Jak přistoupit k Evropské unii? Balkán se blíží, Norové to neřeší, pro Švýcary je žádost o členství bezcenný kus papíru

Připojení nového členského státu k Evropské unii má několik základních kritérií. Každá evropská země může o členství požádat, pokud respektuje základní demokratické hodnoty EU a je zaujatá v jejich dodržování. Většina z nich těchto kritérií vznikla na summitu Evropské rady v Kodani roku 1993 – odtud Kodaňská kritéria. Stát musí mít stabilní instituce garantující demokracii, právní stát, lidská práva a ochranu menšin.

Musí mít funkční tržní ekonomiku a kapacitu se vyrovnat s tržními silami napříč EU. Dále kritéria po adeptech na členství vyžadují efektivní vykonávání povinnosti, které jim členství ukládá, včetně oddanosti cílům EU v ohledech politické, ekonomické a monetární unie.

Podmínky ale nejsou jednostranné, protože samotná Evropská unie na své rozšíření musí být připravena a schopná takový krok učinit.

Masivní východní rozšíření z roku 2004 o deset nových zemí, zejména z bývalého sovětského východního bloku, vyžadovalo velmi komplikované vstupní procesy. Oproti tomuto bylo například rozšíření z roku 1995 o Rakousko, Švédsko a Finsko jednoduché.

Tomuto rozšíření předcházela Amsterodamská smlouva z roku 1996, která zjednodušila postup spolurozhodování a rozšířil rozsah působnosti EU. Parlament tehdy dostal pravomoc jmenovat předsedu Komise.

Amsterodam doplnila Niceská smlouva platná od 1. února 2003. Cílem signatářů byla reforma institucionálního uspořádání EU, aby bylo připraveno na výzvy spojené s rozšířením o nové členské státy. Vzrostly legislativní a kontrolní pravomoci Evropského parlamentu a hlasování kvalifikovanou většinou se rozšířilo na další oblasti.

Speciální kritéria pro západní Balkán

Pro státy západního Balkánu vznikl set kritérií navíc. Většinou odkazují na regionální spolupráci a dobré vztahy se sousedními státy. Jde o důsledek války v Jugoslávii, jelikož je velmi náročné jednat například se Srbskem a Albánií zároveň. Panuje mezi nimi stále nepříliš přátelský vztah.

Například Albánie má největší míru korupce na úřednických postech v regionu. S odvoláním na průzkum Leadershipu jihovýchodní Evropy pro rozvoj a integraci server Euractiv v prosinci uvedl, že 57 % Albánců někdo nabídl úplatek. Dokonce 47 % Albánců přímo přiznalo přijetí takové transakce.

Poměrově nejméně lidí dostalo nabídku k úplatku v Srbsku. Kosovo zase má nejmenší míru občanů, kteří se do ilegálních transakcí zapojili – konkrétně 20 %.

Konkrétně případ Srbska je specifický. Země požádala o členství v prosinci 2009 a v březnu Bělehrad získal status kandidátské země. Jednání o přístupu zahájili zástupci EU a Srbska v lednu 2014.

Podle Evropské komise má zásadní význam na tempo jednání pokrok v oblasti právního státu a základních práv a normalizace vztahů Srbska s Kosovem. Uvedla to ve výročním hodnocení pokroku za rok 2022.

Srbsko dle zprávy komise musí zlepšit nezávislost a účinnost soudnictví, navíc instituce opakovaně vyjádřila znepokojení nad nedostatečným pokrokem při zlepšování svobody projevu a nezávislosti sdělovacích prostředků.

Kosovo je pro Srby při vstupních jednáních problém. Pokud chce stát vstoupit do Evropské unie, musí prokazovat územní celistvost. Technicky totiž Srbsko tuto zemi od roku 2008 neuznalo. To znamená, že své území nemá kompletně pod kontrolou.

Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) popisuje Kosovo jako potenciálního kandidáta na členství v EU. Evropské delegace se s kosovskými úřady pravidelně scházejí od vyhlášení nezávislosti státu a v dubnu 2016 EU s Kosovem podepsala Stabilizační a asociační dohodu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová loni apelovala na obyvatele Bosny, že mají místo v srdci Evropské unie. Řekla to při říjnové návštěvě Sarajeva a udělila Bosně a Hercegovině status kandidáta na členství.

Projev spojila také s otevřením přístupových jednání s Albánií a Severní Makedonií, udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku, a uznáním evropské perspektivy Gruzie. Dodala, že se jí to ještě před několika měsíci zdálo nemožné.

Od obyvatel Bosny vyžaduje jednotu. Vedení země má učinit kroky vstříc posílení právního státu, boje proti korupci a organizované trestné činnosti, řízení migrace a základních práv.

V případě Severní Makedonie jde o urychlené vyřešení neshod s Bulharskem. Bulharský parlament dokonce v posledních dnech podle serveru Balkan Insight označil makedonské útoky proti bulharským aktivistům jako „anti-bulharskou kampaň“. Bulhaři jsou v Severní Makedonii významnou menšinou.

Sofie také upozornila, že chování Makedonců může ohrozit proces začlenění Bulharů do ústavy země. „Mohlo by to ohrozit připojení Severní Makedonie k EU a sloužit zájmům třetím stran,“ uvedli bulharští zákonodárci.

Evropská rada vyzvala jak Ukrajinu a Moldavsko, tak západní Balkán, k urychlení procesu přistoupení ve své zprávě o vývoji v jednotlivých zemích z loňského června. Týž krok mají učinit další evropské instituce.

Proč je EU bez Norů a Švýcarů?

Švýcarsko roku 2016 stáhlo svou žádost o členství v Evropské unii, kterou podalo roku 1992. Mezitím uzavřelo s evropským blokem bilaterální smlouvu o podílu na evropském vnitřním trhu. Podle serveru E15, který získal informace od ČTK, švýcarští politici pohlíželi na žádost o členství coby bezpředmětný dokument.

Ekonomika alpské země sice utrpěla covidem-19 – její HDP roku 2020 kleslo o 2,5 %. Od té doby se pozvedlo a teď je na evropské špici v inflaci. Meziročně v prosinci loňského roku dosáhla na pouhých 2,8 %.

Podle serveru Kurzy.cz se Švýcarsko drží velice dobře hlavně díky své digitální suverenitě, což znamená výjimečnou schopnost vývozu znalostí v oblastech informatiky a služeb s ní spojenými. Švýcarsko je navíc velice příznivé pro podnikání. Spolu s politickou stabilitou, dobře placenou pracovní silou a kvalitní infrastrukturou z něj je důležitý partner Evropské unie. Vyznačuje se i silným strojírenským průmyslem, vývoz z tohoto odvětví tvořil roku 2020 27 % celkového exportu.

Norsko odmítlo členství v EU dokonce ve dvou referendech. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) skandinávský stát vyzdvihla pro úspěšně zvládnutou pandemii covidu-19. Jeho HDP v pandemickém roce 2020 kleslo o 0,7 % a hned další rok se ekonomice dařilo natolik, že vzrostlo o 3,9 %. Ve srovnání se Švýcary Norové v růstu HDP za rok 2021 zaostávali pouze o 0,3 %.

Druhý případ zamítavého referenda se udál roku 1994 – proti členství se vyslovilo 52,2 % občanů za účasti 89 %. Jelikož se referendum konalo ve stejném roce jako ve Švédsku a Finsku, vláda rozhodla o jeho uskutečnění až po těchto dvou zemích, aby lidé měli možnost se případně „nechat ovlivnit“ jeho příznivými výsledky. Vstup do EU od té doby není na pořadu dne, přesto je Norsko součástí Schengenského prostoru a následuje celou řadu unijních směrnic.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) norsko Švýcarsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

před 35 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy