Jižní Korea podle prezidenta jedná o společných jaderných manévrech s USA

Jižní Korea a Spojené státy jednají o možnosti uspořádat společné vojenské cvičení s využitím amerických jaderných prostředků, aby dokázaly lépe čelit hrozbám ze strany Severní Koreje, která disponuje nukleárními zbraněmi. Podle agentury Reuters to prohlásil jihokorejský prezident Jun Sok-jol v rozhovoru, který dnes zveřejnil list Čosun ilbo.

"Jaderné zbraně patří Spojeným státům, ale plánování, sdílení informací a výcvik musí provádět Jižní Korea a USA společně," řekl Jun.

Podle jihokorejského prezidenta se Washington k této myšlence staví "vcelku pozitivně". Mluvčí amerického ministerstva obrany na otázku novinářů ohledně Jun Sok-jolových výroků řekl, že Pentagon nemá "v tuto chvíli nic k oznámení". Zopakoval ale, že spojenectví Washingtonu a Soulu zůstává nadále velmi pevné.

Vyjádření jihokorejského prezidenta bylo zveřejněno den poté, co severokorejská média citovala oznámení severokorejského diktátora Kim Čong-una, že KLDR výrazně zvýší výrobu jaderných hlavic. Kim také nařídil výrobu nového typu mezikontinentální balistické rakety.

KLDR v loňském roce otestovala nebývalé množství svých střel, včetně mezikontinentální balistické rakety schopné zasáhnout pevninské území Spojených států. Podle jihokorejských a amerických činitelů rovněž dokončila přípravy na svou první jadernou zkoušku od roku 2017.

Ve zbrojních testech Pchjongjang pokračoval i v posledních dnech. V sobotu zkušebně odpálil tři balistické střely a v neděli otestoval další balistickou střelu krátkého doletu.

Související

Jun Sok-jol

Impeachment Jun Sok-jola dostal zelenou, přesto odvolán nebyl. Co teď čeká Jižní Koreu?

Proces odvolání jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, který byl iniciován hlasováním v Národním shromáždění, je nyní ve fázi intenzivního právního a politického zkoumání. Ačkoli hlasování o impeachmentu, které získalo podporu dvou třetin zákonodárců, vedlo k okamžitému pozastavení prezidentských pravomocí, prezident zatím nebyl definitivně sesazen. 
Jun Sok-jol

Jun Sok-jol šlapal politikům na paty. Teď si na něj došlápli oni sami

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

Více souvisejících

Jun Sok-jol Jižní Korea USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí

Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy