Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

"Momentálně nechci otevřít žádná jednání," řekl podle BBC předseda NSC Pieter Omtzigt. Jako důvod uvedl obavy o existenci právního státu. Za protiústavní považuje NSC zejména požadavky PVV na zákaz koránu a zavření mešit.

Vstup do koalice s PVV dříve odmítla i liberální Strana za svobodu a demokracii (VVD) odcházejícího premiéra Marka Rutteho, je však ochotna podpořit menšinovou vládu. Wilders potřebuje obě strany k zajištění stabilní většiny pro svoji vládu.

PVV získala ve volbách 37 ze 150 parlamentních křesel. Wilders nevyloučil ani vytvoření menšinové vlády. "Všechno je možné," řekl ve středu ráno v Haagu před zahájením konzultací s ostatními stranami, "ale já jsem za většinovou vládu".

V parlamentních volbách v Nizozemsku triumfovala krajně pravicová populistická Strana pro svobodu (PVV) pod vedením Geerta Wilderse. Druhé místo získala společná kandidátka Nizozemské strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL).

Liberální pravicová Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), před volbami favorizovaná a vedená současnou ministryní spravedlnosti Dilan Yeşilgözová-Zegeriusovou, skončila až na třetím místě.

Doporučené články

Na čtvrtém místě se umístila strana Nová společenská smlouva (NSC),kterou letos v létě založil populární poslanec Pieter Omtzigt.

Wilders, známý odpůrce islámu, by tak mohl být příštím premiérem a vést koaliční jednání. Jeho úspěch oslavují vedoucí osobnosti krajní pravice v několika evropských zemích, které vyjádřily obdiv k výraznému triumfu Wilderse a jeho strany.

Podle tamních médií ale volby přinesly doslova šokující výsledek, který nikdo nepředpokládal. Wilders reagoval na vítězství tím, že prohlásil, že Holanďané budou opět na prvním místě a že Nizozemsko má naději. Tento výsledek ale znamená i obrovskou zodpovědnost a strana musí spolupracovat s ostatními politickými subjekty. 

PVV sice volby vyhrála, vytvoření vládní koalice ale pro ni může být obtížné, protože Wilders nemá mnoho spojenců na vytvoření koaličního kabinetu. Ostatní politické strany jsou jasně proevropsky zaměřené, což může komplikovat jednání a koaliční dohody.

Bývalý eurokomisař Frans Timmermans, vedoucí aliance Zelení/Strana práce, a další politici zdůraznili svůj závazek k demokracii a právnímu státu. Navzdory pokusům Geerta Wilderse působit umírněněji během kampaně si někteří lídři uvědomují přítomnost jeho extrémních názorů.

Wilders začal svou politickou kariéru jako člen Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD). Později však tuto stranu opustil a založil vlastní politickou formaci PVV, která se profiluje jako strana stojící proti masové imigraci a islámu v Nizozemsku.

Wilders je znám svým voláním po uzavření hranic pro muslimské imigranty a omezení vlivu islámu v nizozemské společnosti i svým ostrým postojem vůči Evropské unii. Je zastáncem nizozemské suverenity a jedním z nejvíce polarizujících politiků v Nizozemsku a ve světě. 

Související

Více souvisejících

Nizozemí Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy