Izrael v čtvrtek obvinil Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) ze spojenectví s hnutím Hamás. Tvrdí, že WHO ignoruje důkazy o teroristickém využívání nemocnic v Pásmu Gazy.
Velvyslankyně Izraele při organizacích OSN v Ženevě Meirav Ejlonová Šaharová uvedla před výkonnou radou WHO, že na palestinském území nemůže být poskytována zdravotní péče, pokud se Hamás "usídluje v nemocnicích a používá lidi jako živé štíty".
Ejlonová Šaharová prohlásila, že izraelská armáda při prohledávání nemocnic v Gaze našla důkazy o vojenském využívání Hamásem. Obvinila WHO, že tato fakta ignoruje, a nazvala to "spolčením s teroristy". Izraelská armáda tvrdí, že Hamás má pod nemocnicemi tunely a využívá zdravotnická zařízení jako velitelská centra, což Hamás odmítá.
WHO dříve prohlásila, že tato obvinění nemůže potvrdit, a představitel WHO pro okupovaná palestinská území, Richard Peeperkorn, uvedl, že WHO není vyšetřovacím orgánem a nemá důkazy o takovém využívání nemocnic.
Izraelská velvyslankyně tvrdí, že WHO byla informována o přítomnosti militantů Hamásu a rukojmích v nemocnicích, ale ignorováním předložených důkazů "ohrožuje ty, které má chránit". Na zasedání výkonné rady uváděla, že Hamás řídil operace z Indonéské nemocnice a v tunelech pod ní bylo nalezeno pět zavražděných rukojmích.
Konflikt v Gaze vypukl po útocích Hamásu na Izrael 7. října, při kterých zahynulo přibližně 1140 lidí a bylo uneseno 250 rukojmích. Izrael následně zahájil vojenskou ofenzívu, při níž podle čtvrtečního vyjádření ministerstva zdravotnictví řízeného Hamásem zahynulo nejméně 25.900 lidí.
Před krizí v enklávě varoval i Světový potravinový program (WFP), který uvedl, že obyvatelé Pásma Gazy stále čelí rostoucímu nedostatku potravin a každý den vzrůstá riziko hladomoru. Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, řízené radikálním hnutím Hamás, také tvrdí, že izraelské síly zaútočily přímo na nemocnici ve městě Chán Júnis na jihu enklávy.
Studie provedená loni od 24. listopadu do 7. prosince podle AFP ukazuje, že všech 2,2 milionu lidí žijících v této palestinské enklávě se potýkalo s kritickou úrovní akutní potravinové nejistoty. "Katastrofickým hladem" pak má trpět až půl milionu lidí.
Mluvčí WFP pro Blízký východ Abeer Etefaová uvedla, že od té doby se situace zhoršovala. Více než půl milionu lidí čelí extrémní úrovni potravinové nejistoty, a riziko hladomoru se zvyšuje kvůli omezeným dodávkám potravinové pomoci způsobeným konfliktem.
Izraelští představitelé odmítají přibližně 70 procent požadavků na dodávky potravin na sever Pásma Gazy. Ve středu Světový potravinový program do Pásma Gazy přivezl 200 tun potravin pro přibližně 15 000 lidí.
Mluvčí zdůraznila, že i když někteří obyvatelé Pásma Gazy utekli na jih během izraelské vojenské kampaně, stále na severu žije 300 000 až 400 000 lidí. WFP apeluje na nutnost zajištění pravidelných dodávek potravin do této oblasti, kde v průběhu tříměsíční války mezi Hamásem a Izraelem zahynulo již více než 25 000 lidí, převážně civilistů.
Situace se v posledních dnech zhoršuje především na jihu enklávy. Podle ministerstva byly tanky použity k ostřelování horních pater budovy Násirovy nemocnice, v níž se nachází specializovaná operační a pohotovostní část.
Zraněny byly údajně desítky osob. Izraelská armáda uvedla, že o této události nemá informace. Boje v Chán Júnis se v posledních dnech zintenzivnily, s mnoha oběťmi na obou stranách.
Palestinské ministerstvo zdravotnictví obvinilo izraelské síly z "odříznutí Násirovy nemocnice", což ohrožuje životy personálu a vysídlených osob.
OSN hlásí, že jeden z přístřešků pro vysídlené v Chán Júnis byl během vojenské operace zasažen, s nejméně šesti oběťmi. Situaci v Gaze popisují OSN jako "nepopsatelnou bolest" s rostoucím počtem obětí.
Související

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává

Děti měly otevřené rány, šlapali jsme po mrtvých. Lékaři popisují horor v Gaze po náletech Izraele
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Hamás , Izrael , WHO (Světová zdravotnická organizace)
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
před 1 hodinou

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
před 2 hodinami

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
před 3 hodinami

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
před 3 hodinami

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
před 3 hodinami

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
před 4 hodinami

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
před 5 hodinami

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
před 5 hodinami

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
před 6 hodinami

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
před 6 hodinami

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
před 7 hodinami

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
před 8 hodinami

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
před 9 hodinami

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 9 hodinami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 10 hodinami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 10 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 11 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 11 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 12 hodinami
Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.
Zdroj: Libor Novák