Izrael má na severu Pásma Gazy připravenou soustavu velkých čerpadel, pomocí kterých by mohl zaplavit mořskou vodou rozsáhlou síť podzemních tunelů využívaných militantním hnutím Hamás. Zatím však není jasné, zda Izrael k tomu skutečně přistoupí. Uvedl to server Wall Street Journal.
Informaci o tom, že by Izrael mohl zatopit tunely vodou ze Středozemního moře, získal server od nejmenovaných představitelů vlády USA. Podle nich ale zatím není jasné, zda izraelská vláda takovou taktiku schválí.
Instalaci velkých čerpadel na mořskou vodu severně od uprchlického tábora aš-Šátí, který se nachází na pobřeží Středozemního moře v severní části pásma Gazy, Izrael provedl už v listopadu. Údajně se jedná o nejméně pět velkých pump, které by dokázaly napustit do podzemních tunelů Hamásu tisíce krychlových metrů mořské vody za hodinu.
Tímto tempem by mohly být tunely zaplaveny během několika týdnů a armáda by tak mohla vyhnat teroristy z jejich podzemních úkrytů. Podle amerických představitelů by ale realizace takového plánu ohrozila zásobování vodou v Pásmu Gazy.
Izrael o plánu na zaplavení tunelů poprvé informoval Spojené státy začátkem listopadu, což vyvolalo diskusi o tom, zda je takový záměr skutečně možné zrealizovat a jaký by byl jeho vojenský přínos. Není ani zřejmé, jaký by tato akce měla vliv na životní prostředí.
Izraelská armáda podle svých slov objevila více než 800 šachet vedoucích do podzemních tunelů a přibližně 500 z nich zničila. Některé z objevených tunelů tvořily spojnice mezi strategickými objekty Hamásu v podzemí.
Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.
Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.
Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.
V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.
Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se pokouší osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy. Ta byla přerušena týdenním příměřím, během kterého Hamás propustil zhruba stovku rukojmích.
Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.
Související
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Pásmo Gazy
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 minutami
Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede
před 51 minutami
Projekce: Více volitelů má zatím Trump, nic to ale ještě neznamená
před 1 hodinou
Více voličů má pozitivní názor na Harrisovou, ukazuje první povolební exit poll
před 1 hodinou
Exit poll: Většina Američanů je nespokojena s aktuálním stavem země
včera
Exit poll CNN: Jen třetina voličů se měla za Bidena lépe
včera
CNN: Červenou fata morgánu nahradí modrý posun. Výsledkům voleb bude první hodiny kralovat Donald Trump
včera
O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?
včera
OBRAZEM: Výstavba tramvajové trati na Václavském náměstí pokračuje
včera
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
včera
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
včera
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
včera
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
včera
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
včera
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
včera
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
včera
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
včera
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
včera
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
včera
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
včera
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsal, jestli by vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách mohlo znamenat úpadek demokracie v zámoří.
Zdroj: Jakub Jurek