Jak velká je skutečná podpora Erdogana? V Turecku odstartovaly ostře sledované volby

V neděli se v Turecku konají komunální volby, a zvláštní pozornost se věnuje výsledkům v Istanbulu, ekonomickém srdci země.  

Ve volbách má právo hlasovat přibližně 61 milionů občanů Turecka, z nichž je jeden milion nových voličů. Výsledky voleb v průmyslových centrech, jako jsou Istanbul, Izmir, Adana a Bursa, budou důležité pro pochopení politického směřování země v době ekonomických obtíží.

Tyto výsledky mohou také oslabit pozici prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který dominoval loňským parlamentním a prezidentským volbám a je u moci již dvě desetiletí.

V Istanbulu se současný primátor Ekrem Imamoglu, kandidát sekulární Republikánské lidové strany (CHP), pokouší získat další volební období. V roce 2019 ukončil 25letou nadvládu islámských konzervativců ve městě. Jeho případné druhé vítězství by ho učinilo hlavním soupeřem Erdogana v příštích prezidentských volbách v roce 2028.

Průzkumy naznačují těsný závod mezi Imamogluem a Muratem Kurumem, bývalým ministrem životního prostředí z Erdoganovy strany AKP. O post primátora se uchází celkem 49 kandidátů.

Istanbul s 16 miliony obyvatel a rozpočtem 16 miliard dolarů má pro současného prezidenta zvláštní význam. Právě zde začal Erdoganův politický vzestup - v roce 1994 byl zvolen primátorem, v roce 2003 se stal premiérem a v roce 2014 prezidentem. Úspěch opozice by tak neznamenal pouze morální oslabení jeho pozice.

V současném autoritativním režimu Turecka, který koncentruje moc ve vládě, potřebují opoziční strany přístup ke komunálním zdrojům, aby přežily, zdůrazňuje politolog Berk Esen.

Pozorovatelé upozorňují na nedostatek fairness v předvolební kampani, kde Erdoganova strana disponovala většími státními zdroji a ovládala 90 procent mainstreamových médií.

Opozičnímu kandidátovi Imamogluovi hrozí politický zákaz v souvislosti s obviněním z urážky volebního orgánu v roce 2022. Pokud by rozsudek nabyl právní moci, zbavilo by ho to práva zastávat politické funkce.

"Je nejlepším kandidátem opozice. Pokud by znovu vyhrál, bylo by velmi obtížné ho ignorovat... A to si je vědom i Erdogan," uvedl analytik Esen. 

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 50 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy