Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

"Momentálně nechci otevřít žádná jednání," řekl podle BBC předseda NSC Pieter Omtzigt. Jako důvod uvedl obavy o existenci právního státu. Za protiústavní považuje NSC zejména požadavky PVV na zákaz koránu a zavření mešit.

Vstup do koalice s PVV dříve odmítla i liberální Strana za svobodu a demokracii (VVD) odcházejícího premiéra Marka Rutteho, je však ochotna podpořit menšinovou vládu. Wilders potřebuje obě strany k zajištění stabilní většiny pro svoji vládu.

PVV získala ve volbách 37 ze 150 parlamentních křesel. Wilders nevyloučil ani vytvoření menšinové vlády. "Všechno je možné," řekl ve středu ráno v Haagu před zahájením konzultací s ostatními stranami, "ale já jsem za většinovou vládu".

V parlamentních volbách v Nizozemsku triumfovala krajně pravicová populistická Strana pro svobodu (PVV) pod vedením Geerta Wilderse. Druhé místo získala společná kandidátka Nizozemské strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL).

Liberální pravicová Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), před volbami favorizovaná a vedená současnou ministryní spravedlnosti Dilan Yeşilgözová-Zegeriusovou, skončila až na třetím místě.

Doporučené články

Na čtvrtém místě se umístila strana Nová společenská smlouva (NSC),kterou letos v létě založil populární poslanec Pieter Omtzigt.

Wilders, známý odpůrce islámu, by tak mohl být příštím premiérem a vést koaliční jednání. Jeho úspěch oslavují vedoucí osobnosti krajní pravice v několika evropských zemích, které vyjádřily obdiv k výraznému triumfu Wilderse a jeho strany.

Podle tamních médií ale volby přinesly doslova šokující výsledek, který nikdo nepředpokládal. Wilders reagoval na vítězství tím, že prohlásil, že Holanďané budou opět na prvním místě a že Nizozemsko má naději. Tento výsledek ale znamená i obrovskou zodpovědnost a strana musí spolupracovat s ostatními politickými subjekty. 

PVV sice volby vyhrála, vytvoření vládní koalice ale pro ni může být obtížné, protože Wilders nemá mnoho spojenců na vytvoření koaličního kabinetu. Ostatní politické strany jsou jasně proevropsky zaměřené, což může komplikovat jednání a koaliční dohody.

Bývalý eurokomisař Frans Timmermans, vedoucí aliance Zelení/Strana práce, a další politici zdůraznili svůj závazek k demokracii a právnímu státu. Navzdory pokusům Geerta Wilderse působit umírněněji během kampaně si někteří lídři uvědomují přítomnost jeho extrémních názorů.

Wilders začal svou politickou kariéru jako člen Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD). Později však tuto stranu opustil a založil vlastní politickou formaci PVV, která se profiluje jako strana stojící proti masové imigraci a islámu v Nizozemsku.

Wilders je znám svým voláním po uzavření hranic pro muslimské imigranty a omezení vlivu islámu v nizozemské společnosti i svým ostrým postojem vůči Evropské unii. Je zastáncem nizozemské suverenity a jedním z nejvíce polarizujících politiků v Nizozemsku a ve světě. 

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 58 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy