Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.
Jun Sok-jol pochází z rodiny akademiků. Jeho otec byl profesorem ekonomie a matka působila jako učitelka. Již od mládí vynikal inteligencí a vytrvalostí, což mu umožnilo vystudovat prestižní Soulskou univerzitu, kde získal titul z práva. Po ukončení studia v roce 1981 se věnoval dalšímu vzdělávání a získal zkušenosti v oblasti právní praxe.
Po více než desetileté praxi jako prokurátor se Jun Sok-jol stal známým svou nekompromisním snahou o potírání korupce. Jeho vyšetřování zahrnovala jak politické představitele, tak velké korporace. Tato činnost mu získala pověst tvrdého a nezávislého bojovníka proti nespravedlnosti.
Jedním z jeho největších úspěchů bylo vedení vyšetřování bývalé prezidentky Park Geun-hye, která byla v roce 2016 obviněna z korupce a zneužití pravomocí. Tento případ nejen upevnil jeho pověst mezi veřejností, ale také přispěl k jeho vzestupu v politickém životě.
V roce 2019 byl Jun Sok-jol jmenován generálním prokurátorem Jižní Koreje. Během svého působení na tomto postu se zaměřil na vyšetřování vysoce postavených činitelů, včetně případů spojených s tehdejší vládou. Tato činnost však vyvolala napětí mezi ním a prezidentem Munem Jae-inem, což nakonec vedlo k jeho rezignaci.
Po odchodu z funkce se Jun Sok-jol rozhodl vstoupit do politiky. V roce 2021 oznámil kandidaturu na prezidenta za konzervativní stranu Lidové síly. Jeho kampaň byla postavena na slibech ekonomického růstu, reformách a tvrdém postoji vůči Severní Koreji. Ve volbách v roce 2022 zvítězil s těsným náskokem nad svým soupeřem z Demokratické strany.
Během svého prezidentského mandátu se Jun Sok-jol soustředí na posilování vztahů se Spojenými státy, modernizaci armády a snahu o hospodářské reformy. Jeho politika vůči Severni Koreji je považována za jednu z nejtvrdších v posledních desetiletích.
Nicméně jeho vedení čelí mnoha kontroverzím. Kritici ho obviňují z autoritářských tendencí a nedostatečného důrazu na dialog. Vyhlášení stanného práva v roce 2024 a jeho následné odvolání po odporu parlamentu i veřejnosti vyvolaly ostré debaty o jeho schopnosti řídit zemi.
Jun Sok-jol je ženatý s Kim Kun-hee, podnikatelkou a umělkyní. Pár je bezdětný. Jun je známý svým minimalistickým životním stylem a silným smyslem pro spravedlnost. Ve svém volném čase se věnuje čtení a cestování.
Jun Sok-jol zůstává klíčovou postavou jihokorejské politiky. Jeho rozhodné jednání a odhodlání bojovat proti korupci mu přinesly uznání, ale jeho kontroverzní kroky jako včerejší vyhlášení stanného práva vyvolávají pochybnosti o jeho vedení. Jižní Korea pod jeho vedením prochází obdobím změn, které mohou mít dlouhodobý dopad na budoucnost země.
Související

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
před 1 hodinou

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
před 3 hodinami

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
před 4 hodinami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
včera

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
včera

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
včera

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
včera

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
včera

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
včera

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
včera

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
včera

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
včera

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
včera

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
včera

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
včera

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
včera

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
včera
Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.
Zdroj: Lukáš Kňazovický