Izrael posílá armádu na hranice s Libanonem

Izraelská armáda zmobilizovala více než 300 000 záložních vojáků, které shromáždila spolu s technikou na jihu země. Velkou část nyní podle BBC vyslala na hranice s Libanonem.

Už několik dní dochází na hranici mezi Libanonem a Izraelem s k přestřelkám mezi Hizballáhem a izraelskými silami. Hizballáh, stejně jako Hamas, označilo Spojené království, USA a další země za teroristickou organizaci.

S podporou Íránu má radikální skupina silnou vojenskou a politickou podporu v Libanonu a má značnou moc v zemi, kde politická moc nefunguje. "Pokud se situace vyhrotí a v této válce se otevře nová fronta, uvrhne to Izrael do dalšího rozsáhlého konfliktu s Libanonem, což by mělo efekt na celý region," uvedla britská stanice. 

Vztahy mezi Libanonem a Izraelem jsou dlouhodobě složité a napjaté v důsledku mnoha historických a politických faktorů. Klíčovými problémy, které ovlivnily tyto vztahy, jsou izraelská okupace jižního Libanonu a spory ohledně hranic a vodních zdrojů. 

V letech 1982 až 2000 byla jižní část Libanonu obsazena izraelskými ozbrojenými silami. Tato okupace vyvolala vzpouru v Libanonu a vedla k vytvoření hnutí Hizballáh, které bylo jedním z hlavních aktérů v boji proti izraelské přítomnosti v této oblasti. Izrael se stáhl z jižního Libanonu v roce 2000, ale zůstaly nerozhodnuté otázky hranic a izraelského odstoupení z některých sporných území.

Hraniční otázky mezi Izraelem a Libanonem zůstávají předmětem sporů. Důležitým tématem je zejména sporný úsek, kde jsou nepřesně stanovené hranice a nesouvislá území. Tyto spory vyvolaly opakované napětí a konflikty.

Dalším citlivým tématem vztahů mezi oběma zeměmi je využívání vodních zdrojů řeky Litani. Izrael a Libanon mají rozdílné názory na to, jak by měly být tyto zdroje sdíleny, což vyvolává spory ohledně využívání této klíčové řeky.

Hnutí Hizballáh, které má své základny v jižním Libanonu, je považováno za teroristickou organizaci Izraelem a některými západními zeměmi. Jeho činnost a ozbrojený konflikt s Izraelem v minulosti ovlivnily vztahy mezi oběma zeměmi. Izrael zasahuje proti cílům spojeným s Hizballáh na libanonském území.

Naposledy izraelská armáda udeřila proti Libanonu ve středu, kdy její letouny zaútočily na pozorovací stanoviště uvnitř Libanonu patřící Hizballáhu. Izrael tvrdí, že jde o reakci na nový raketový útok Hizballáhu, který byl podle radikálů proveden jako odveta za to, že Izrael tento týden při potyčkách s Izraelem zabil tři jeho bojovníky. 

Doporučené články

Současný konflikt rozpoutalo radikální palestinské hnutí Hamás, když v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát v neděli oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V pondělí izraelská armáda uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů.

Požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Nemocnice v Gaze jsou přetížené a potýkají se s výpadky elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael libanon Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 4 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Návrat sloního muže, brutálního Medvídka Pú a portrét frontmana Olympicu

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí šest premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Kina opanují horory a komedie.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy