senzorů a údržby systému investovaly v přepočtu bezmála 69 miliard.

„Od roku 2016 Spojené státy a Izrael uznaly, že podpora izraelského obranného systému, a konkrétně rozvoj a produkci Iron Dome jako ústřední část jejich bilaterálních vztahů. Smyslem bylo, že Izrael dokázal najít technologii pro ochranu svého území, ale potřeboval finanční podporu USA, aby udržel jeho schopnosti,“ vysvětlil Samaan.  

Související

Více souvisejících

Izrael Izraelská armáda Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Manchester City

Komise si posvítí na Manchester City. Velkoklub podezřívá z porušení finančních pravidel

Možná je to začátek konce úspěšného období anglického velkoklubu Manchesteru City pod majiteli ze Spojených arabských emirátů. Ten je totiž podezřelý z porušení hned 115 finančních pravidel, a pokud se po prošetření nezávislé komise některá či dokonce všechna prokážou, hrozí manchesterskému celku nejen odpočet bodů, ale vše může klidně skončit vyloučením z Premier League.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Gaze má přes 34 tisíc obětí, tvrdí Palestinci. OSN řekla, jak s jejich údaji pracuje

Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás si podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádal již 34 344 palestinských obětí. Zveřejněný seznam obsahuje údaje o většině zabitých, včetně jmen, věku a pohlaví. Mnoho obětí jsou děti, přičemž seznam zahrnuje i 169 novorozenců a stovky dalších mladších deseti let. Izrael oficiální čísla zpochybňuje, zatímco OSN potvrzuje, že palestinské údaje bývají přesné.

včera

Čech měl spolu s Američany a Španěly zavraždit Madura. Počet zadržených roste

Venezuelské úřady v úterý oznámily zadržení čtvrtého Američana, který je podezřelý z údajného spiknutí proti prezidentovi Nicolásu Madurovi.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy